Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Desetiletá kulturistka uhranula diváky. Experti se bouří (Týden.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Desetiletá kulturistka uhranula diváky. Experti se bouří (Týden.cz)

Nový příspěvek od Jednorozec »


Teprve desetiletá Australanka Maughan Wellamová, která se objevila na ženské kulturistické soutěži v Melbourne, vyvolala nadšení diváků, ale znepokojení u odborníků. Ti varují, že posilování a snaha o vytvarování svalů v takhle raném věku může být škodlivé jak pro fyzické, tak psychické zdraví dětí, píše australský list The Herald Sun.

Maughan dostala na soutěži All Female Natural Muscle & Fitness Classic svou vlastní kategorii, protože na běžně existující je příliš mladá. Organizátoři ale uvedli, že po jejím úspěchu budou zvažovat vytvoření nové kategorie pro dívky od deseti do sedmnácti let.

"Byla naprosto fantastická. Stáhla břišní svaly a diváci šíleli," řekl novinářům organizátor soutěže Tony Lanciano. "Nikdy jsem nic takového neviděl."

Maughanina matka Michelle Wellhamová, která má čtyři další děti, na dceřině účasti v soutěži nevidí nic špatného.

"Maughan to chtěla zkusit jen tak, pro legraci," říká. "Tak jsem zjistila, jestli to jde." Její dcera je podle ní fanatička fitnessu, běhá, dělá kliky a sklapovačky, ale činky nezvedá. "Myslím, že to by bylo velmi nezodpovědné," dodává matka.

Sama Maughan říká, že by chtěla jednou závodit na olympiádě, ale věnovat se chce spíš atletice než kulturistice. Soutěž prý byla legrace. "Nebyla jsem nervózní. Bylo to vzrušující," říká.

Ale dětský psycholog Michael Carr-Gregg míní, že Maughan je příliš mladá na to, aby vystavovala své tělo tímhle způsobem, a varuje, že tím může vysílat špatný signál i vůči dalším dětem.

"To, co mě znepokojuje, je skutečnost, že tihle mladí lidé se mohou velmi vážně poškodit, pokud přehnaně cvičí," říká. "Měli bychom dětem dávat najevo, že si je ceníme pro to, co dělají, ne pro to, jak vypadají," dodává.

Také prominentní sportovní lékař Peter Larkins říká, že nechat desetiletou dívku pózovat na kulturistické soutěži je předčasné. "Posilování v předpubertální věkové skupině není ani zdravé ani účinné. Tělo ještě nemá hormony odpovídající za vývoj svalů," varuje.
Zajímavé je že snad víc vadí že by se "vystavovala na soutěžiů než to že v takto mladém věku be nesmysl snažit se o extra nárůst svalové hmoty a že si nejspíš dost ubližuje...

a není jediná například Američanka Brooklyn S., které je teprve 10 let, tráví v posilovně až devět hodin denně:

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/brooklyn-sittnerova-v-deseti-letech-uzvedne-45-kilo.A180426_092828_dieta_pet

Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne neděle 1. 11. 2020, 17:45:44, celkem upraveno 2 x.
Důvod: Vkládejte celé texty článků + do názvu plné nadpisy článků. Děkuji.