Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Je Tor naozaj taky bezpecny, ako je o nom zname?

Nezávazná diskuze o čemkoliv, co se nehodí jinam.
Mathias8
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Dal: 135 poděkování
Dostal: 424 poděkování

Je Tor naozaj taky bezpecny, ako je o nom zname?

Nový příspěvek od Mathias8 »

Je Tor naozaj taky bezpecny na surfovanie, ako je o nom vsade prezentovane? Ak ano, tak preco po nainstalovani aplikacie mi nacita siet v mojom rodnom jazyku? Nemal by byt v Anglictine?

Chcel som pouzivat tor na bezpecne prehliadanie webovych stranok(legalnych) podobne ako chrome, ale mam pochybnosti o tom, ze je naozaj taky bezpecny ako je zname.
Je tam mnozstvo veci, ktore po surfovani mi naznacuju, ze nie je taky bezpecny ako sa zda.

Nechce sa mi verit, ze je bezpecny.
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 722 poděkování
Dostal: 399 poděkování

Re: Je Tor naozaj taky bezpecny, ako je o nom zname?

Nový příspěvek od podivin »

TOR je název sítě, která zajišťuje připojení klienta se serverem přes několik dalších serverů, které vždy jen znají své sousedy, tedy počítač, od kterého dostanou data, a počítač, na který pošlou data. Tyhle mezi-servery ale neví, který client jde na který server. Vstupní bud ví, který client se na něj připojil, ale nezná cílový server. A výstupní bod ví, na který server se někdo připojuje, ale ten zase nezná klienta. Tohle je teorie TOR sítě. Ta by snad měla být bezpečná, resp. schovat tvoji skutečnou IP adresu, server vidí jen IP adresu exit nodu z TOR sítě, přes který jsi přišel.

Na připojení do TOR sítě se používá tor client. Ten ale pouze vytvoří tunel, skrz který pak komunikují různé programy.

Přes TOR síť se tedy připojuješ nějakým programem, obvykle prohlížečem, což může být obyčejný chrome nebo firefox, ale existuje také tor-browser, což je balíček tor clienta (pro připojení do TOR sítě) a firefox v private modu. A tady pak přichází riziko, protože tuším se dá pomocí javascriptu nebo nějakých dalších technik/chyb prohlížeče donutit prohlížeč, aby nepoužil tor tunel, ale připojil se někam přímo, takže cílový server vidí tvoji skutečnou IP adresu. Proto se v tor prohlížeči ještě zakazuje JS (ale pak spousta věcí nefunguje). Bohužel je to tak, že když se zakáže spousta věcí, aby byl prohlížeš hodně bezpečný, tak přestane spousta věcí fungovat.

Otázka teď je, co si představuješ pod pojmem "bezpečný". Pokud nechceš, aby někdo viděl tvoji IP, tak tor síť nebo i nějaká VPN (v kombinaci se kterýmkoliv prohlížečem) by to měla zajistit. Pokud "bezpečný" myslíš opravdu jako bezpečný, že není možné zneužít nějaké chyby prohlížeče a spustit na tvém počítači škodlivý kód, tak to je bezpečný jakýkoliv prohlížeč, který je aktualizovaný na nejnovější verzi a na tor síti vůbec nezáleží. Pokud chce prohlížet legální stránky, tak nemusíš používat tor, pokud ti nevadí, že server bude vidět tvoji IP adresu. To bych spíš mazal uložená data v prohlížeči při každém vypnutí prohlížeče nebo rovnou pracoval v privátním tabu.

Že na tebe nějaká stránka mluví česky může být náhoda, že TOR client jede zrovna přes český exit node. Nebo je možná, že máš ve tvém prohlížeči nastavený preferovaný jazyk češtinu, pak se weby automaticky přepínají. Tor prohlížeč je nastavený standardně v angličtině, ale dá se přepnout do CZ.

Takže pokud chceš něco konkrétně vědět, tak napiš, jestli používáš tor prohlížeč (tor browser, tedy balíček tor client + firefox v privátním módu) nebo jestli máš jen tor client a jinak používáš přes tor client normální firefox nebo chrome. A pak napiš, které věci ti naznačují, že to není bezpečné a co vlastně myslíš tím "bezpečné".
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Prim
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 6
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 13
Kontakt: POUŽÍVÁM ŠIFROVANÉ CHATY A EMAIL, ŘEKNĚTE SI O KONTAKT PŘES ZPRÁVU NA FÓRU.
Výkřik do tmy: „Lepší vestoje zemřít než na kolenou žít.“ (Uzbekistánské přísloví)
Dal: 159 poděkování
Dostal: 235 poděkování

Nový příspěvek od Prim »

Pokud by to chtěl někdo myslet s Torem opravdu seriózně (například v zemích, kde je jeho použití nelegální), tak se k němu nebude připojovat přes běžný OS. Aktuálně nejbezpečnější metodou se jeví tzv. Hidden Volume uvnitř Tails. Jednoduše řečeno - spouští se Tails a uvnitř něj se rozeběhne virtuální počítač, na kterém pojede systém Whonix. Na slabším počítači by s tím ale mohl být problém. Whonix funguje jako dvě separované virtuální prostředí. Whonix Workstation je prostředí s aplikacemi. Aplikace uvnitř nemají přímý přístup k internetu. Pokud by nějaká záškodná aplikace chtěla zjistit IP adresu, tak uvidí maximálně vnitřní IP adresu třeba 192.168.x.x. Připojení na internet probíhá pouze přes tunel Whonix Gateway. Uvnitř Whonix Gateway nespustíte žádné aplikace, je to opravdu jen k napojení na internet. Je to tak bezpečnější než samotný Tails, který má prostředí jen jedno.

Ještě bych mohl dodat, že virtuální počítač pro Whonix běží uvnitř skrytého oddílu Veracryptu. Tato instalace a celkové nastavení Tails + Hidden VM nepatří mezi nejjednodušší. Je to tak řešení spíš pro opravdové paranoiky, kteří se bojí o své soukromí nebo kteří žijí v zemích, kde je cenzura velmi silná. Já sám toto řešení nepoužívám. Maximálně jsem testoval Tails a Whonix zvlášť, protože jsem chtěl pochopit, jak to funguje.

Obrázek
Zdroj: Legální archiv darkwebu.
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí

Jo Prime, díky za ten Tails! Ten jsem zapomněl zmínit. Co jsem koukal na nastavení Tails (Linux Systém s přednastaveným torem), tak Tails spouští firewall, který nepustí z počítače žádnou jinou komunikaci než tor, takže (jak píše Prim) ani přímo na Tails by se nemělo stát, že by díky nějaké chybě ve FF dokázal FF nějakým způsobem zjistit svojí veřejnou adresu a někam ji nahlásit.

Ovšem to s tím Whonixem je fakt ještě bezpečnější.
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Prim
Člen skupiny ČEPEK
Kontakt: POUŽÍVÁM ŠIFROVANÉ CHATY A EMAIL, ŘEKNĚTE SI O KONTAKT PŘES ZPRÁVU NA FÓRU.
Výkřik do tmy: „Lepší vestoje zemřít než na kolenou žít.“ (Uzbekistánské přísloví)

Nový příspěvek od Prim »

Jenže v minulosti se už prokázalo, že jde i na systému Tails hezky využít exploitu. Proto je lepší, když jsou dvě separovaná prostředí. Útok na Whonix by byl daleko složitější a dražší.
podivin
Člen skupiny ČEPEK

Prim píše: pátek 13. 11. 2020, 10:54:16 Jenže v minulosti se už prokázalo, že jde i na systému Tails hezky využít exploitu. Proto je lepší, když jsou dvě separovaná prostředí. Útok na Whonix by byl daleko složitější a dražší.
Aha, tak to jsem taky nevěděl.

Podařilo se ti rozchodit tail z disku? Na USB je to dost pomalý, ale oni tvrdí, že je důležité mít tails na USB, aby právě nebylo snadno vidět, že tails máš na disku, že ho používáš. Jenže když to potřebuju jen na tu ochranu před sledováním, ale je mi jedno, že někdo zjistí, že tails používám, tak bych ho měl radši na disku.
Prim
Člen skupiny ČEPEK

Nový příspěvek od Prim »

Běžně to nejde. Dá se to nějak obejít, ale nedoporučuje se to. Teď taky záleží, jestli jsi myslel klasickou instalaci na disk anebo pouhé bootování z img souboru, který máš na disku. Doufám, že jsi nemyslel klasickou instalaci na disk. To by Tails postrádal význam. On musí běžet jen výhradně na paměti RAM, nesmí nikde nic ukládat, aby se po restartu všechna data smazala. Tails se dá rozeběhnout i ve virtuálním počítači, ale to se taky nedoporučuje. Hostitelský OS vidí a může zaznamenávat to, co se děje na virtuálním PC. Flash disk je jistota. Doporučil bych ti možná zkusit rychlejší model. Já párkrát bootoval na školním počítači z Tails na DVD, rychlost nebyla zas tak strašná. Záleží hodně na procesoru a velikosti RAM. Zkoušel jsem bootovat z flashky na zařízení, které mělo jen 2GB RAM. Byl jsem rád, že jsem sotva otevřel prohlížeč.
podivin
Člen skupiny ČEPEK

To máš opět pravdu - klasická instalace na disk je v případě Tailsu nesmysl, o tom fakt nemusím uvažovat.
Myslel jsem prostě z nějakého rychlejšího media :) Ty USB flash jsou strašně pomalé. Tedy nějaké ty menší. Asi se prodávájí nějaké velké super rychlé USB flash, ale to je mi zase líto vyplejtvat 256GB rychlou USB flash na 1,2GB Tails. Mám nějaké starší SSD 2,5" flash disky, které se dají připojit na USB-SATA kabel, tak ty běhají na tom USB "rychle", jenže je to pořád jen 30MB/s místo nějakých 200MB/s (nebo kolik SSD na SATA zvládají). Navíc zase mít na 160GB jen 1,2GB tails, to se mi taky nechce. Už mám vyzkoušený USB image pro BIOS a UEFI s grubem a pár Linuxama (live Debian, install debian, live Mint, alpine linux), tak by bylo super mít možnost k tomu přihodit tails - to zkusim. A když by tohle bylo na tom velkým SSD, tak bych u toho mohl mít i data (fs tam mám ext4). No ale je to pořád jen 30MB/s přes USB. Kdyby se ten tails dát bootovat a běžel v RAM přímo z interního SSD přes SATA rozhraní, tak by to bylo o dost rychlejší. Ale samozřejmě, čím víc RAM, tím víc to má cache na soubory a opakované startování jde pak rychlejc.
Prim
Člen skupiny ČEPEK

Nový příspěvek od Prim »

Nevím, jaké máš nároky, ale tebou uváděná rychlost mi pro Tails z usb připadá naprosto dostatečná. Je taky pravdou, že nejsem náročný uživatel. Bezpečnost jde u mě téměř vždy na úkor rychlosti. Někdy dosahuji rychlosti jen 7 MB/s. A to v tomto případě při přetahování souborů. Přetahování z SSD typ M.2, šifrování LUKS + kontejner Veracrypt uvnitř (AES + Twofish; Whirpool) --> Flash disk 3.0, šifrování LUKS (oddíl Ext4) + kontejner Veracrypt uvnitř (AES + Twofish; Whirpool).

V případě přetahování souborů z SSD typ M.2, šifrování LUKS + kontejner Veracrypt uvnitř (AES + Twofish; Whirpool) --> externí disk HDD, hardwarové šifrování + oddíl Ext4 s LUKSem, dosahuji rychlosti jen okolo 22 MB/s.
podivin
Člen skupiny ČEPEK

No ano, tyhle rychlosti souhlasí. Pokud bych byl nucen opravdu skrývat používání toru a tails, tak bych samozřejmě i pomalé, ale malé, lehce uschovatelné USB s tailsem považoval za nutnost. Jelikož mi jde ale primárně jen o schování IP a chodím pouze na weby, které nemají potřebu mou skutečnou IP zjišťovat, čili mohu předpokládat, že se nebudou snažit obcházet tor, tak mi osobně stačí torbrowser (ten vlastně používám jen na čepek a proton). Ale pokud bych chtěl třeba už na nějaké weby, které by se mohli snažit zjistit moji IP za všechny prachy, tak by bylo příjemné mít rychlý tails. Holt jsem si zvyknul na rychlost a jsem už líný čekat :D Nevím, zda různé služby zaznamenávají i IP, nezdá se mi to vzhledem k NAT a dynamickým adresám moc přínosné, takže jim raději jejich sledování kazím mazáním dat v profilu, resp. mazáním celého profilu. Ale to už někde jinde.

Ještě řekni Mathiasovi, Prime, nenašel jsem to ve tvých zprávách, jestli si myslíš, že je TOR síť sama o sobě bezpečná, když nebudeš uvažovat útoky na odhalení. A dále, jestli je podle tebe tor-browser, tedy ten balík tor+ff-private, dostatečně bezpečný (opět neuvažuj přístup na web, který se bude snažit odhalit tvoji identitu útoky na tvé PC). Jen prostě zda normální web z normálních informací dokáže tebe identifikovat nebo sledovat tvůj pohyb. Myslím, že se Mathias ptal na tohle.
Prim
Člen skupiny ČEPEK

Nový příspěvek od Prim »

Tor síť je dle mého názoru bezpečná hlavně když se k ní člověk připojuje pomocí oficiálního Tor prohlížeče. Dá se připojit i pomocí jiného prohlížeče, ale to dle mého názoru není tak vymakané a zabezpečené. Obyčejný web typu novinky.cz nebo zive.cz či Čepek nemusí člověk navštěvovat ani přes Tor prohlížeč. Služba VPN se mi zdá jako dostatečná ochrana. Ale tím nezatracuji ani Tor prohlížeč. Ten je zabezpečený dobře. Největší zranitelností je tak člověk sám a jeho lidské chyby. Myslím si, že se nemá Mathias čeho bát. Ten jazyk si nastavil sám a nebo se to nastavilo automaticky podle jazyku, který má v počítači. Není to u aplikací nic neovyklého.
Kasz
Administrátor
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Dal: 1167 poděkování
Dostal: 2925 poděkování

Nový příspěvek od Kasz »

Novináři po přečtení tohoto vlákna nezapomenou pak někde uvést, že si pedofilové na svém webu radí, jak na internetu nebo v počítači skrýt "svou činnost". A kdo chce něco skrývat, určitě dělá něco nelegálního…
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Prim
Člen skupiny ČEPEK

Nový příspěvek od Prim »

Kasz píše: pátek 13. 11. 2020, 15:57:20 Novináři po přečtení tohoto vlákna nezapomenou pak někde uvést, že si pedofilové na svém webu radí, jak na internetu nebo v počítači skrýt "svou činnost". A kdo chce něco skrývat, určitě dělá něco nelegálního…
Takových témat tu už bylo... viz tady a tady
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

Já vím, já to jen konstatuju. :) Je to asi podobné, jako kdyby někdo konstatoval, že pokud má doma někdo nůž, tak jednou někoho zavraždí.

Spíš jde o to, že mnoha lidem nedojde, že potřeba ochrany identity je u nás potřeba z trochu jiných důvodů než skrývat nelegální činnost. Kdyby někdo zjistil, že jsem pedofil, mohu být odsouzen a může mi to zničit relativně spokojený osobní život, aniž bych přitom nějakému dítěti kdy ublížil.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1138 poděkování

Nový příspěvek od Cykle02 »

Tolik práce aby si člověk mohl v klidu drandit karla *lol*
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Kiiax
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Výkřik do tmy: Mea culpa. Mea maxima culpa
Dal: 308 poděkování
Dostal: 274 poděkování

Nový příspěvek od Kiiax »

Cykle02 píše: pátek 13. 11. 2020, 17:40:16 Tolik práce aby si člověk mohl v klidu drandit karla *lol*
Tak dík, no. :D
Nejhorší vlastností člověka je nikdy nepřiznat omyl.
Lukranas
Na trestné lavici
Varování: 3
Líbí se mi: Chlapci
Dal: 128 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Nový příspěvek od Lukranas »

Je to nejbezpečnější způsob jaký znám. Používání normálního prohlížeče s VPN je horší, jelikož se do historie VPN ukládají hesla, která jsou uložena v prohlížeči.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se opakovaně i po upozornění provinil proti pravidlům i základním principům Československé pedofilní komunity (viz vlákno o prohřešcích v sekci Tresty a varování). V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky nemažeme, přestože se jedná již o několikátý duplicitní účet uživatele Hebeš po zaBANování jeho původního účtu.
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

Lukranas píše: pátek 13. 11. 2020, 22:23:39 Je to nejbezpečnější způsob jaký znám. Používání normálního prohlížeče s VPN je horší, jelikož se do historie VPN ukládají hesla, která jsou uložena v prohlížeči.
Historie VPN? To jako například ProtonVPN si někam ukládá hesla? To asi ne...
Lukranas
Na trestné lavici
Varování: 3
Líbí se mi: Chlapci
Dal: 128 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Nový příspěvek od Lukranas »

Nevím. Ale tak v prohlížeči většinou lide mají uložena svá hesla. Třeba účet Google atd. Takže když použiji VPN a normální prohlížeč, tak to je stejně odhalitelné, jelikož sw přes VPN připojuji k osobu Gmailu.
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne neděle 15. 11. 2020, 18:41:54, celkem upraveno 1 x.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se opakovaně i po upozornění provinil proti pravidlům i základním principům Československé pedofilní komunity (viz vlákno o prohřešcích v sekci Tresty a varování). V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky nemažeme, přestože se jedná již o několikátý duplicitní účet uživatele Hebeš po zaBANování jeho původního účtu.
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

Prohlížeč a VPN jsou dvě docela dost zásadně rozdílné služby, psal jsi, že se do "historie VPN ukládají hesla". Což je nesmysl.