Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci → PARAFILIK.CZ

Konec léčby homosexuality na Novém Zélandě, premiérka ji chce zakázat (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 1865
Dal: 380 poděkování
Dostal: 895 poděkování

Konec léčby homosexuality na Novém Zélandě, premiérka ji chce zakázat (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


V případě očekávaného vítězství v novozélandských říjnových volbách slíbila vládní strana premiérky Jacindy Ardernové, že zruší kontroverzní terapii pro změnu sexuální orientace. Už v roce 2018 žádalo v peticích 20 tisíc lidí o ukončení těchto praktik, na Novém Zélandu však stále mají i své zastánce. Terapie může obnášet i hypnózu nebo elektrické šoky.

„Léčba homosexuality je spojená s vážnými psychickými problémy, včetně deprese a úzkosti, nebo se sebevražednými sklony - proto bude v případě znovuzvolení labouristické vlády zakázána. Je to praktika, která ubližuje a je nevhodná v ohleduplné, inkluzivní a moderní zemi, kterou jsme,“ uvedl poslanec Novozélandské strany práce Tamati Coffey.

Takzvaná terapie pro změnu sexuální orientace podle zpravodajského serveru NZ Herald usiluje o změnu sexuální orientace u gayů, lesbiček, bisexuálů nebo transgenderových osob (LGBT), a to pomocí terapie, léků a dalších metod.

Agentura Reuters připomíná, že zatímco řada zemí ve světě od této terapie ustupuje, na Novém Zélandu má své zastánce. Terapie LGBT komunitu stigmatizuje, může obnášet i hypnózu nebo elektrické šoky. Zakázaly ji například některé americké státy, jako je Kalifornie, Colorado, New York či Washington.

Poslankyně Novozélandské strany práce Marja Lubecková přišla s návrhem zakázat terapii v roce 2018, když 20 000 lidí žádalo v peticích ukončení těchto praktik. Parlamentní výbor nicméně doporučil s rozhodnutím počkat s ohledem na svobodu slova a svobodu vyznání.

Ardernová už v minulosti podpořila zákaz terapie

Současnou vládní koalici na Novém Zélandu tvoří spolu s Novozélandskou stranou práce, tedy labouristy, i Strana zelených a strana Nový Zéland především. Právě ta podle webu NZ Herald zákaz terapie nepodpořila.

Premiérka Ardernová naopak podpořila zákaz terapie už v minulosti. Ačkoli vyrůstala jako členka mormonské církve, odešla z ní právě na protest proti konzervativním názorům mormonů na LGBT komunitu a ze solidarity k homosexuálním přátelům.

Ardernová je favoritkou v parlamentních volbách, které se na Novém Zélandu uskuteční 17. října. Premiérka si získala podporu za zvládnutí epidemie covidu-19, ačkoliv opozice jí vyčítá nesplněné sliby.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?