Lovec pedofilů ho načapal na rande s vozíčkářem. „Chlípný kněz“ Puvák je zpět, pokání skončilo (Expres.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4233
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1794 poděkování

Lovec pedofilů ho načapal na rande s vozíčkářem. „Chlípný kněz“ Puvák je zpět, pokání skončilo (Expres.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Českou katolickou církví otřásl v říjnu minulého roku skandál, který způsobil kněz Marcel Puvák. Bývalý farář z Dětmarovic si v hotelu v polských Katovicích domluvil rande s hendikepovaným mladíkem, o němž se měl domnívat, že je nezletilý. Ve skutečnosti šlo o figuranta nastrčeného polským lovcem pedofilů Zbigniewem Stonogou. Puvák obviněn nebyl, církev ho však potrestala pokáním v Itálii. To nyní vikář ostravsko-opavské diecéze označil za vykonané, a tak se kněz může vrátit za omezených podmínek na scénu.

Záběry Marcela Puváka, kterak sedí jen ve spodním prádle v hotelovém pokoji, kde si domluvil schůzku s chlapcem na vozíku, oběhly Česko a o případu se psalo i v zahraničí.

„Chtěl jsem zhřešit sexem s mužem. Velmi toho lituji a na svou kněžskou čest slibuji, že už to nikdy neudělám. Prosím pána boha za odpuštění a prosím zpovědníka, aby mi dal přiměřené pokání,“ zpytoval Puvák svědomí ve videu.

Obviněn nebyl, skutečný věk postiženého chlapce znám není, každopádně hranice zletilosti v Polsku je patnáct let. Církev ovšem Puváka potrestala za porušení celibátu, a to pokáním v komunitě v Itálii.

To nyní skončilo. Server Expres.cz na to upozornil Jan Rozek, někdejší církevní soudce brněnské diecéze, který o post přišel, když založil iniciativu Pro čistou církev. Na tu se mohou obracet oběti sexuálního zneužívání ze strany duchovních.

„Že je pan Puvák zpátky v Česku, potvrzují svědci, kteří ho potkali. Dále to přímo potvrzuje biskup v ‚utajeném věstníku‘ pro kněze, který se jmenuje Acta Curiae,“ řekl nám Rozek.

Redakce Expres.cz celé vydání zmíněného věstníku získala a skutečně se v něm o ukončení Puvákova trestu píše.

„Mons. Martin David, apoštolský administrátor diecéze ostravsko-opavské, dekretem ze dne 14. října 2020 rozhodl o dosažení účelu a ukončení pokání R. D. PaedDr. ThLic. Marcela Puváka, konaného v komunitě v Itálii. Současně změnil zákaz veřejně slavit mši svatou a vysluhovat svátosti a svátostiny na území České a Slovenské republiky a vystupovat jménem církve v médiích kdekoli na zákaz být hlavním celebrantem, kazatelem při mši svaté nebo vést duchovní promluvy na území České a Slovenské republiky a působit v médiích a na sociálních sítích, s výjimkou pracovních povinností nařízených zaměstnavatelem, po dobu dvou let,“ stojí ve spisu.

Zda to skutečně znamená Puvákův úplný návrat jakožto kněze či do jiné funkce placené diecézí, byť s omezeními na dva roky, jsme se zeptali generálního vikáře ostravsko-opavské diecéze Martina Davida, který Puváka označil za očištěného. V pondělí nebyl k zastižení a na otázky zaslané mailem do vydání článku neodpověděl.

Podle Rozka dílčí zákazy Marcela Puváka zásadně neomezují. Pokud nepočítáme, že nebude moct vystupovat v médiích, dříve totiž působil jako diecézní kaplan pro média a vedoucí náboženského vysílání křesťanské TV Noe. Často také vystupoval v pořadu Dobré ráno v České televizi.

„Biskup v podstatě řekl, že Puvák vykonal uložené pokání a může konat kněžskou službu, ale dva roky nesmí pracovat v médiích a prezentovat se na Facebooku. Dále nesmí být hlavním kazatelem, což je výsadní postavení, když je nějaká slavná pouť, mše. Je tam spousta kněží, ale jen jeden káže. Také nesmí byt hlavním celebrantem, tedy nesmí vést mši, ale může stát vedle celebranta a říkat to s ním. Tedy zůstává knězem, ale pod dohledem,“ vyjmenovává Rozek.

„Puvák rád exhibuje, tak ho na dva roky ještě hlídají. Biskup nijak neomezil nic jiného. Může tedy například učit děti náboženství, vést farní kroužek pro děti, tábory, výlety ve farnosti. Může cokoliv. Zpovídat může, a to i děti, také může křtít, oddávat, pohřbívat, vést přípravy dětí na první svaté přijímání a podobně,“ dodává.

Faktem každopádně zůstává, že Puvák z pedofilie obviněn nebyl. Sám takové nařčení odmítl krátce poté, co ho polský lovec pedofilů Stonoga načapal s hendikepovaným chlapcem a média ho nazývala například „chlípným knězem“.

„Vše uvedené mimo má citovaná slova jsou lži, pro které ani nikdo v PL důkazy nemá, poněvadž žádné ani zkrátka nejsou. Byl jsem chycen do pasti. Celý způsob jejich jednání byl pod hrubým nátlakem a zastrašováním, v rozporu s postupy, jak mají jednat orgány činné v podobných jednáních,“ sdělil tehdy dětmarovický farář televizi Polar.

Za to, že ho vikář Martin David vzal zpět s určitými omezeními na dobu dvou let, může být Marcel Puvák rád. Jeho postavení mimo službu do doby vyšetření případu loni posvětil i samotný kardinál Dominik Duka a případ se probíral na těch nejvyšších postech církve.

„Případ bude také předán do Vatikánu do rukou papeže Františka, který pravděpodobně dotyčného propustí z duchovenské služby. Nicméně nechceme předbíhat,“ řekl loni v říjnu Lidovým novinám mediální poradce Arcibiskupství pražského Romuald Štěpán Rob.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7973
Dal: 1176 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Lovec pedofilů ho načapal na rande s vozíčkářem. „Chlípný kněz“ Puvák je zpět, pokání skončilo (Expres.cz)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Ten kněz neudělal nic trestného podle světského práva - což si nemyslím jen já, ale i orgány činné v trestním řízení. Řešen je podle církevního práva proto, že chtěl mít vůbec nějaký sex (což má jako kněz zakázané) a že chtěl mít sex s člověkem stejného pohlaví (což má zakázané každý katolík a kněz to má zakázané na druhou). Ale všichni muži, se kterými se setkal, byli dospělí. Jen jeden z nich předstíral že je mu pod 15 - což je totéž, jako kdyby někdo naletěl herečce z filmu V síti a pak by se úspěšně obhájil, že věděl, že je jí 15+.
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1331
Dal: 1358 poděkování
Dostal: 650 poděkování

Re: Lovec pedofilů ho načapal na rande s vozíčkářem. „Chlípný kněz“ Puvák je zpět, pokání skončilo (Expres.cz)

Nový příspěvek od podivin »

Mě jen překvapuje, že kvůli tomu jel zrovna do Polska, tak silně věřící země, kde by ho za homo vztah lynčovali všichni lidé (věřící). Vždyť v ČR by mohl mít v pohodě homosexuální vztah a tady by ho za to nikdo nelynčoval (je tu hodně nevěřících oproti Polsku). A nebo prostě kdekoliv jinde (Německo, Rakousko,
...), hlavně ne Polsko!
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 496 poděkování

Re: Lovec pedofilů ho načapal na rande s vozíčkářem. „Chlípný kněz“ Puvák je zpět, pokání skončilo (Expres.cz)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Nesouvisí to s tím že hledal někoho kdo mluví polsky? jinak mně zaráží spíš to, že lovec pedofilů nahání někoho kdo zrovna na pedofila moc nevypadá. Není to spíš zas někdo kdo se chce jen zviditelnit na něčem mediálně profláknutém? U nás se takto svého času zviditelňoval jeden člověk co chtěl vytvořit "registr pedofilů".