Prosíme pedofilně orientované osoby, aby vyplnily dotazník od projektu Národního ústavu duševního zdraví PARAFILIK.CZ:
https://www.pedofilie-info.cz/forum/viewtopic.php?f=115&t=7943

Děkujeme! - Tým ČEPEK

Výrok Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina o vtíravých pedofilech

Diskuze o problematice pedofilie a pedofilů.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Pohlaví: Muž
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 266 poděkování
Dostal: 573 poděkování

Výrok Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina o vtíravých pedofilech

Nový příspěvek od Cykle02 »

Jelikož jsem v poslední době opakovaně narážel na výrok "Pedofilové se dovedně vtírají do světa dítěte", jal jsem se ho objasnit, a dohledal jsem jako jeho autora Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřinu, CSc, kterého jsem kontaktoval e-mailem:

Vtírající se pedofilové

Dobrý den. Jsem pedofil a již nějakou dobu se intenzivně věnuji osvětě ohledně pedofilie. Vaší práce si rozhodně cením, mimochodem shodou okolností jsem nedávno na serveru cspsychiatr.cz četl Váš článek na téma "Terapie sexuálních delikventů - mezinárodní standardy" a ta mi přijde velice dobrá. Ovšem podle wikiskripta.eu a podle diplomové práce Sexuální delikvence (výkon trestu, ochranná léčba a detence) od Mgr. Roberta Juhásze z roku 2010 jste autorem výroku "Pedofilové se dovedně vtírají do světa dítěte", který mě osobně uráží. Podle zmíněné diplomové práce jste toto napsal ve Vaší knížce Sexuologie nejen pro lékaře. Tento nešťastný výrok pak přejímá i laická veřejnost jako argument v rámci boje proti všem pedofilům. Prosím Vás tedy o sdělení, jestli toto Vaše vyjádření nechcete nějak korigovat, případně dovysvětlit kontext, ve kterém byl myšlen, abych to po té mohl uveřejnit na fóru serveru pedofilie-info.cz, a použít jako argument ke změně na wikiskriptech.

Děkuji za vaši práci a ať se vám daří.

Cykle02 člen ČEPEK

Pan sexuolog mi obratem odepsal:

Vážený pane,
nesmíte být tak vztahovačný. Ten citát platí pro pedofilní delikventy, kteří kontaktují děti a chtějí s nimi realizovat intimní tělesné kontakty. Vyšetřoval jsem jich desítky a platí co jsem řekl, většinou dokáží být velice dobří v navazování známosti s obětí.
J. Zvěřina

A já to přeposlal na wikiskripta s:

Dobrý den. Prosil bych o úpravu článku o pedofilii, aby bylo pochopitelné, že odstavec začínající "Pokud není přístup pedofila k objektu agresivní..." a dále, není míněn v kontextu pedofilů obecně, ale jen těch kriminálních/delikventních. Viz níže má komunikace s panem sexuologem Zvěřinou, nebo post na fóru ČEPEKu.

Cykle02 člen ČEPEK
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: myscepek@seznam.cz
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Dal: 147 poděkování
Dostal: 613 poděkování

Re: Výrok Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina o vtíravých pedofilech

Nový příspěvek od Myš »

MUDr. Zvěřinu vnímám jako jednoho z těch k pedofilům kritičtějších sexuologů. Jeho výroku rozumím tak, že pedofilům se obecně daří dostat se do vztahu s dítětem, ve kterém naplňují své zájmy bez ohledu (nebo s malým ohledem) na zájmy dětí. S tím nesouhlasím. Na citaci mi nesedí, že je zbytečně generalizační, přitom by tomu jednoduše šlo předejít, kdyby napsal "někteří pedofilové se dovedně vtírají do světa dítěte", s tím bych neměl žádný problém.

Že si to nemáme vztahovat k sobě, to díky za radu, jenže tomu se u generalizací nedávajících prostor jiných možnostem často stává, a to velmi pochopitelně. U mě navíc nejde o to, že by mě to nějak uráželo a bral bych si to osobně, ale o prostý nesouhlas s výrokem, který se prezentuje jako obecně platný a nebere v potaz, že to může být i jinak.

Jinak Cycle díky, že jsi mu napsal a oceňuji věcné a konstruktivní vyznění.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Code
Registrovaný uživatel
ve věku od: 100
ve věku do: 100
Dal: 42 poděkování
Dostal: 39 poděkování

Nový příspěvek od Code »

Rád bych viděl statistiku počtu trestných činů, započatých prostřednictvím sociálních sítí, po „vetření se k dítěti“. Zajímal by mě podíl pedofilně orientovaných pachatelů v této skupině trestných činů. Pokud není tento podíl významný, je výrok o vtírání pedofilů do světa dítěte s výhledem spáchat trestný čin jen urážející. Vysvětlení o "navazování vztahů s oběťmi", je pak už jen pomyslnou třešničkou na dortu špatně použitých pojmů. A pokud se tohoto dopouští sexuolog, je to nejen smutné ale i trestuhodné.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Myš píše: sobota 5. 9. 2020, 13:31:09MUDr. Zvěřinu vnímám jako jednoho z těch k pedofilům kritičtějších sexuologů.
Taky ho tak vnímám, ale o to cennější mi připadalo získat jeho změkčující vyjádření k tomu výroku.

Ale zase na jeho obranu, také napsal třeba že "Se sexuálními delikty je spojena dosti rozšířená představa, že jejich pachatelé jsou vesměs lidé vyšinutí a nenormální. To vede k úvaze o bezpodmínečném předání všech takových pachatelů lékařům, aby duševní poruchu rozpoznali, pojmenovali a pokud možno také odstranili." ... "Medicinalizace celé oblasti sexuální delikvence však není a nemůže být naším programem. Většina pachatelů sexuálních deliktů totiž nejedná ani z psychopatologické, ani ze sexuálně deviantní motivace."

Code píše: sobota 5. 9. 2020, 16:03:19A pokud se tohoto dopouští sexuolog, je to nejen smutné ale i trestuhodné.
Tyhle texty by měly být z takové, přece jen spíš popularizační, než odborné knihy Sexuologie (nejen) pro lékaře z roku 2003, takže se určitá míra zjednodušení a dobového pohledu dá pochopit.

Ono by bylo asi lepší celý ten článek o pedofilii na wikiskriptech ideální přepsat a aktualizovat, ale já budu rád, když se vůbec nějak vyřeší to "vtírání".

Co mě ovšem zaujalo, že takto známy sexuolog s dlouho praxí, mluví jen o desítkách vyšetřených pedofilů. To samo osobě by už mohlo potvrzovat jejich malý podíl v páchaní trestné činnosti.
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku do: 40
Dal: 227 poděkování
Dostal: 199 poděkování

Nový příspěvek od podivin »

Tak ono by to chtělo asi přesněji definovat ten výraz vtírat se. O sobě bych také řekl, že se vtírám k holčičkám - co to znamená? Pokud vidím nějakou holčičku, tak se na ni podívám. Pokud se mineme při chůzi, tak většinou nic jiného nejde. Když třeba někde čekáme a já se na ní dívám a on se třeba také podívá na mne, tak se na ni pousměju. Lepší je, když vypráví nahlas něco vtipného, tak poslouchám a usměju se. A když holčička třeba sama na mě začne mluvit (třeba když jdu se psem), tak si s ní rád začnu povídat. Tohle sám pro sebe považuju za vtírání, protože jako nepedofil bych prostě tohle nedělal. Nicméně to nedělám s nějakým cílem intimního kontaktu, ale prostě bých na chvilku součást jejího bezstarostného světa, stát se pro ni na chvilku někým, kdo ji zajímá, s kým se baví.
Je dobře, jestli to nějak upraví, stačilo by "Pedofilní delikventi". Ale i tak - já se vtírám, ale bez zlých úmyslů. Nevím, jestli dovedně nebo ne, ono obvykle se stačí na děti usmát a už jste pro ně kamarád. Ale mě to neuráží, že se dovedně vtírám do jejich světa.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Vážený pane Cycle02,

děkujeme za Váš zájem o WikiSkripta.
Vaším podnětem se budeme zabývat na nejbližším setkání členů redakce.

Jakýkoliv sexuální kontakt s dítětem je z principu věci delikventní chování (viz. např. trestní zákoník, zák. č. 40/2009 sb. v § 187). Dále je pak ve WikiSkriptech toto téma rozvinuto v odstavci "Léčba" a v článku "Sexuální delikvence" https://www.wikiskripta.eu/w/Sexu%C3%A1ln%C3%AD_delikvence
V rámci jednoho článku bohužel není možné reflektovat všechny aspekty, odchylky a výjimky. Tím by nabobtnal do rozměrů, jež by pro běžného studenta byly obtížně uchopitelné a článek by pak přestal plnit svoji funkci.
Z tohoto důvodu používáme pro detailní pokrytí tématu soustavu vzájemně prolinkovaných článků.

Ze svého pohledu shledávám formulaci odstavce smysluplnou a vyhovující. Pokud máte za to, že vyznívá nejednoznačně, budeme na to brát zřetel a při setkání členů redakce v širším kruhu to důkladně probereme.
Případná reformulace by měla být výsledkem konsenzu zástupců příslušníků cílové skupiny, kterou jsou v případě WikiSkript studenti lékařských oborů, popř. nelékařských oborů s medicínou souvisejících (zdravotní sestry, farmakologové atp.).

Děkuji za pochopení

S pozdravem a přáním krásného dne

Za redakci WikiSkript

Jana Tesařová