Homosexualita je úchylka a EU řídí leninismus. Institut Bobošíkové a Lipovské to rozjel ve velkém stylu (iHNed.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3352
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1431 poděkování

Homosexualita je úchylka a EU řídí leninismus. Institut Bobošíkové a Lipovské to rozjel ve velkém stylu (iHNed.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Jedna věc se ekonomce a člence Rady České televize Haně Lipovské musí nechat. Je vzdělaná a umí kultivovaně a přesvědčivě přednášet. Její obhajoba klausovského trhu bez přívlastků z pozic dřevního euroskepticismu je sice trochu "old school", ale o to je vlastně v podání ekonomky mladé generace zajímavější. Poslouchat názory Hany Lipovské je dobré přinejmenším proto, aby si člověk tříbil argumentaci. Z tohoto pohledu by se zdálo potěšující, že si Lipovská pořídila think-tank s názvem Institut pro svobodu a demokracii. Bohužel si ho však nepořídila sama, ale s bývalou komunistickou prezidentskou kandidátkou Janou Bobošíkovou a koronou jedinců, kteří plácají absolutní nesmysly. A zajímavý akademický konzervatismus Hany Lipovské tím naprosto diskreditují.

Představení Institutu pro svobodu a demokracii bylo příznačné a přízračné zároveň. Jeho prezidentka (ano, tak se funkce jmenuje) Jana Bobošíková vystoupila s proslovem, ve kterém tvrdila, že současnou Evropskou unii ovládá marxismus-leninismus. Slyšíte dobře. U marxismu už není předpona neo- a Bobošíková přimíchala pro větší efekt ještě leninismus, vražednou ideologii, která uvedla do praxe úsloví "když se kácí les, létají třísky". Dá se jistě pochopit, že Bobošíková ve snaze excitovat své přívržence tlačí na pilu, seč jí síly a mentální kapacita stačí. Ovšem jak objevila v současné Evropské unii válečný komunismus, masové vraždění oponentů a hladomor - tyto atributy doby leninismu -, to je opravdu záhada. Bobošíkové možná k analogii stačí, že za Lenina se ministři nazývali lidoví komisaři a dnes v EU máme eurokomisaře. Ovšem příčetnému a elementárním historickým povědomím políbenému člověku byla její konstrukce leda k smíchu.

Podobné to bylo s příspěvky diskutujících, které Institut pro svobodu a demokracii na zahájení činnosti pozval. Poslanec SPD Jiří Kobza komicky tvrdil, že Evropská unie může za všechno, včetně toho, že se Česko letos zadlužilo o pět set miliard korun více. Když přešel ke školství, na které má EU podle něj taktéž zhoubný vliv, prohlásil, že sexuální výchova je projevem pedofilie a že homosexualita je úchylka. To už sice tak k smíchu, vzhledem k ještě poměrně nedávné perzekuci homosexuálů, nebylo, stejně jako to, že se z auditoria ozval potlesk a ani Bobošíková, ani Lipovská se proti Kobzovým homofobním výpadům neohradily. Ovšem alespoň to dokonale předvedlo tragikomickou bídu myšlenkového světa některých přítomných, kteří o svobodě a demokracii mají povědomí očividně matnější než matné.

Obrázek kvalitně doplnil policista ve výslužbě plukovník Černý. Z jeho proslovu zaujalo zejména to, že když slyší o lidskoprávní organizaci, asociuje mu to, že se někdo chce starat o "závadové lidi". Možná si to pan plukovník neuvědomuje, ale jeho slovník se pohybuje v intencích komunistické Veřejné bezpečnosti, což vynikne zvlášť v prostředí, které se teatrálně děsí "leninismu". Závěrem pak několik diskutujících - například šéf kanceláře institutu a exmluvčí ODS z dob Václava Klause Václav Musílek - vyjádřilo přesvědčení, že EU manipuluje českým školstvím, aby dosáhla progresivistické indoktrinace dětí a proměnila společnost podobně, jako se to stalo v Houellebecqově románu Podvolení. Že Houellebecq ve své dystopii nepopisuje nic, co by se týkalo EU, ale hraje si s fikcí "podvolení se" islámské ideologii, bylo Musílkovi zjevně úplně fuk.

Mezi faktickými nonsensy, ideologickými nesmysly a xenofobními výpady tak bohužel zcela zanikly důležité postřehy a analýzy Hany Lipovské. Například že se epidemie covidu-19 stala záminkou pro vlády, jak nalít velké peníze do ekonomiky a uspokojovat své voličské skupiny, což je nyní krystalicky vidět u nás na chování Babišovy vlády. Lipovská má pravdu s poznámkou, že jde vlastně o "ověřování" nové měnové teorie, která velmi zjednodušeně říká, že dluh není problém, protože vlády si klidně mohou nechat skrze centrální banky tisknout peníze a omezuje je v tom jen inflace. Je to, jak říká Lipovská, experiment velmi nebezpečný, za který můžeme v budoucnu draze zaplatit. Zajímavé jsou i myšlenky Lipovské o problematické roli velkých korporací, které brání standardní konkurenci a mohou skrze novodobý korporativismus otevřít dveře nesvobodě. V době oligarchizace ekonomických a politických struktur je to naprosto zásadní téma, o kterém by se mělo debatovat napříč názorovým spektrem.

Hana Lipovská po debatě také volala. Požadovala pluralitu názorů a stěžovala si, že na představení jejího institutu dostali pozvánky členové klíčových výborů ze všech politických stran a kromě lidí z SPD nepřišel nikdo. Jenže co jiného může čekat v situaci, kdy všechno rozumné, co říká, překryje bobošíkovsko-kobzovská rétorika, s níž se v podstatě nedá seriózně polemizovat, protože nejde o nic jiného než o kombinaci xenofobie a prostomyslného plácání? Kdyby se Hana Lipovská nedávala dohromady s obskurními postavami, mohl by se z jejího konzervativního institutu stát zajímavý projekt přispívající ke kvalitě a pluralitě veřejné debaty. Takhle to ovšem, řečeno s Viktorem Černomyrdinem, dopadlo jako vždycky.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?