Nebezpečná sociální síť Omegle je rájem predátorů: Děti ji milují, ale rodiče, pozor (eXtra.cz/)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3258
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1381 poděkování

Nebezpečná sociální síť Omegle je rájem predátorů: Děti ji milují, ale rodiče, pozor (eXtra.cz/)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Sexuální predátoři na internetu nově útočí na sociální síti Omegle. Tam si děti dopisují s naprostými cizinci, o kterých nic nevědí. Přestože mají rodiče v posledních letech mnohem větší přehled o tom, co jejich děti na internetu dělají, stále existují případy, kdy zdánlivě nevinné dopisování dopadne katastrofou. V lepším případě skončí predátoři ve vězení. Co se děje na internetu v době karanténních opatření?

Nová zábava dětí na sociálních sítích nese název Omegle. Bezplatný chat je novým postrachem rodičů. Nepotřebujete prakticky nic, dokonce ani profil, abyste si mohli začít psát s někým naprosto cizím. Co se ale potom na chatu odehrává, je už otázkou toho, kam je „cizinec“, se kterým dotyčného web spáruje, ochotný zajít.

Omegle sice ve svých uživatelských podmínkách stanoví, že uživatel musí být plnoletý, aby se mohl účastnit videohovorů „pro dospělé“ a nemoderovaných videochatů, ale neexistuje způsob, jak může web zjistit, zda tomu tak skutečně je. Zároveň v podmínkách stojí, že chat nesmí užívat děti mladší 13 let. A ty starší pouze se svolením rodičů. I to je ale jen teorie.

Děti nebo teenagery služba láká především na to, že si v mžiku můžou začít s někým psát. Neznají jeho totožnost, jméno ani pohlaví a nevědí ani to, za jakým účelem na internet přišel. Většinou má taková konverzace hned od začátku sexuální podtext: Jako stvořené do dokumentu V síti Víta Klusáka, říkáte si. (Film o zneužívání dětí na internetu měl premiéru letos.) Ale i když je osvěta stále rozšířenější – u nás například také na webu internetembez­pecne.cz – děti jsou stále ve velkém riziku.

Omegle je ráj pro predátory

Chatovat na Omegle není zas tak jednoduché. Nastavení webu může nechtěnému dopisování často zabránit. Váš webový prohlížeč totiž střádá informace a cookies, díky kterým se nemusí propojení povést. Rozhodně ale nejde o dostatečné zabezpečení. Odborníci proto doporučují včas sáhnout po aplikaci rodičovského zámku, ale s dětmi o tématu především mluvit. Další a mnohem větší problém nastává ve chvíli, kdy děti chatují přes web kameru. Například Omegle.com nabízí totiž i video chat.

„Omegle dává dětem přístup bavit se o záležitostech a tématech dospělých. A co hůř? Předhazuje je potenciálním predátorům na síti,“ píše se na serveru parentology.com, který radí rodičům ohledně dětí na internetu v digitální době.

Chat nabízí „dobrý způsob, jak potkat nové přátele a jak dodržovat sociální distanc“ v koronavirové době. Na druhé straně, komunikaci spustíte dvěma kliknutími a ihned si píšete s někým neznámým, dokud jeden nebo druhý neodhalí svou identitu. Predátor pak může chtít nalákat děti i do soukromého chatu, na Facebook a další sociální sítě, nebo iniciovat schůzku, jak to ukazoval právě zmiňovaný filmový dokument o zneužívání dětí na internetu. A v takové situaci už může být pozdě.

Co je Omegle:
  • Bezplatná chatovací služba na internetu.
  • V roce 2009 ho měl stvořit tehdy osmnáctiletý Leif K. Brook z Vermontu.
  • Podle deníku New York Times obliba Omegle raketově vzrostla, protože lidé teď tráví mnohem víc času doma.
  • Správná výslovnost je údajně „ou-me-gul“.
  • V roce 2018 bylo vzneseno obvinění proti muži, který si na Omegle dopisoval s patnáctiletou dívkou a začal s ní udržovat vztah. „Jsou i případy, kdy predátoři rozesílají dětské porno, navazují kontakt s nezletilými a podobně. Figuruje v tom právě seznámování online na síti Omegle, a to často za účelem sexuálního styku s dětmi nebo mladistvými,“ dodává parentology.com


Naposledy upravil(a) Cykle02 dne středa 11. 11. 2020, 16:53:38, celkem upraveno 1 x.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Silesia
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 13
Příspěvky: 857
Dal: 276 poděkování
Dostal: 175 poděkování

Re: Nebezpečná sociální síť Omegle je rájem predátorů: Děti ji milují, ale rodiče, pozor (eXtra.cz/)

Nový příspěvek od Silesia »

Někdo objebvil ameriku?
Ta síť není o nic nebezpečnější než jiné....
Uživatelský avatar
Lukranas
Na trestné lavici
Varování: 3
Bydliště: Morava
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 128
Dal: 128 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Nebezpečná sociální síť Omegle je rájem predátorů: Děti ji milují, ale rodiče, pozor (eXtra.cz/)

Nový příspěvek od Lukranas »

Schválně jsem se zeptal desetiletého bráchy, jestli to on nebo jeho spolužáci používají. On ani jeho spolužáci to nepoužívají. Asi to mezi dětmi není až tak oblíbené jako TikTok nebo Instagram. Ale asi to je více nebezpečnější.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se opakovaně i po upozornění provinil proti pravidlům i základním principům Československé pedofilní komunity (viz vlákno o prohřešcích v sekci Tresty a varování). V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky nemažeme, přestože se jedná již o několikátý duplicitní účet uživatele Hebeš po zaBANování jeho původního účtu.