NÚDZ vyzývá k účasti na výzkumu

Sexuální menšiny označil za podlidi, teď převezme polské školství (Seznam Zprávy)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2705
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1230 poděkování

Sexuální menšiny označil za podlidi, teď převezme polské školství (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


V polské vládě definitivně dojde k akci kulový blesk. Do hry se dostává minimálně jeden velmi kontroverzní ministr. Středoevropský deník informuje i o slovenském nouzovém stavu nebo vyšetřování „ohniska Ischgl“.

Výměny v polské vládě: školství povede homofob

Polská vládnoucí trojkoalice se v úterý odpoledne definitivně shodla na změnách ve vládě. Seriál o personálních výměnách doprovázený nejhorší interní krizí konzervativního tábora za posledních pět let tak končí. Nominace ve středu odpoledne představil premiér Mateusz Morawiecki, nové ministry jmenuje prezident příští týden.

Morawiecki ve funkci předsedy vlády zůstává, výrazně se ale sníží počet ministerstev – některá se zruší, řada se pospojuje, přejmenuje a přesunou se kompetence. Nově bude ve vládě jen jedna ministryně, dosud byly čtyři (a ministrů 20).

Do kabinetu se vrátí šéf koaliční strany Dohoda Jarosław Gowin, který rezignoval na jaře na protest proti organizaci prezidentských voleb v době koronavirové pandemie. Nově povede ministerstvo rozvoje, práce a turistiky.

Z poslanecké lavice jde vstříc vládní odpovědnosti Jarosław Kaczyński. Ten byl v letech 2006–2007 premiérem, vláda mu ale nevydržela dlouho a sázka na předčasné volby dopadla pro Kaczyńského drtivou porážkou.

Po výhře v roce 2015 předseda strany Právo a spravedlnost (PiS) do exekutivy nenastoupil a své vlády (Szydłové a Morawieckého) řídil a úkoloval z pohodlí své kanceláře. Teď do vlády nastupuje na pozici vicepremiéra a bude kontrolovat ambiciózního ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra (šéfa koaličního Solidárního Polska) a také ministerstva obrany a vnitra. Vzniká kvůli tomu nový vládní orgán – Výbor pro bezpečnost.

Velké kontroverze už před oficiálním oznámením nominace vzbudilo nové obsazení funkce ministra školství. Do úřadu nastoupí poslanec a ústavní právník Przemysław Czarnek. Ten už od začátku své politické kariéry patří k odpůrcům sexuálních menšin a v médiích rezonovala řada jeho homofobních výroků.

Ještě jako vojvoda Lublinského vojvodství rozdal medaile zástupcům samospráv, které přijaly deklarace o „zónách bez ideologie LGBT“. V domnělé ideologii sexuálních menšin, která podle Czarnka odporuje polské ústavě, vidí politik „pokus o rozbití národa“. „To satan. Nazvěme věci pravým jménem. Pokud satan chce ublížit společenství, tak ublíží rodině. Pokud zničí rodinu, zničí národ,“ citoval loni v květnu Czarnka portál Gazeta.pl.

Letos v létě na sebe upozornil dalšími homofobními výroky, které zazněly v rámci volební kampaně prezidenta Andrzeje Dudy. „Braňme rodiny před zkažeností, absolutně nemorálním chováním. Braňme nás před ideologií LGBT a skončeme s posloucháním idiotismů o nějakých lidských právech nebo nějaké rovnosti. Ti lidé nejsou rovni normálním lidem, skončeme konečně tu diskusi,“ prohlásil Czarnek jako člen Dudova štábu ve vládní Polské televizi. Později se poslanec na Twitteru obhajoval tím, že byla jeho slova vytržena z kontextu.

Opozici teď Czarnek vzkázal, aby se „nebála“. „Jsem opravdu milý člověk a nezávisle na tom, jakou bych měl zaujmout pozici, budu mít rád lidi. Jsem prostý člověk a ve svých názorech prostě precizní. To je důvod k diskusi se mnou, nikoli obavám,“ řekl pravděpodobný nový ministr školství v úterý v Polském rozhlase. Šéf Senátu Tomasz Grodzki z opoziční Občanské platformy označil nominaci Czarnka za provokaci.

Polský ministr bude poprvé v Praze

Už před měsícem v kabinetu Mateusze Morawieckého zasedl nový ministr, který proslul výroky o sexuálních menšinách. Nový šéf polské diplomacie Zbigniew Rau před loňskými parlamentními volbami přesvědčoval voliče, že je potřeba postavit se „ideologii LGBT“ a západoevropské „pekelné civilizaci smrti“, kterou označil dvěma duhovými vlajkami symbolizujícími hnutí za práva sexuálních menšin.

Podle Raua taková civilizace smrti „došla“ až k homosexuálním manželstvím, legalizaci zoofilie, pedofilie a eutanazie nejslabších a nemocných. „Nedávno jeden ze švédských vědců nadnesl potřebu legalizace… kanibalismu,“ napsal také polský současný ministr zahraničí.

Rau shodou okolností bude v Praze ve čtvrtek jednat se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem. Tématem hovoru může být i aktuální české rozhodnutí v česko-polském sporu o rozšíření těžby v polském hnědouhelném povrchovém dole Turów u hranic s Českem a Německem.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?