Když se iluze dokonalé křesťanské rodinky začne s dětmi rozplývat (Proboha.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Kiiax
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Praha
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Mea culpa. Mea maxima culpa
Příspěvky: 298
Dal: 308 poděkování
Dostal: 274 poděkování

Když se iluze dokonalé křesťanské rodinky začne s dětmi rozplývat (Proboha.cz)

Nový příspěvek od Kiiax »


Skutečně by vše bývalo bylo jinak, kdybyste si s nimi dělali „více rodinných pobožností“?

Možná to znáte… Spokojená rodina, kde je vidět, jak moc se muž a žena mají rádi, kde děti i díky příkladu svých rodičů uvěřily a byly pokřtěny. Kde spolu celá rodina tráví dovolenou, společně sedávají okolo stolu a společně se modlí. Kde děti výborně studují, kde oba rodiče slouží ve sboru, kde manželka oddaně následuje svého manžela, kde si děti najdou věřícího partnera atd. Oběma rodičům se nedá upřít, že svoje děti vychovávali dobře – věnovali jim čas, modlili se s nimi, vodili je do církve, učili se s nimi, a tak – dle jejich vnímání světa celkem pochopitelně – vidí, že jejich úsilí bylo odměněno kýženými výsledky v podobě hodných, vzdělaných nebo dobře se učících, věřících dětí.

Možná to, co popisuji, zní jako výsměch „spokojeným rodinkám“. Jenže to tak není. Z celého srdce jim přeji jejich hodné děti a absolutně nezpochybňuji to, co do výchovy vložili. Jenže mám ještě jednu zkušenost.

Nevím, jak se léčí nevíra dětí. Nechce se mi věřit, že syn, který ve dvanácti letech zjistil, že je homosexuál, se jím stal kvůli „zvrhlému životnímu stylu“ – anebo, jak tvrdí jeden známý evangelista, že „je pod rodovým prokletím“. Nevím si rady, když dítě zjistí, že mu není dobře ve svém těle a chce se stát druhým pohlavím. A co s těmi, kdo na rozdíl od většiny dětí v mládeži či dorostu nosí domů už na základní škole čtyřky a pětky?

Rodiče těchto dětí slyší od jiných rodičů, jejichž děti jsou výborní studenti, bodré rady typu „řemeslo má zlaté dno“. Jenže řemeslo sice zlaté dno nepochybně má, nicméně učební obory někdy bývají celkem drsným prostředím. Jak poradit těm, jejichž děti jsou přitahovány ošklivými a hříšnými věcmi? Skutečně by vše bývalo bylo jinak, kdybyste si s nimi dělali „více rodinných pobožností“? Skutečně je oznámení vaší šestnáctileté dcery „Mámo, žiju se svým kamarádem.“ důsledkem toho, že jste se s ní více nebavili o sexu?

Těm, kdo mívají v životě úspěch, roste většinou i sebevědomí. Logicky. Makali ve výchově a výsledky se dostavily. A podobný přístup očekávají od druhých. Jenže skutečně to takto funguje? Skutečně ti, jejichž děti „blbnou“, selhali ve výchově?

Nechci, aby to, co popisuji, vyznělo jako fatalistický povzdech, že se nemá cenu snažit. Jistěže má, zároveň ani sebelepší snaha ve výchově nezajistí, že se děti „vydaří“. Když už má někdo milost, že jeho děti „šlapou, jak mají“, je třeba, aby jen velmi opatrně rozdával rady. Jednak to není „jeho“ úspěch, ale Boží milost, jednak některá moudra moudrých mohou být sypáním soli do ran, protože vlastně tvrdí, že mezi selháním anebo některými nedostatky dětí a chybou ve výchově je přímá úměra. Vězte, že v každé rodině se ve výchově chybovalo, a to, že se některým děti podařily, je milost.

Moc bych si přál, aby i tito zlomení našli cestu do církve třeba právě díky své zlomenosti. A aby ti šťastnější byli více Bohu vděční a přiznali si, že se jim dostalo požehnání. A aby měli tu velikou moudrost, kdy radit, a kdy držet jazyk za zuby.

Nejhorší vlastností člověka je nikdy nepřiznat omyl.
Uživatelský avatar
Kiiax
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Praha
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Mea culpa. Mea maxima culpa
Příspěvky: 298
Dal: 308 poděkování
Dostal: 274 poděkování

Re: Když se iluze dokonalé křesťanské rodinky začne s dětmi rozplývat (Proboha)

Nový příspěvek od Kiiax »

Jen vypíchnu jeden komentář, co mě zaujal:
Víra je jako penis. Je normální ho mít, je v pořádku být na něj hrdý ale neukazujte ho bez vyžádání na veřejnosti, a hlavně ho necpěte do svých dětí! Křesťanství je již mnoho stovek let využíváno k ovládání lidí a vlastně i dětí. Není nic jednoduššího než hrozit zlobivým dětem peklem a slibovat že všechny problémy pokud budu hodný, za mě vyřeší všemocný bůh. Taky by mě zajímalo jak se dětem vysvětlují křížové výpravy, bohatnutí církve z majetků upálených čarodějnic a v poslední době masivní zneužívání dětí. Křesťanství je naprosto amorální instituce ničící tradiční kultury i lidskou svobodu a toleranci
Nejhorší vlastností člověka je nikdy nepřiznat omyl.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Když se iluze dokonalé křesťanské rodinky začne s dětmi rozplývat (Proboha)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Jen bych oponoval k tomu že by křesťanství slibovalo že za mně vše vyřeší bůh. Máme slíbeno jen vykoupení z našich hříchů. To neznamená že za nás někdo bude něco řešit. Strašení peklem je ovšem blbost (a svého času na tom církevní hodnostáři docela vydělávali) a na lidi navíc moc nefunguje což bohužel platí i o světské spravedlnosti.... žádné náboženství ani lidská organizace nic samo neničí to dělají sami sobě navzájem vždy jenom lidé.