Anička (†9) záhadně zmizela před 10 lety: Několikaměsíční pátrání skončilo tragicky (Blesk.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3258
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1381 poděkování

Anička (†9) záhadně zmizela před 10 lety: Několikaměsíční pátrání skončilo tragicky (Blesk.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Ve středu 13. října roku 2010 se obyvatelé Prahy seznámili se jménem Anička Janatková. Bohužel za těch nejhorších možných okolností. Teprve devítiletá holčička se ten den ztratila cestou ze školy do svého domova v Troji. Dívenku hledali policisté, hasiči i dobrovolníci. Dlouhou dobu bylo pátrání marné a s každým dnem klesala šance, že Aničku najdou v pořádku...

1. Zmizení

Devítiletá Anička chodila na ZŠ Na Šutce v Troji a bydlela kousek od školy. Rodiče ani v tom nejhorším snu nemohli předpokládat, že by se jejich dceři za těch pár minut chůze mohlo něco stát. Dcerka chodila domů sama pěšky, stačilo jen seběhnout z kopce a projít zahrádkářskou kolonií.

Anička ale 13. října 2010 domů nepřišla. Krátce po jedné hodině odpoledne se na ulici rozloučila s kamarádkami, které zamířily jiným směrem, a vydala se domů. Tam ji netrpělivě vyhlížela maminka. Rodiče brzy kontaktovali policisty s tím, že se jejich dcerka nevrátila domů.

Do pátrací akce se zapojily desítky policistů včetně vrtulníku a psovodů. U ulice Pod Písečnou, kde se Anička rozloučila s kamarádkami, našli policisté její batoh a lahev s pitím. Pátrání po dívce zaměřili na nedalekou zahradní osadu, kolem které dívka chodila každý den ze školy domů.

2. Pátrají stovky lidí

Policisté v okolí následující den nic dalšího nenašli, na místě ale zůstali, aby monitorovali pohyb lidí v oblasti kolonie. Zároveň policie prověřovala desítky telefonátů od lidí s různými poznatky. Volali nicméně také senzibilové.

Pátrání se rozšířilo na oblast celé České republiky, ve hře byla i varianta, že Aničku někdo unesl s cílem dostat od jejích movitých rodičů výkupné.

Policisté vyslechli dva dělníky, kteří pracovali v jedné z nedalekých vil.

3. 3,5 milionu pro únosce

Aniččin tatínek v sobotu 16. října nabídl 3,5 milionu případným únoscům jeho dcery. „Jsem tatínek Aničky. Udělám všechno pro to, aby se Anička vrátila domů. Teď mluvím k vám, vy máte Aničku. Dám vám 3,5 milionu korun, když ji do zítřejšího poledne pustíte na svobodu. Propusťte Aničku a my vám pomůžeme," oznámil pan Janatka přes televizi Nova.

Hledat Aničku do Česka přijeli i slovenští kynologové se speciálně vycvičenými psy. Pročesávali oblast Troji, ale ani oni neuspěli.

Pátrací akce nabyla obřích rozměrů, policisté Aničku hledali prostřednictvím Interpolu, informace o Aničce měli i pracovníci mezinárodních letišť. „Pokud by se dívka objevila na mezinárodním letišti, tak by ji měl systém zachytit," tvrdila policie.

4. Podezřelý Otakar T.

V úterý 19. října policisté zadrželi 41letého recidivistu Otakara T., který byl viděn svědkem u zahrádkářské kolonie v době, kdy Anička zmizela. Otakar T. u výslechu několikrát změnil výpověď. Přiznal, že se skutečně v den zmizení v místech pohyboval a že v ruce držel Aniččin batoh a ukájel se. Na něm se našly stopy DNA patřící právě Otakarovi T.

Ten se ale k dívčinu únosu ani vraždě nepřiznal. Když pak ve středu neprošel testem na detektoru lži, policisté ho obvinili z trestného činu zbavení osobní svobody. Podle šéfa vyšetřovacího týmu Josefa Mareše policisté poznali, „že má co do činění se zmizením Aničky“. Soud nicméně Otakara T. do vazby neumístil pro nedostatek důkazů. Pro policisty bylo rozhodnutí překvapivé, proto neměli zajištěné sledování podezřelého.

Otakar T. se narodil v Praze a v minulosti byl osmkrát odsouzen, z toho čtyřikrát k trestu odnětí svobody. Před soudem stanul kvůli majetkovým trestným činům - krádeži, zpronevěře a porušení domovní svobody. Podle Mareše byl stíhán i pro zanedbání povinné péče.

Šlo o nadprůměrně inteligentního muže se základním vzděláním. Jistou dobu žil ve strojovně výtahu, ale bezdomovec nebyl. Dbal na úpravu zevnějšku, nosil například obleky s vázankou. Měl výbornou fyzickou kondici a podle odborníků se jeho osobnost projevovala psychopatickými rysy.

5. Neúspěšné pátrání

Masivní pátrací akce pokračovala dál. V následujících dnech se zapojovaly desítky lidí, kteří hledali především v Troji. Pátrání ale nepřineslo žádný výsledek kromě nálezu Aniččiných klíčů. Policisté provedli domovní prohlídku v bytě družky Otakara T. Koncem října policisté pracovali jen se dvěma možnostmi.

První variantou byl únos, druhou jiný násilný trestný čin. Pátrání se přesunulo blíž k pražské zoo. Mezi Aniččiným zmizením 13. října a pondělím 25. října policisté přijali kolem 800 podnětů od veřejnosti. V Troji se každý den až do konce října sešlo minimálně sto lidí, kteří po dívce pátrali.

Vyšetřovatelé uvalili informační embargo, informace zveřejňované v médiích totiž podle nich spíše pomáhaly pachateli.

6. 3,5 milionu za záchranu

Situace byla velmi zoufalá. V úterý 9. listopadu uběhly už skoro čtyři týdny od dívčina zmizení. Policisté do toho dne prověřovali celkem 1200 poznatků od veřejnosti. „Zatím ale žádný nevedl k záchraně Aničky. Jako rodiče nechceme jen čekat. Proto dáváme novou výzvu. Tomu, kdo zachrání a vrátí nám Aničku, vyplatíme odměnu 3,5 milionu Kč. Stejnou odměnu předáme tomu, kdo poskytne konkrétní a spolehlivé informace vedoucí k osobě, která stojí za zmizením naší Aničky," oznámili Aniččini rodiče. Výzvu formulovali ve spolupráci s policisty. Podezřelý Otakar T. byl stíhán na svobodě, vyšetřování uvízlo na mrtvém bodě.

Výzva rodičů se bohužel také nesetkala s úspěchem, informace od veřejnosti k ničemu nevedly, někteří se jen neštěstí snažili využít a shrábnout odměnu. Policisté proto několik lidí obvinili z vydírání.

7. Pátrání ve Vltavě a v Rakousku

Na začátku prosince začali policisté po Aničce pátrat ve Vltavě, z toho důvodu zažádali Povodí Vltavy o snížení její hladiny. „Využíváme všech prostředků při pátrání po pohřešované," vysvětlila policejní mluvčí Andrea Zoulová s tím, že jde o standardní postup a vyšetřovatelé nemají žádnou „žhavou stopu“. Potápěči se do řeky ponořili 9. prosince, zmapovali vytyčený úsek řeky, ale ve vodě nic nenašli.

Po Aničce začali pátrat i rakouští policisté, v médiích se objevily její fotky. Ani rakouská stopa nebyla žhavá, podle mluvčí Zoulové šlo jen o administrativní úkon.

8. Otakar T. Aničku viděl

Na konci prosince policisté rozšířili obvinění Otakara T., přidali několik případů krádeží v Troji. Stíhán byl ovšem i dál na svobodě. V půlce ledna pak vyšlo najevo, že Otakar T. Aničku v den jejího zmizení viděl, sám se k tomu přiznal. Při prvních výsleších to popíral.

Při testu na detektoru lži neprošel právě v těch pasážích, které se týkaly dívčina zmizení. Otakar T. v lednu zkomplikoval vyšetřování, když zmizel z Mostu, kde bydlel a kde ho měla policie pod kontrolou.

9. Smutný konec

Jedna z největších pátracích akcí v historii České republiky skončila 16. března 2011 tím nejhorším možným způsobem. Policisté našli v Troji tělo dítěte, testy DNA následně se 100% pravděpodobností určily, že jde o ostatky Aničky Janatkové. Na identifikaci se podíleli i její rodiče.

Ostatky policisté našli pod zemí ve křoví u ulice Pod Havránkou také díky divoké zvěři, která tělo poodhalila. Velkou roli také sehrálo teplé počasí a nové technologie určené k pátrání po osobách. Psi podle policejní mluvčí neměli šanci tělo najít, protože bylo hluboko pod povrchem.

Pitva prokázala, že dívka zemřela násilnou smrtí. Po nálezu Aniččina těla policisté znovu zadrželi Otakara T. a začali ho vyslýchat. Další den ho vyšetřovatelé obvinili z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Podezřelý nevypovídal.

Otakar T. tentokrát už vazbě neunikl, soud ho do ní umístil v pátek 18. března. Spravedlnosti ale obviněný unikl. V pondělí 21. března se ve vazbě pokusil o sebevraždu oběšením na teplácích. Dozorci ho sice odvázali a zdravotníci dočasně zachránili, Otakar T. ale po dvou dnech v nemocnici zemřel.

Hlavní podezřelý v případu zanechal dopis na rozloučenou, k vraždě ani znásilnění malé Aničky se v něm nepřiznal.

10. Pravděpodobný pachatel

Trestní stíhání zesnulého člověka české zákony neumožňují, a tak museli policisté případ odložit. Zdrcení rodiče zavražděné Aničky se tak nedočkali symbolické tečky v podobě viníkova odsouzení. Alespoň malou náplast možná poskytlo pražské státní zastupitelství. Městská státní zástupkyně Jana Herzegová 29. dubna oznámila, že na základě řetězce nepřímých důkazů je vysoce pravděpodobné, že Otakar T. Aničku znásilnil a zavraždil.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1100
Dal: 923 poděkování
Dostal: 507 poděkování

Re: Anička (†9) záhadně zmizela před 10 lety: Několikaměsíční pátrání skončilo tragicky (Blesk.cz)

Nový příspěvek od podivin »

:'( Ach jo, jako moje dcerka. Hrozná představa. :(
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3258
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1381 poděkování

Re: Anička (†9) záhadně zmizela před 10 lety: Několikaměsíční pátrání skončilo tragicky (Blesk.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Tehdá jsem osobně vylepoval.

Obrázek

Zbytečně.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Mathias8
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Příspěvky: 1081
Dal: 135 poděkování
Dostal: 424 poděkování

Re: Anička (†9) záhadně zmizela před 10 lety: Několikaměsíční pátrání skončilo tragicky (Blesk.cz)

Nový příspěvek od Mathias8 »

Cykle02 píše: pátek 16. 10. 2020, 11:14:39Zbytečně.
Nebolo to zbytocne. Nic, co sluzi pre dobru vec nieje zbytocne.
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Příspěvky: 1008
Dal: 1274 poděkování
Dostal: 527 poděkování

Re: Anička (†9) záhadně zmizela před 10 lety: Několikaměsíční pátrání skončilo tragicky (Blesk.cz)

Nový příspěvek od Dreamer »

Strašný příběh. Nikdy nepochopím, jak někdo dokáže ublížit dítěti.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Anička (†9) záhadně zmizela před 10 lety: Několikaměsíční pátrání skončilo tragicky (Blesk.cz)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Je to strašné. A to ani nemluvím o tom že se vlastně nezjistilo co přesně se stalo. A jestli ten co ji zabil byl skutečně ten obviněný, přecijen nepřiznal ani jedno a to ani když nechal dopis na rozloučenou, co když vrah klidně chodí po svobodě.
Uživatelský avatar
Mathias8
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Příspěvky: 1081
Dal: 135 poděkování
Dostal: 424 poděkování

Re: Anička (†9) záhadně zmizela před 10 lety: Několikaměsíční pátrání skončilo tragicky (Blesk.cz)

Nový příspěvek od Mathias8 »

Jednorozec píše: pátek 16. 10. 2020, 20:24:18 ...A jestli ten co ji zabil byl skutečně ten obviněný, přecijen nepřiznal ani jedno a to ani když nechal dopis na rozloučenou, co když vrah klidně chodí po svobodě.
Napriek tomu ho niektore media vo svojich clankoch na internete oznacuju za vraha.
Ja si myslim, ze stim mal nieco spolocne. Mozno poznal vraha, mozno bol komplic niekoho ktovie. Nemyslim si ale vsak, ze ju zabil on. Ale to su iba spekulacie.