Fotíte se s dětmi na Instagram? Potomek vás může zažalovat, snímky končí i u pedofilů (Žena.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4913
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2038 poděkování

Fotíte se s dětmi na Instagram? Potomek vás může zažalovat, snímky končí i u pedofilů (Žena.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


První fotka potomka z porodnice, nastrojené dítě v postýlce nebo rodinná idylka u bazénu či moře. Instagram i Facebook jsou plné fotek dětí a jejich pyšných rodičů. Odborníci však varují před sdílením každé drobnosti ze života dětí, takzvaný sharenting totiž může ublížit nejen vašim potomkům, ale i vašemu vzájemnému vztahu v budoucnu.

Petr Paseka je editorem sociálních sítí v médiích a otcem roční dcery, která se pravidelně objevuje také v jeho příspěvcích na Instagramu. "Jsou momentky, o které se chci podělit. Stejně tomu tak bylo i před narozením dcery. Intuitivně vnímáme, že jsou fotky, které patří jenom nám a nebylo by vhodné je sdílet ani s přáteli, natož pak s veřejností. Nikdy jsme ale nevedli debatu o pravidlech, co budeme sdílet," říká.

Přestože o jejím souhlasu se zveřejňováním společných fotek na sociálních sítích zatím nepřemýšlel, říká, že sdílí fotky, které jí nemohou ublížit ani ji urazit.

Digitální otisk na internetu má podle statistik v USA až 92 procent dětí do dvou let. Přehnanému sdílení informací a fotek na sociálních sítích se říká sharenting a toto téma se v posledních letech hojně propírá napříč celým světem. Řeší se nejen otázka bezpečnosti takovýchto informaci nebo vliv na psychiku dětí a také jejich vztahy s rodiči, ale i odpovědnosti rodičů za právo dětí na soukromí.

Půlka fotek na pedofilních webech je ukradená ze sítí

Sdílení slastí i strastí rodičovství je podle mnoha odborníků dvousečné. Na jedné straně mohou pomoci se zvládáním různých situací, na té druhé přináší řadu negativ a nebezpečí.

"Profily dnešních rodičů, kteří jsou první generací vyrůstající se sociálními médii, reflektují jejich vývojové období. Může pro ně být tedy přirozené, že v době, kdy všichni jejich vrstevníci mají děti a na sociálních sítích tak nahrazují příspěvky z vysokoškolského života a večírků fotografie rodinného života, se matka rozhodne sdílet život i svého dítěte," upozorňuje psychoterapeutka Lenka Mynaříková.

Je ale třeba si položit otázku, co konkrétně matky sdílí a zda to nemůže způsobit škodu. "Pokud přestaneme o obrázku novorozence přemýšlet jen jako o obrázku, zjistíme, že je možné prostřednictvím účtu rodiče na sociální síti zjistit řadu informací jako jméno, datum narození, třeba i porodnici, adresu bydliště, později fotografie z různých vývojových období, adresy škol, kam dítě chodí," upozorňuje Mynaříková.


Jak sdílet fotky dítěte a přitom jej chránit
  • ejefektivnější cestou je žádné fotografie dětí na sociálních sítích nesdílet.
  • Sdílení fotografie jen se souhlasem dítěte.
  • Bez uvádění hashtagů, které umožní identifikovat místo.
  • Upravené nastavení ochrany osobních údajů tak, aby příspěvky viděli pouze schválení uživatelé, a ne každý na Instagramu (nebo jiné sítě).
  • Fotky vybírat s rozmyslem a vždy přemýšlet, zda je pro nás (a naše dítě) v pořádku, pokud se fotografie stane veřejnou.
  • Stejná pravidla by měla platit i pro další rodinné příslušníky a přátele, kteří mohou také sdílet fotografie nebo videa našich dětí.
Z australského výzkumu například vyplynulo, že 50 procent fotek na pedofilních webech je ukradeno ze sociálních sítích. Informace o dětech mohou představovat bezpečnostní problém.

Fotky dětí mohou být zneužity i ke kyberšikaně či ponižování například ze strany jejich vrstevníků ve škole. "Pokud děti a dospívající vystavujeme neustálému sledování jejich života na sociálních sítích a zanecháváme na internetu nesmazatelnou stopu toho, co dělají, zbavujeme je chráněného prostoru, ve kterém by se mohly bezpečně rozvíjet a dospívat. Bráníme jim, aby si prošly matoucím obdobím hledání sebe sama a své identity v prostředí bezpečí a důvěry v rodině," dodává psychoterapeutka.

Dítě jako značka

Rodiče navíc svými příspěvky mohou dítě "zneužít k posílení a propagaci svého politického názoru či ekonomickému profitu". Právě Instagram se v posledních letech plní příspěvky s dětmi, které jsou označeny jako reklamní spolupráce, ať už na oblečení, dětské pleny, výživu, nebo třeba kosmetiku.

"V řadě případů se z dítěte stává spíše 'značka', která rodině přináší peníze, aniž by dítě mělo možnost toto jakkoli ovlivnit," tvrdí Mynaříková. Pokud je dítě pro rodiče zdrojem příjmů, a to na úkor dítěte samotného, které se třeba nemůže věnovat svým koníčkům, scházet se s vrstevníky, nesdílet svůj život na sítích, je to podle psycholožky velmi problematické. "Rodič si nemusí uvědomovat, že rozhodovat o dítěti tímto způsobem není v pořádku, často se objevují i názory, že dítě si to přece ani neuvědomuje, zvláště pokud je to nemluvně. A ano, malé děti třeba neřeší, co o nich jejich rodiče sdílejí na sociálních médiích, ale to se velmi rychle mění, jak děti rostou," říká Mynaříková. Rodiče tak bez souhlasu dítěte vytváří jeho on-line identitu.

Herečka Vlastina Kounická Svátková například letos v únoru pro Janu Le Blanc a časopis Moje psychologie uvedla, že odmítá skoro všechny nabídky na propagaci, pokud to není něco, co sama používá nebo má ráda. "Snažím se zachytit vtipné momenty, reálné situace, ukázat, že jsme normální. Starších synů se ptám, jestli je můžu vyfotit a zveřejnit to. Nejmladšího se ještě neptám, ale ten se fotí rád a nefotím ho, jak třeba sedí na nočníku. Nepoužívám ho jako nástroj k propagaci," uvedla.

To Petr Paseka je vůči influencer marketingu s dětmi názorově vstřícnější. "Beru to jako realitu. Influenceři prostě představují novou formu produktového marketingu," říká. Firmy ji podle něj využívají stále častěji a očekává, že tenhle trend bude dál pokračovat.

"Věřím, že existují rodiče, řekněme micro-influenceři, kteří propagují výrobek, kterému opravdu věří. Jejich uživatelské recenze mohou podat ucelenější a podrobnější informaci než běžné reklamy v televizi nebo rádiu," tvrdí s tím, že kdyby nějaký jeho známý propagoval na Instagramu třeba kočárek, který sám používal, mohl by ho tím ovlivnit. "Myslím, že by tak navíc mohl učinit i citlivě, v tom smyslu, že by nemusel odhalovat soukromí rodiny víc, než kdyby placené partnerství uzavřené neměl. Čili existují podmínky, za kterých bych si dokázal i já osobně placenou spolupráci zahrnující svou dceru představit."

Druhým dechem ale dodává, že výše popsaný scénář je v rámci Instagramu marginální. "Většina influencerů je ochotna propagovat jakýkoliv produkt, jehož výrobce je ochotný zaplatit. Navíc si myslím, že velká část je přitom ochotna odhalit i ta nejintimnější tajemství rodiny. Takovou spolupráci bych já neuzavřel. Tím spíš, kdyby měla zahrnovat i moji dceru," přemítá.

Když je dítě odmalička hodnoceno

Děti, které se narodily po vzniku Facebooku, se nyní dozvídají, co všechno o nich rodiče prozradili na své zdi ostatním. A začínají se bránit. V roce 2016 se například rakouská dívka u soudu dožadovala, aby její rodiče smazali 500 jejích fotek z Facebooku. Před dvěma lety soud v Římě uznal žalobu 16letého syna na svou matku za to, že na sociálních sítích zveřejňovala jeho fotky bez svolení. Matka by měla při dalším porušení synova soukromí zaplatit pokutu 10 tisíc eur (zhruba 260 tisíc korun).

Psychoterapeutka Mynaříková upozorňuje na to, že prezentace dětí na sociálních sítích je zrádná i proto, že dítě je odmalička "věcí veřejnou" a je neustále sledováno a kriticky zkoumáno.

"K tomu si přidejme pocity nejistoty a studu, které dítě zažívá, pokud rodič sdílí různé anekdoty z rodinného života, fotografie a historky o tom, jak dítě zvládá různé vývojové milníky typické pro různý věk - tedy to, co rodič běžně sdílí s pocitem, že je to zábavné (nebo se to hodí k propagovanému produktu), ale dítě to jako vtipné nevidí a může to velmi negativně ovlivnit vývoj sebevědomí a to, jak si dítě formuje obraz sebe sama," říká.

Úplná absence soukromí podle Mynaříkové vede k tomu, že dospívající obtížně kontrolují svůj život na sociálních sítích i mimo ně. "Jsou neustále sledováni, a tedy i neustále komentovaní a kritizováni lidmi, kteří je neznají, a hodnotí tedy pouze mediální obraz." Častým výsledkem mohou být sociální úzkosti a deprese.

"Na druhou stranu samozřejmě mohou být děti, které v takovém prostředí prospívají, popularita je těší, nebo jejich rodiče dokážou sociální sítě spravovat takovým způsobem, že jejich život neovládají," dodává Lenka Mynaříková s tím, že teprve v následujících letech se ukáže, jaký dopad to bude mít na současně se rodící generaci.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1477
Dal: 1662 poděkování
Dostal: 722 poděkování

Re: Fotíte se s dětmi na Instagram? Potomek vás může zažalovat, snímky končí i u pedofilů (Žena.cz)

Nový příspěvek od podivin »

Cykle02 píše: pátek 21. 8. 2020, 7:21:50
Jak sdílet fotky dítěte a přitom jej chránit
  • Upravené nastavení ochrany osobních údajů tak, aby příspěvky viděli pouze schválení uživatelé, a ne každý na Instagramu (nebo jiné sítě).
Je ale vidět, že lidé tomuhle stejně nerozumí a myslí si, že když svůj profil po letech nastaví jako soukromý, tak že obrázky jejich dětí už pedofilové a úchyláci sledovat nebudou. Ale že mezi těmi stovkami a tisícovkami odběratelů už pedofilové nebo uchyláci jsou, to už jim nedojde. Takže správně by museli po zapnutí privat účtu všechny odběratele vyházet (nebo aspoň ty, které opravdu neznají) a nechat je znovu přihlásit. Navíc by mě zajímalo, jak to pak dělají, když denně dostanou desítky možná i stovky žádostí o svolení se sledováním. Opravdu každého zkontrolují a zeptají se ho, proč chce sledovat jejich dcerku? Navíc to nastavení privátních účtů jde kompletně proti myšlence sociálních sítích, kde začne někdo publikovat obsah a náhodní zájemci se přihlásí k odběru. S privátními konty nikdo nevidí obsah, ani ho vlastně nemá šanci najít (z veřejných účtů může IG nabízet nějaký obrázek, z privátních ne), takže leda to budou sdílet nějaké "best children models" účty opět pro všechny.
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1316
Dal: 1582 poděkování
Dostal: 796 poděkování

Re: Fotíte se s dětmi na Instagram? Potomek vás může zažalovat, snímky končí i u pedofilů (Žena.cz)

Nový příspěvek od Dreamer »

Článek i doporučení určitě na místě, jen mě pobavilo "sdílejte pouze se souhlasem svých dětí". Je zajímavé, že v tomto případě se o neschopnosti dítěte dát k něčemu souhlas už nediskutuje.
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6391
Dal: 1545 poděkování
Dostal: 3434 poděkování

Re: Fotíte se s dětmi na Instagram? Potomek vás může zažalovat, snímky končí i u pedofilů (Žena.cz)

Nový příspěvek od Kasz »

Dreamer píše: pátek 21. 8. 2020, 11:01:34 Článek i doporučení určitě na místě, jen mě pobavilo "sdílejte pouze se souhlasem svých dětí". Je zajímavé, že v tomto případě se o neschopnosti dítěte dát k něčemu souhlas už nediskutuje.
No, Dreamere, jsou věci, ke kterým děti určitě souhlas dát mohou, nebo jsou i typy smluv, které děti mohou bez problémů samy uzavírat, takže si myslím, že souhlas se zveřejněním fotografií je zrovna jedna z věcí, o které klidně dítě rozhodnout může. Může například uzavřít kupní nebo přepravní smlouvu, i když i tady samozřejmě bude záležet na určité přiměřenosti - přepravní smlouvu na MHD není problém, přepravní smlouvu na let do New Yorku už asi problém bude. :) Stejně tak při uzavírání kupní smlouvy na lízátko v obchodě asi nebude prodavač proti, jiná situace by byla, kdyby dítě přišlo do obchodu se spotřební elektronikou a kupovalo třeba 60" televizi v hodnotě několika desítek tisíc Kč. V těchto případech mám na mysli opravdu smlouvy, které dítě uzavírá zcela samo ze své vůle a klidně i bez vědomí svých rodičů, i když zrovna tu přepravní smlouvu - asi rodiče vědí, že třeba někam jede nebo dojíždí, takže vlastně je to s jejich vědomím. Stejně tak určitě rodiče předpokládají, že když dají svému dítěti kapesné, tak to pak půjde do obchodu a něco si koupí a dá se předpokládat, že to bude nějaká běžná drobnost.

Co se týká focení, třeba ve škole jsou dva typy dětí i dospívajících. Když na ně někdo namíří foťák mobilu, tak mu třeba zapózují, usmějí se, a z toho je souhlas patrný. Škola samozřejmě má písemné souhlasy od rodičů, ale dítě může kdykoliv nesouhlasit s pořízením konkrétní fotografie. A dá to najevo velmi jednoduše - při namíření foťáku se otočí, zakryje si obličej, atd. Když jdeme na nějakou akci a děcka pózují, je to v pohodě, pokud odvracejí obličej, tak samozřejmě respektuji jejich volbu a foťák odvracím. Takže i zde souhlas nebo nesouhlas vyjádřit bezezbytku může.

Zákon ohledně sexuálních aktivit je tu však podobně jako jiné zákony, které v podstatě omezují svéprávnost dětí, pro jejich ochranu. Dítě sice může dát svůj souhlas, ale protože tento souhlas může být zneužitelný, dítě může do nějakého jednání být vmanipulováno, může být tím jednáním poškozeno a je zde i velké riziko, že by bylo poškozeno, pak je jednoduše zákonem zakázáno na tento souhlas pohlížet jako na souhlas. Bylo by taky otázkou, jestli se jedná o kvalifikovaný souhlas, tedy zda by dítě vědělo, do čeho jde. Je to jako kdyby si malé dítě mohlo v obchodě koupit alkohol - nemůže, protože konzumace alkoholu představuje pro děti riziko. Nebo třeba by mohlo jít o úvěrovou smlouvu nebo třeba o obchodování na burze - velmi snadno bych mohl říct - jé ty máš 10 tisíc z kapesného, pojď ty peníze rozmnožit, je to jednoduché, stačí pár kliků na Forexu a můžeš mít desetinásobek. Kdyby dítě mohlo uzavírat takové smlouvy, tak stejným způsobem se dá na Forexu i prodělat, takže vložíš 10 tisíc a proděláš 100 tisíc… a dítě najednou bude mít dluh 90 tisíc a bude v exekuci. Takže smlouvu na obchodování s cennými papíry uzavřít nemůže, logicky. Mohlo by mu to dost zásadně ublížit. Stejně tak zkrátka z pohledu zákona nemůže souhlasit se sexuálními aktivitami. A je to tak v pořádku.

Takže určitě by se o souhlasu/nesouhlasu diskutovat dalo. :) Myslím si, že dítě má právo se vyjádřit ohledně fotografií a může souhlasit s pořízením nebo uveřejněním fotografií, stejně jako může uzavírat některé druhy smluv. Možná jednoho dne bude zaveden zákon, že fotky dětí mladších než xx let nesmí být dávány na internet i přes souhlas jejich samotných nebo zákonných zástupců, ale myslím, že to už by bylo za hranicí toho, co je přiměřené pro jejich ochranu, a za hranicí nějakého rozumného žití. Jako kdybychom zakázali automobilovou dopravu, protože ročně stojí jen v ČR přes 500 lidských životů.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1316
Dal: 1582 poděkování
Dostal: 796 poděkování

Re: Fotíte se s dětmi na Instagram? Potomek vás může zažalovat, snímky končí i u pedofilů (Žena.cz)

Nový příspěvek od Dreamer »

Kasz píše: pátek 21. 8. 2020, 12:29:07 Zákon ohledně sexuálních aktivit je tu však podobně jako jiné zákony, které v podstatě omezují svéprávnost dětí, pro jejich ochranu.
Tak jistě, rozdíl mezi závažností souhlasu se sexuálními aktivitami nebo se sdílením fotky na netu si uvědomuju, neboj :).

Taky je mi jasné, že již ze samotného vystupování dítka je zřejmé, zda se chce fotit nebo ne, i to že většina dospívajících nebude chtít, aby je babička vystavovala a označovala na sociálních sítích s nějakými bonusovými infantilními poznámkami. Od určitého věku rozhodně dává smysl se dcerušky nebo synáčka vždy zeptat "můžu dát tuhle fotku na net?" před tím, než ho zveřejním světu.

Mě to jen pobavilo, už po přečtení prvního odstavce, protože tam se píše o otcovi roční dcery, který o vyžadování jejího souhlasu se zveřejněním fotek zatím nepřemýšlel. Tak jsem chvilku přemýšlel, nakolik je roční dcera schopna posoudit důsledky vystavení své fotografie na netu, když to nedokáže ani většina dospělých.