Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Kauza kolem konspirační teorie QAnon

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 11
Dal: 1115 poděkování
Dostal: 452 poděkování

Re: LEŽ TÝDNE: “Joe Biden je pedofil, což dokládají fotografie a videa jeho údajně necudného chování k dětem” (Manipulát

Nový příspěvek od Dreamer »

Mathias8 píše: pondělí 30. 11. 2020, 21:08:38 Precitaj si viacej clankou o Bidenovi a jeho synovi. A hlavne si zisti ako prebiehali Americke volby.

Mne samotnemu je z toho na grc. A ked vidim Bidena tak este viac.
Mathiasi nesmíš věřit každý hovadině. Ono je sice hezké čerpat ze zdrojů člověku názorově blízkých, ale i tak je potřeba je podrobit kritickému myšlení. Já se sice nacházím na druhé straně názorového spektra, ale to neznamená, že žeru všechno co napíšou NY Times...

No a i kdyby byl Biden pedofil, tak ho to přeci nijak nediskvalifikuje, ne?
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Dal: 1179 poděkování
Dostal: 2945 poděkování

Re: LEŽ TÝDNE: “Joe Biden je pedofil, což dokládají fotografie a videa jeho údajně necudného chování k dětem” (Manipulát

Nový příspěvek od Kasz »

Mathias8 píše: pondělí 30. 11. 2020, 20:46:05
Kasz píše: pondělí 30. 11. 2020, 20:17:05Z čeho že?
Tich clankou je plny google len su v anglictine. Staci si dohladat
Nejde o to, co lze dohledat, ale jde o to, že jsi napsal, že byl někdo 5x obviněn z pedofilie...
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Mathias8
Registrovaný uživatel
Varování: 1
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Dal: 135 poděkování
Dostal: 424 poděkování

Nový příspěvek od Mathias8 »

Dreamer píše: úterý 1. 12. 2020, 1:35:52 No a i kdyby byl Biden pedofil, tak ho to přeci nijak nediskvalifikuje, ne?
Jednorozec píše: sobota 14. 11. 2020, 19:37:19 Za chvíli by ani nesmě "děda dát pusu vnučce" protože to dělá jen pedofil ne?
Dreamer píše: sobota 14. 11. 2020, 11:52:29 No ale nebylo by fajn, kdyby pedofil byl? Konečně spřízněná duše na těch správných místech...
Vsimli ste si holcicku v cervenej suknicke ako ju biden chyta za prsia pricom sa naklana k zene po jeho lavici a vsimli ste si, ako jej je to neprijemne tak urobila krok dopredu? (Predposledna holcicka vo videu tusim)

Tri ci 4 krat po sebe bozkavat holcicku mi pride tiez uplne nevhodne

Celkovo mi jeho spravanie pride nanajvys nevhodne.

Uz to neriesme
Jednorozec
Registrovaný uživatel
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Nový příspěvek od Jednorozec »

Lidé když jednají citem tak málokdy přemýšlejí nad tím jestli to někomu nepřijde nevhodné...

btw. video bylo z youtube odstraněno pro porušování pravidel, tak si bohužel nemohu ani ověřit jestli ji fakt osahává nebo jde jen o tvoje erotické představy..
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1184 poděkování

Konspirátoři z QAnonu vyzráli na sociální sítě. Vydávají se za ochránce dětí (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Stoupenci konspirační teorie QAnon našli nový způsob, jak získat nové příznivce. Prezentují se jako bojovníci proti dětskému zneužívání. Organizace na ochranu dětí je obviňují, že tím poškozují jejich pověst. Příznivci QAnonu tvrdí, že dochází ke spiknutí pedofilů, a soudí, že jsou jimi ovládány i státní agentury. Někteří proto unesli své děti, které neměli v péči.

Jednu dobu to vypadalo, že QAnon má utrum. Sociální platformy Facebook a Twitter začaly příspěvky propagující tuto teorii tvrdě potírat a blokovat příslušné účty. Konspirátoři však našlo způsob, jak šířit své teze bez obav z postihů.

Skupina využila populárního hashtagu „Zachraňte děti“ (Save The Children), jež charitativní organizace stejného jména používá k upozornění na problémy, kterým čelí opuštěné, chudé a zneužívané děti.

Příznivci QAnonu pod hashtagem publikují na sociálních sítích podobné lidskoprávní příspěvky. Jejich prostřednictvím se dostávají například do rodičovských skupin na Facebooku, kde následně mohou šířit své teorie. Pod heslem i pořádají venkovní protestní shromáždění.

Legitimní výzvy k ochraně dětí slouží skupině jako štít před pátravými pohledy monitorujících orgánů sociálních platforem, pověřených blokováním dezinformací. Za ty je považována ústřední myšlenka QAnonu o ďábelském liberálním spiknutí politických, ekonomických a kulturních elit, kteří uctívají Satana a zneužívají děti.

QAnon se zaštiťuje údajnými uniklými informacemi tajemného Q, jenž má být příslušníkem zpravodajské a vojenské komunity a podle něhož dosluhující americký prezident Donald Trump vede tajnou válku proti členům prohnilého „hlubokého státu“, kteří se rekrutují z řad demokratů. Vůdčí postavou je například neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, ale i herec Tom Hanks.

Doktorand Marc-André Argentino z Concordia University, který se specializuje na aktivity QAnonu, identifikoval 114 skupin na sociálních sítích, jež se profilují jako zaměřené na ochranu dětí, ale kterým dominuje konspirační obsah. Počet jejich členů se od června zvýšil o více než tři tisíce procent.

„‚Zachraňte děti’ skutečně oživilo komunitu poté, co Twitter a Facebook proti QAnonu zakročily,“ řekl Argentino listu The New York Times. „Představilo to QAnon celé nové populaci.“

Neziskové organizace na ochranu dětí začínají pociťovat šíři vlivu konspiračního hnutí. Neziskovka Childhelp poté, co se její jméno objevilo v souvislosti s memem od QAnonu, musela pozměnit svou krizovou horkou linku, aby volající příznivce QAnonu odfiltrovala. „Další na řadě může být dítě, zatímco poradce na horké lince tráví čas debatováním o odhalené konspirační teorii,“ objevuje se na lince automatický vzkaz.

Člen představenstva neziskovky proti zneužívání dětí Darkness to Light rezignoval kvůli tomu, že jeho jméno bylo spojováno s QAnonem a organizace se bála, že to poškodí její pověst. „Bylo to zničující,“ řekla stanici CNN výkonná ředitelka organizace Kathelyn Brewerová. „Tento člen správní rady byl – upřímně řečeno, stále zůstává – neuvěřitelně oddaný celoživotnímu závazku ochraňovat děti.“

Více jak sto neziskovek napsalo otevřený dopis, v němž varují před nebezpečím, které QAnon představuje pro jejich práci a oběti zneužívání. Podle Cherie Benjosephové, hlavní programové ředitelky nadace KidSafe Foundation, vzestup QAnonu vzbuzuje u lidí nedůvěru ohledně skutečného rozsahu sexuálního zneužívání dětí.

Organizace na ochranu dětí se dlouho vypořádávaly s dědictvím konspiračních teorií o satanistických kultech a zneužívání, které byly populární v osmdesátých letech. Nyní se obávají, že kvůli QAnonu všechna jejich práci přijde vniveč.

Únosy a vražda

QAnon spekuluje, že pedofilové se nevyskytují pouze mezi elitou, ale i ve vládních sociálních úřadech. Dvě ženy z Utahu a Colorada unesly své děti, které neměly v péči, protože se obávaly, že je úředníci zneužívají či budou zneužívat.

Jiná přívrženkyně QAnonu zastřelila na začátku měsíce svého bývalého manžela, s kterým vedla vleklou válku o své dvě děti. Obvinila jej, že se spikl s vládními úřady, aby jí děti sebral. Zastřelený muž byl sám přívržencem QAnonu.

Případ připomíná incident z roku 2016, kdy střelec zaútočil v pizzerii Comet Ping Pong ve Washingtonu. Muž věřil v „Pizzagate“, konspirační teorii, že v podzemí restaurace se schází gang překupníků dětí vedený Clintonovou. Pizzagate je považována za předchůdkyni spikleneckých spekulací šířených QAnonem.

FBI označila minulý rok QAnon za potencionální teroristickou hrozbu. Přesto se k ní hlásí i někteří politici. Voliči ze státu Georgia zvolili do Kongresu republikánskou političku Marjorie Taylor Greeneovou, která tajemného Q označila za vlastence, jenž miluje svou zemi.

Samotný Trump řekl, že o příznivcích QAnonu slyšel jako o odpůrcích pedofilie. „Souhlasím s tím,“ prohlásil. Též o nich řekl, že věří v „dobrou vládu“ a jsou „patrioti“. Za svá slova si vysloužil kritiku.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 760 poděkování
Dostal: 404 poděkování

Re: Konspirátoři z QAnonu vyzráli na sociální sítě. Vydávají se za ochránce dětí (iDnes.cz)

Nový příspěvek od podivin »

Tak mi to připadá, že tuhle QAnon blbost začali šířit sami nějací zneužívači dětí a chtějí tak u lidí vytvořit odpor ke všem organizacím na ochranu dětí.

Jinak, mluvil jsem s aQ (jako antiQ), to je skutečný agent Q, na kterého se QAnon odkazuje a ten mi řekl, že ti idioti z QAnonu pochopili úplně obráceně, co jim říkal. To tajné spiknutí neuctívá Satana, ale uctívají Trojnou bohyni a Rohatého boha (Wicca) a děti nezneužívají, ale naopak se je snaží chránit před těmi prasaty zneužívači z QAnon.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Jednorozec
Registrovaný uživatel

Re: Konspirátoři z QAnonu vyzráli na sociální sítě. Vydávají se za ochránce dětí (iDnes.cz)

A nebo ty organizace na ochranu dětí vytvořili ti "zneužívačiů a chtějí je zdiskreditovat? Celé to zní jako další konspirační nesmysl.
Přide mi navíc že polovina takovýchto organizací je je něco jiného než snaha chránit děti...
Zappart
Člen skupiny ČEPEK
ve věku do: 36
Dal: 695 poděkování
Dostal: 122 poděkování

Nový příspěvek od Zappart »

podivin píše: čtvrtek 17. 12. 2020, 13:52:16 Jinak, mluvil jsem s aQ (jako antiQ), to je skutečný agent Q, na kterého se QAnon odkazuje a ten mi řekl, že ti idioti z QAnonu pochopili úplně obráceně, co jim říkal. To tajné spiknutí neuctívá Satana, ale uctívají Trojnou bohyni a Rohatého boha (Wicca) a děti nezneužívají, ale naopak se je snaží chránit před těmi prasaty zneužívači z QAnon.
Teda, jak to mám chápat? To jako agent Q varoval agenty z QAnon, že Wicca před nimi chrání děti?

Já jsem tedy s Q nemluvil, ale tady je jasný důkaz o jeho existenci:

Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne pátek 25. 12. 2020, 1:52:50, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Odkaz změněn na YT tag.
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Dal: 143 poděkování
Dostal: 696 poděkování

Věří v konspiraci, chtějí revoluci. Kdo je muž s rohy a další útočníci na Kapitol (Aktuálně.cz, Helena Truchlá)

Nový příspěvek od Myš »

Čtrnáct let sloužila Ashli Babbittová v americkém letectvu. Ve středu večer byla veteránka z kalifornského San Diega zastřelena, když ignorovala policii a snažila se proniknout do místnosti v sídle amerického Kongresu. Stejně jako další účastníci útoku Babbittová hájila končícího prezidenta Donalda Trumpa i právo nosit zbraně.

Kolika dalším lidem kromě Babbittové se podařilo dostat se do budovy Kapitolu, není jasné, odhadovaný počet je několik stovek. Byli mezi nimi podporovatelé radikálně pravicových a neonacistických organizací i stoupenci konspirační teorie QAnon. Ta mimo jiné tvrdí, že prezident Trump stojí v čele boje proti rozsáhlé síti "elitních pedofilů uctívajících satana", kteří údajně zastávají přední posty v americké politice, byznysu i médiích.

V posledních měsících se právě mezi takzvanými QAnonisty masivně šířilo i Trumpovo tvrzení o podvodech v listopadových prezidentských volbách. Věřili, že stávající hlava států je ve skutečnosti vyhrála, opozice a soudy mu ale chtějí úřad odepřít.

Ve středu se řada z nich veřejně svěřila, že do Washingtonu přijeli bránit vlast, americkou ústavu a osobní svobodu.

Někteří se vyzbrojili i slogany, které stoupenci QAnon chápou jako "drobečky" - stopy, které jim pomáhají se vzájemně rozpoznat a které mají ve výsledku odhalit komplot. Celá teorie totiž do velké míry spoléhá na mýty a kryptické symboly. Patří mezi ně třeba hesla "důvěřuj plánu", obrázek bílého králíčka v černém poli nebo samotné písmeno Q.

Asi nejviditelnějším zástupcem hnutí v Kapitolu byl muž přezdívaný QŠaman, vlastním jménem Jake Angeli ze státu Arizona. Krátce po odstartování potyček se v souvislosti s ním na sociálních sítích začala šířit obvinění, že on a další lidé ve skutečnosti vůbec nejsou Trumpovi zastánci, ale že násilnosti rozpoutala "antifa" - souhrnný pojem pro krajně levicové militantní skupiny, proti kterým se Trumpovi voliči a podporovatelé vymezují.

Záhy se ale potvrdila Angeliho skutečná identita, a to mimo jiné díky rozsáhlým obrazcům na jeho polonahém těle. "Jsou to tetování ze staroseverské mytologie. Shora Valknut, Yggdrasil a Thorovo kladivo," vysvětlil pro Aktuálně.cz Jan Charvát, odborník na extremismus a subkultury z pražské Univerzity Karlovy. "Jde o symboly, které jsou oblíbené u krajní pravice, protože severskou mytologii využívala německá třetí říše," dodává.

Nebyl to jediný odkaz na nacistický režim Adolfa Hitlera. Na záběrech videokamer se objevil i muž, který do sídla obou komor amerického parlamentu vstoupil v tričku s nápisy "Camp Auschwitz" (v překladu "Tábor Osvětim") a Work brings freedom ("Práce osvobozuje"). V koncentračním táboře s německým názvem Auschwitz-Birkenau nechal Hitler během druhé světové války zavraždit víc než milion lidí. Heslo bylo vyvěšeno nad branou tábora.

Část útočníků si s sebou přinesla vlajky, které opět patří k oblíbeným motivům krajní pravice: zástava Konfederace, vnímaná jako symbol rasismu a otroctví, nebo historická Gadsdenova vlajka, žlutá se symbolem svinutého hada.

Koho byste rádi oběsili?
Podle serveru BuzzFeed domlouvali Trumpovi podporovatelé vpád do Kapitolu několik týdnů. Na sociálních sítích i méně známých diskusních fórech se vzájemně ujišťovali v odhodlání páchat násilí na zákonodárcích, policistech a novinářích.

"Co když Kongres bude ignorovat důkazy (o údajném, neprokázaném volebním podvodu, pozn. red.)?" ptal se například jeden z diskutujících před pěti dny. "Zaútočíme na Kapitol," zněla odpověď, kterou virtuálně podpořilo 500 dalších lidí. "Tohle je Amerika (…), vezměte si zbraně," vyzýval další diskutující.

I proto se nyní množí kritika úřadů a bezpečnostních složek, které na možný násilný vývoj situace nebyly připraveny. "Policisté na Kapitolu byli rychle přemoženi, bylo jich výrazně méně než Trumpových podporovatelů," píše BuzzFeed.

Fotografie například ukazují, že útočníci venku nachystali oprátku vyrobenou ze součástek zničeného novinářského vybavení. Anketa, jejíž autor se dotazoval, kdo by v oprátce měl skončit, byla na debatním fóru Parler zveřejněna o několik dní dříve.

Skupina nazvaná Red State Secession (v překladu "Odtržení červených států", červená zde značí Republikánskou stranu) pak ve svých výzvách tisícům členů na Facebooku a Twitteru předem hovořila o středě 6. ledna jako o datu, kdy v Americe začne revoluce.

Na sociálních sítích byla aktivní také Ashli Babbittová. Na dnes již nefunkčním twitterovém účtu zveřejnila v úterý odhodlanou výzvu: "Nic nás nezastaví… bouře je tady, sestoupí (na Washington, D. C.) za méně než 24 hodin," napsala.

Kromě ní ve středu zemřeli další tři lidé. O koho se jedná, policie nepotvrdila. Zranění utrpělo 14 policistů, z toho jeden vážná, když byl zasažen do obličeje.

Čtvrťák za obálku
Útočníci v budově Kapitolu také kradli. Americká vyšetřovací služba FBI vyzvala veřejnost, aby jí posílala tipy a obrazový materiál, který by mohl pomoct najít ty zatím neidentifikované. Viceprezident Mike Pence už přislíbil, že budou "stíháni v plném rozsahu daném zákonem".

V některých případech ale úřady nemusí složitě hledat. Například šedesátiletý Richard Barnett z Arkansasu se vloupal do kanceláře předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, dal si nohy na desku jejího pracovního stolu a z místa si odnesl jako suvenýr obálku. Pak to vyprávěl novinářům: "Nechal jsem jí za to na stole čtvrťák."

Vlastní video z události původně zveřejnil i nedávno zvolený republikánský zákonodárce ze státu Západní Virginia Derrick Evans. Informoval o tom lokální server MetroNews. Na záznamu jeho později smazaného příspěvku na sociální síti Facebook Evans říká, že se jemu a dalším podařilo do Kapitolu proniknout.

Později se vyjádřil, že sám sebe považuje za "nezávislého člena médií, který zaznamenává historii", a že se nepodílel na žádném rabování ani střetech s policisty. Své příspěvky dlouhodobě doplňuje heslem #stopthesteal, tedy zastavte krádež voličských hlasů. Právě k tomu vyzýval v posledních měsících prezident Trump.

Podle šéfa washingtonských policistů Roberta Conteho zatím bylo zadrženo 52 lidí, většinou kvůli porušení zákazu vycházení a nedovolenému proniknutí do prostor Kapitolu. Několik dalších mělo neoprávněně zbraň. [/i]

Tak ven s tím, kdo z vás je tu satanista? Pokud nikdo, jsme asi pedofilní lůza...
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne pátek 8. 1. 2021, 0:12:41, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Vložen článek + opraven název tématu.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Jednorozec
Registrovaný uživatel

Re: Věří v konspiraci, chtějí revoluci. Kdo je muž s rohy a další útočníci na Kapitol (Aktuálně.cz, Helena Truchlá)

Koho si američané (v tom jejich nesmyslném volebním systému, kde někdo zvítězí i když má o několik milionů méně hlasů) zvolili toho mají... ten člověk je naprostý egoistický a zbabělý trotl, který nedokáže ani, jako chlap, přiznat porážku... krev těch lidí v kapitolu je na jeho rukou.
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Dal: 1067 poděkování

Re: Věří v konspiraci, chtějí revoluci. Kdo je muž s rohy a další útočníci na Kapitol (Aktuálně.cz, Helena Truchlá)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

To, co Trump říkal, se z úst kteréhokoliv jiného politika považuje za výzvu k pokojné demonstraci, ne k násilí. Nemůže za to, jak si to jeho příznivci vyložili.

Žádnou prokázanou porážku Trump neutrpěl. Možná prohrál podle amerických zákonů, ale ne podle zásad demokracie. Korespondenční hlasování z principu nemůže být demokratické. U korespondenčního hlasu se buď neví jistě, kdo ho odevzdal, anebo se to ví, ale v tom případě nešlo o tajné hlasování a volba tedy nebyla demokratická; na voliče mohl někdo vyvíjet nátlak nebo se volič mohl bát, že se prozradí, koho volil. U nás je jediný způsob hlasování možný tak, že jste sami za plentou a celá volební komise dohlíží na to, že na vás nikdo nevyvíjí nátlak, ale zároveň nevidí, koho volíte. Nic jiného není demokratické. I český systém má pár drobných much, ale ty lze odstranit. Chyby korespondenčního hlasování v principu odstranit nelze, leda ho zcela zrušit.

Naopak to, že někdo má o několik miliónů hlasů méně a vyhrál, je v pořádku, to je prostě federace. Poměry ve federaci se neřídí demokracií, ale politickou dohodou mezi státy (této dohodě se pak říká ústava federace). V ČSFR se slovenské hlasy v některých případech fakticky násobily dvěma. Takže kdyby se v ČSFR konaly přímé prezidentské volby, klidně by se mohlo stát, že kandidát, který by měl většinu hlasů (ovšem převážně v Česku), by prohrál proti kandidátovi, který by měl méně hlasů (ale byl by populární i na Slovensku).
simgiran
Čestný člen skupiny ČEPEK
Varování: 2
Líbí se mi: Chlapci a ženy
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: e-mail: [email protected]
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.
Dal: 420 poděkování
Dostal: 522 poděkování

Nový příspěvek od simgiran »

Gabriel Svoboda píše: neděle 10. 1. 2021, 17:59:30 To, co Trump říkal, se z úst kteréhokoliv jiného politika považuje za výzvu k pokojné demonstraci, ne k násilí. Nemůže za to, jak si to jeho příznivci vyložili.
Trump má velkou zodpovědnost ve lhaní ohledně voleb, nepodloženě obviňoval z volebních podvodů, což rozdmýchávalo emoce. Opakovaně neodsoudil určité extremistické skupiny. Nechal násilně vyklidit demonstrace pro svou fotku s Biblí (přinejmenším ten zákrok neodsoudil). Ve svých projevech mluvil o boji, válce apod. Dokonce ještě po tom vtrhnutí do Kongresu ty lidi pochválil (i když je později kritizoval). Na základě toho mu přičítám velký díl zodpovědnosti. Že přímo nevyzval k násilí ho neomlouvá.
Gabriel Svoboda píše: neděle 10. 1. 2021, 17:59:30Žádnou prokázanou porážku Trump neutrpěl. Možná prohrál podle amerických zákonů, ale ne podle zásad demokracie. Korespondenční hlasování z principu nemůže být demokratické. U korespondenčního hlasu se buď neví jistě, kdo ho odevzdal, anebo se to ví, ale v tom případě nešlo o tajné hlasování a volba tedy nebyla demokratická; na voliče mohl někdo vyvíjet nátlak nebo se volič mohl bát, že se prozradí, koho volil.
Ta námitka s nátlakem má jakési opodstatnění, ale celkově je to tvoje tvrzení dost mimo.
Tim
Na trestné lavici
Varování: 30
Líbí se mi: Chlapci
ve věku do: 17
Kontakt: Facebook: https://www.facebook.com/matouso
email: [email protected]
https://ibb.co/sb8ymr1
Telefon: 607 364 291
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král
Dal: 449 poděkování
Dostal: 390 poděkování

Nový příspěvek od Tim »

Tak že byla Ashli Babbittová zastřelena je poměrně v pořádku. Policie capitolu byla hodně benevolentní. Ke smrtícímu násilí, především ze strany tajné služby došlo ve chvíli kdy bylo narušeno bezprostřední okolí zákonodárců. Pokud po člověku řve několik lidí, u dveří zabarikádovaných nábytkem a míříc na něj pistolemi aby šel zpátky, tak se nemůže divit že po něm vystřelí když dělá opak.
Gabriel Svoboda píše: neděle 10. 1. 2021, 17:59:30 To, co Trump říkal, se z úst kteréhokoliv jiného politika považuje za výzvu k pokojné demonstraci, ne k násilí. Nemůže za to, jak si to jeho příznivci vyložili.

Jak moc jinak to šlo vyložit? :D A s kým jiným to taky srovnat. Najdi mi státníka ze států NATO co v posledních třiceti letech řekl jen něco vzdáleného tomuhle... :D
Gabriel Svoboda píše: neděle 10. 1. 2021, 17:59:30 Žádnou prokázanou porážku Trump neutrpěl. Možná prohrál podle amerických zákonů, ale ne podle zásad demokracie. Korespondenční hlasování z principu nemůže být demokratické. U korespondenčního hlasu se buď neví jistě, kdo ho odevzdal, anebo se to ví, ale v tom případě nešlo o tajné hlasování a volba tedy nebyla demokratická; na voliče mohl někdo vyvíjet nátlak nebo se volič mohl bát, že se prozradí, koho volil. U nás je jediný způsob hlasování možný tak, že jste sami za plentou a celá volební komise dohlíží na to, že na vás nikdo nevyvíjí nátlak, ale zároveň nevidí, koho volíte. Nic jiného není demokratické. I český systém má pár drobných much, ale ty lze odstranit. Chyby korespondenčního hlasování v principu odstranit nelze, leda ho zcela zrušit.
Hlasy jako takové jsou ověřované. A to že mohl na hlasujícího být vyvíjen nátlak??? Fíha, to aby jsi zakázal i TV, vždyť předvolební spoty jsou taky forma nátlaku... Mimochodem náš dvoukomorový systém, se soudci nejvyššího soudu volenými jen jednou komorou je v podstatě napsaný podle USA-
Gabriel Svoboda píše: neděle 10. 1. 2021, 17:59:30 Naopak to, že někdo má o několik miliónů hlasů méně a vyhrál, je v pořádku, to je prostě federace.
Jenže on nevyhrál, měl méně unikátních voličů i volitelů.
„Polemika má protivníka připravit o klid duše, ne ho urážet.“ — Karl Kraus
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Útoky 11. září na New York a Washington před dvaceti lety přinesly velkou vlnu konspiračních teorií odmítajících oficiální verzi vyšetřování. Následovníkem teorie o utajených příčinách teroristického útoku je konspirace nazývaná ve Spojených státech QAnon. Mnoho demonstrantů, kteří vpadli ve středu do Kongresu, patří k jejím přívržencům.

Konspiraci QAnon vyznává například muž s rohy a kožešinovou čepicí na hlavě Jake Angeli, jehož média označují za "vikinga" či "rohatého". Angeli se stal symbolem úterního nájezdu. Do půl těla vysvlečený a s pomalovanou tváří se vyfotil na místě, kde sedí během zasedání šéf amerického Senátu.

QAnon je fenomén, který vznikl v roce 2017. Stojí za ním neznámý člověk, který začal publikovat vzkazy na serveru 4chan. Dotyčný vystupuje pod pseudonymem Q. Toto písmeno ve Spojených státech označuje bezpečnostní prověrku státního zaměstnance, který přichází do styku s citlivými informacemi, klíčovými pro obranyschopnost země.

Q o sobě tvrdil, že má přístup k utajeným informacím. Hlásal, že existuje mocná síť pedofilních uctívačů satana, kteří unášejí děti. Americký prezident Donald Trump je podle něj osobou, která vede tajnou válku proti této síti. Součástí údajného zrůdného komplotu jsou politici, ale i herci a další známé osobnosti. Například Hillary Clintonová, Barack Obama, George Soros, Tom Hanks, moderátorka Oprah Winfreyová nebo papež František.

Na tuto teorii se postupně nabalovaly další a další. Letos třeba tvrzení, že pandemie koronaviru je podvod a vakcína proti němu způsobuje neplodnost žen. Podle deníku New York Times víra v pravdivost toho, co neznámý Q publikuje, už není záležitostí zanedbatelné, okrajové skupiny a vstupuje do takzvaného mainstreamu.

Stále vlivnější teorie

Do Sněmovny reprezentantů se letos v listopadu dostala ve volbách republikánská kandidátka Marjorie Taylor Greeneová, která prohlásila, že považuje neznámého Q za vlastence. Loňský průzkum ukázal, že 38 procent voličů republikánů se domnívá, že alespoň něco z toho, co Q zveřejnil, je pravda.

Sám Trump teorii a její stoupence neodsoudil, naopak se setkal s některými lidmi, kteří se k ní hlásí.

Psycholog Jeroným Klimeš deníku Aktuálně.cz řekl, že konspiračním teoriím jako QAnon propadají běžní lidé, protože skoro každý má nějaké sklony k paranoii.

"V některých případech, když jsou lidé vystresovaní, to jde do extrému a tito lidé propadají konspiračním teoriím a mají tendenci vysvětlovat složité jevy jednou příčinou. Tyto teorie jsou primitivním vysvětlením složitého světa a prostě u někoho zesilují paranoidní sklony, které jsou normální a běžné. Přirovnal bych to k lidskému tělu, kdyby si někdo myslel, že jeden orgán je zodpovědný za veškerý zdravotní stav člověka," vysvětluje Klimeš.

Spiknutí proti Trumpovi

Sociální sítě Twitter, Facebook, Instagram a YouTube začaly už loni obsah spojovaný s QAnon blokovat. Americká Federální bezpečnostní služba (FBI) hnutí označila za teroristickou hrozbu. Organizace Liga proti pomluvám (ADL) ve své analýze uvedla, že sdělení Q mají antisemitský podtón.

"Neviním z odpovědnosti za tyto konspirační teorie sociální sítě. Spíš mi připadá, že demokratický systém jako takový je v krizi. Mnoho lidí se nezajímá o politiku, natož aby do ní vstupovalo," hodnotí Klimeš. To pak má za následek, že lidé věří jednoduchým vysvětlením.

Dalším prvkem konspirační teorie QAnon se staly loňské prezidentské volby a přesvědčení, že Donald Trump přišel o vítězství kvůli spiknutí proti němu a výsledek voleb je zfalšovaný. Takový je i názor většiny těch, kteří ve středu vzali útokem Kongres.

Při násilném vniknutí do budovy zemřelo pět lidí, včetně zasahujícího policisty. Bezpečnostní složky demonstranty nakonec zpacifikovaly a Kongres poté potvrdil jako vítěze voleb a nového prezidenta USA Joea Bidena.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Po násilném vniknutí příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu bylo u federálního soudu obviněno 13 osob, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo spravedlnosti. Mezi stíhanými je muž, který se vyfotil v kanceláři šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, a také zákonodárce státu Západní Virginie Derrick Evans. Ten své zapojení do nepokojů natočil. Zatčen byl i Adam Johnson, muž, který kradl z Kapitolu s úsměvem na tváři pult.

„Pokud zjistíme, že jste byli součástí kriminálních aktivit v Kapitolu, můžete stále očekávat zaklepání na dveře,“ varoval asistent ředitele úřadu FBI ve Washingtonu Steven D'Antuono.

FBI také podle BBC apeluje na veřejnost, aby pomohla s rozpoznáním dosud neidentifikovaných osob zachycených na fotografiích při vpádu do Kapitolu.

Zákonodárce ze Západní Virginie Evans se přímo natočil, kterak bere sídlo Kongresu útokem.

„Bereme si tuhle zemi zpět, ať už se vám to líbí, nebo ne. Dneska je to zkušební kolo,“ křičel zákonodárce podle stanice BBC ve svém přenosu, v němž se objevil s helmou na hlavě. Nyní je jedním z těch, kteří čelí obvinění ze spáchání trestného činu. Mnoho republikánů i demokratů požaduje jeho rezignaci.

Zatkli muže, který pronikl až ke stolu Pelosiové

Kromě Evanse se na středeční demonstraci Trumpových příznivců do Washingtonu sjeli další zákonodárci jednotlivých států z celé země, není však jasné, zda se některý další z volených představitelů zúčastnil také samotného vpádu do budovy Kongresu.

Richard Barnett, který si pořídil fotografii z kanceláře demokratky Pelosiové, byl také zatčen. Barnett přezdívaný Bingo je lídrem arkansaské skupiny za práva držet zbraň. Barnett byl obviněn mimo jiné z násilného vniknutí a krádeže veřejného majetku.

Obviněním čelí také muž z Alabamy, který ve svém voze zaparkovaném poblíž budovy Kapitolu přechovával Molotovovy koktejly a střelné zbraně, informuje agentura Reuters.

Šokovaný papež

Papež František dnes ve svém prvním veřejném komentáři ke středečním událostem ve Washingtonu řekl, že byl útokem příznivců Donalda Trumpa na Kapitol šokován. Vyjádřil velké překvapení, že se taková událost mohla stát v zemi s tak dlouhou demokratickou historií. Papež to uvedl v rozhovoru s italskou televizí TgCom24. Celé interview, v němž se hlava katolické církve vyjadřuje k různým tématům, televize odvysílá v neděli.

„Byl jsem velmi překvapen, protože lidé tam jsou tak disciplinovaní v demokracii,“ řekl papež. Podle něj tyto nepokoje, které stály život pět lidí, dokládají, že „něco nefunguje“, když lidé „jdou proti společnosti, proti demokracii, proti společnému dobru“.

Hlava katolické církve připomněla, že násilí zažívají všechny společnosti. „Žádný národ se nemůže pochlubit tím, že nikdy nezažil násilí,“ dodal papež. Lidé by se ale měli podle něj z historie poučit, aby se takové případy už neopakovaly.

Zastřelená žena šířila konspirace

Koncem prosince zvolená americká viceprezidentka Kamala Harrisová napsala na twitteru o plánech prvních sto dní vlády prezidenta Joe Bidena. Slíbila „zajistit, že Američané začnou nosit roušky, rozdělí se 100 miliónů dávek očkovací látky a žáci se bezpečně vrátí do škol“. Mezi tisíci reakcí byl i naštvaný tweet od 35leté bývalé příslušnice vojenského letectva ze San Diega, napsal dnes list The Guardian.

„Ne, k*rva, to tedy ne!“ odpověděla Harrisové Ashli Babbittová. „Žádné roušky, ani ty, ani Biden znásilňující děti, a žádné vakcíny... dřepni si na svou podvodnickou prd*l...“

Babbittová ale nezůstala jen u psaní tweetů. Měla v plánu hned další týden odletět do Washingtonu, aby se zúčastnila velké demonstrace požadující, aby byl do prezidentského úřadu uveden Donald Trump, nikoli Biden. A byla zastřelena během chaotické invaze Trumpových stoupenců do Kapitolu, během níž zemřeli čtyři další lidé včetně policisty střežícího tuto budovu.

Ministr spravedlnosti Jeffrey Rosen oznámil, že FBI bude společně s metropolitní policií ve Washingtonu vyšetřovat okolnosti smrti policisty Briana Sicknicka. Ten byl zraněn, když chránil kongresový areál, a později zraněním podlehl.

Babbittová a konspirace o pedofilech

Od 6. ledna, kdy Babbittová a další Trumpovi stoupenci vpadli do budovy Kapitolu a přinutili členy Kongresu, aby utekli nebo se schovali, se sociální sítě staly zdrojem informací o její radikalizaci.

Účet Babbittové na twitteru ukazuje ženu, která se po celé měsíce zaníceně zabývala konspirační teorií líčící demokratické zákonodárce jako odporné pedofily, a pak ji přesvědčily - a rozlítily - lži Trumpa a jeho spojenců o volebním podvodu.

Po celé týdny, než se připojila k davu ve Washingtonu, přeposílala Babbittová nepravdivá tvrzení jak samotného Trumpa, tak jeho právních zástupců Lincolna Wooda a Sidneyho Powella o masivním podvodu s hlasy a o tom, že prezidentské volby v roce 2020 ve skutečnosti vyhrál Trump.

Mnoho z tweetů Babbittové ji podle odborníků na extremismus řadilo mezi ty, kdo věří konspirační teorii QAnon, podle níž se Donald Trump snaží zachránit svět před spiknutím satanistických pedofilů včetně demokratických politiků, jako je Biden, a hollywoodských celebrit, a že brzy své nepřátele požene před spravedlnost.

Babbittová nebyla vůdčí osobností nebo člověkem s větším vlivem v rámci hnutí QAnon, uvádí expert Marc-André Argentino, který studuje QAnon a další extremistické skupiny. Nevkládala příliš mnoho vlastního obsahu, ani neprodávala témata QAnonu. Ale od února 2020 pravidelně o této konspirační teorii psala na twitter a její příspěvky byly velmi četné - asi 50 denně; v den prezidentských voleb vložila na twitter celkem 77 příspěvků.

Na jejích sociálních účtech se také objevovaly vzkazy skeptické vůči rouškám a opatřením na ochranu veřejného zdraví. Začátkem prosince reagovala vztekle na zprávu, že kalifornské úřady veřejného zdraví znovu vyhlásí nařízení nevycházet z domu, aby zabránili šíření koronaviru, které sílilo v jižní části Kalifornie. „To jsou ty komoušské voloviny,“ napsala.

Konspirační teorie QAnon je navzdory šokujícím tvrzením o týrání dětí v podstatě politickým hnutím, a ne jen osobním bludem, uvádějí odborníci. „Lidé, co se vydali ke Kapitolu, se nesnažili pouze zachránit Trumpa; snažili se zastavit nastupující multirasovou demokracii, o níž věřili, že zavede radikální levicovou globalistickou agendu,“ řekla Joan Donovanová, ředitelka výzkumu Shorensteinova centra pro média, politiku a veřejnou politiku.

Bouře už je tady, psala před smrtí

Babbittová na twitter napsala, že protest 6. ledna bude klíčovým okamžikem pro celou zemi. „Nic nás nezastaví... můžou se snažit a snažit a snažit, ale bouře už je tady a za necelých 24 hodin se snese na (Washington) DC...(změníme) temnotu na světlo!“ uvedla s odvoláním na klíčová hesla QAnonu.

Během shromáždění 6. ledna Babbittová poslouchala, jak Trump vyzývá své stoupence, aby se vydali ke Kapitolu, kde zákonodárci oficiálně potvrzovali výsledky voleb. „Slabostí nikdy zemi zpátky nezískáte. Musíte ukázat sílu. Musíte být silní,“ řekl jim Trump.

„Bylo úžasné vidět prezidenta mluvit,“ prohlásila poté Babbittová podle videonahrávky umístěné na facebook, kterou získal zpravodajský server TMZ. „Celý dav nás půjde ke Kapitolu. Tohle je moře červeno-bílo-modrých vlastenců,“ dodala s širokým úsměvem před smrtí.
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici

Např. v dobách, kdy se uvažovalo o umístění amerického radaru v Brdech, politici celkem běžně vyzývali občany k tomu, aby tam chodili demonstrovat. Ale nikoho nenapadlo obviňovat ty politiky z výzev k přepadení tamní vojenské základny. Pokud by ji daní občané přesto přepadli, nebyla by to odpovědnost těch politiků; politici je k ničemu takovému nevyzývali.

Nátlak neznamená, že ti někdo z televize řekne "vol Bidena". Ten člověk z televize nebude kontrolovat, jestli jsi ho doopravdy volil, ani ti nic neudělá, když budeš volit Trumpa. Nátlak je, když ti člen domácnosti řekne "vol Bidena, jinak tě zmlátím / vyhodím tě na ulici", nebo když zaměstnavatel řekne "soudruzi, objednejte si volební lístky, v den D hromadně odešleme hlasy pro Bidena - a mimochodem, ještě jedna nesouvisející informace, koncem roku se bude propouštět". Tento nátlak je v korespondenčním hlasování možný. V českém volebním systému možný není; despota nemá možnost si zkontrolovat, zda jsi skutečně volil Drahoše nebo ne.
Gabriel Svoboda píše: neděle 10. 1. 2021, 17:59:30Jenže on nevyhrál, měl méně unikátních voličů i volitelů.
Nemluvil jsem konkrétně o Trumpovi, mluvil jsem obecně o volbách ve federaci. Např. ve volbách v roce 2016 získal Trump méně hlasů a vyhrál, protože vyhrál v malých státech a ty ve federaci nemůžou být přehlasovány těmi velkými. To je v pořádku.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Re: Kauza kolem konspirační teorie QAnon

Lenka Kabrhelová mluví s antropoložkou Marií Heřmanovou ze Sociologického ústavu AV ČR.

13. 1. 2021 | Praha / Washington

Teze o „ukradených volbách“ nebo také konspirační teorie QAnon podle amerických médií rezonovaly mezi lidmi, kteří před týdnem násilně vtrhli do Kongresu USA. K bizarním momentkám z útoku na Kapitol patří záběry muže v čepici s rohy a kožešinou, známého pod přezdívkou „Šaman QAnonu“. Kde se vzalo konspirační hnutí QAnon a co umožnilo jeho růst? A jak významnou roli na šíření dezinformací mají sociální sítě?

Hudba: Martin Hůla

Editace, rešerše, sound design: Matěj Válek, Zuzana Kubišová, Martin Hůla

Zpravodajský podcast Vinohradská 12 sledujte každý všední den od 6.00 na adrese irozhlas.cz/vinohradska12.

PŘEPIS ROZHOVORU ↓

Marie Heřmanová, antropoložka, která se zabývá sociálními sítěmi. Dobrý den.
Dobrý den.

Vpád příznivců Donalda Trumpa do Kongresu minulý týden oživil debatu o roli sociálních sítí a internetu v politické aktivizaci lidí a také v tom, jakým způsobem se šíří konspirační teorie. Protože právě těmi se zaštiťovali mnozí z těch, kdo do Kongresu pronikli. Zvláštní roli mezi těmito teoriemi hraje konspirace nazývaná QAnon Co je to za hnutí? Můžeme ho popsat?
Hnutí QAnon pod sebe nasálo všechny další možné různé menší konspirační teorie. Je to nějaké tvrdé jádro, ale spousta lidí se doslechla o nějaké jeho částí nebo něčem, co s ním souvisí. Takže když teď popíšu ten základní příběh, zdá se hrozně absurdní a bizarní. Je důležité zdůraznit, že to je právě jen to jádro, na které se pak nabaluje spousta dalších věcí, které mnoha lidem už mohou dávat smysl. Samotný QAnon můžeme datovat někdy zhruba od podzimu 2017, kdy se objevila první zpráva anonymního uživatele, který si říká Q, na diskusním fóru 4chan. Předstíral, že má bezpečnostní prověrku, přístup k nejutajenějším informacím a pohybuje se okolo prezidenta Trumpa. Do vláken různých diskuzí začal postovat takové hodně enigmatické zprávy, které dohromady skládaly příběh o něčem, čemu v angličtině říká „deep state cabal“. Mohli bychom to mohli třeba jako stínové spiknutí elit. Základem toho příběhu je, že ty elity jsou zapojeny do nějakého kruhu, který pašuje malé děti a organizuje obchod s bílým masem. Prominentní roli v něm hraje Hillary Clintonová a lidé jako George Soros, Bill Gates i bývalý prezident Obama. To je tedy ten základní příběh. Zajímavá je právě logika „existence“ spiknutí elit. Ale vážou se k tomu všechny možné další příběhy o hrozných, strašlivých věcech, které se nám světové elity snaží způsobit. Aktuálně třeba pandemii nemoci covid-19.

Jsou za tou konspirační teorií nějací konkrétní lidé? Vy jste zmiňovala, že ten „zakladatel“ známý není, ale dá se říct, kdo jsou ty hlavní osoby, které ten kult sdružuje?
To se právě úplně říct nedá. Za přezdívkou Q může být klidně i žena nebo víc lidí. Celé to vzešlo z logiky toho, co už třeba konkrétně na 4chanu předtím fungovalo. Jednak je to samozřejmě politicky velmi extrémní prostředí, otevřeně nacistické, rasistické a koluje nebo živí se tam spousta různých antisemitských konspiračních teorií, které známe už 40 let. Takže to byl spíš někdo, kdo poskládal do nějakého koherentního příběhu existující informace a napostovala je do prostředí, kde pro ně už existovalo publikum. Já bych si osobně tipla, že je to spíš skupina lidí než třeba jenom jeden člověk. Důležité je, že se toho potom chytly nějaké osoby v tom mainstreamovém prostoru. Zase je tam postupné šíření té informace - nejdříve jsou to lidé, kteří se třeba už pohybují na YouTube, mají už poměrně velký počet odběratelů. Ale pořád jsou to lidé z radikální alt-right scény. Za mě je podstatné, že potom i samotný prezident Donald Trump občas použil některý hashtag, začal šířit nebo třeba retweetovat některé ty účty, které se věnovaly šíření QAnon konspirace. Chytly se toho i známé osobnosti, třeba i z okruhu prezidenta Trumpa. Ten hlavní krok do mainstreamu se odehrál právě i na podzim s volbami, ze kterých vzešlo několik zástupců v Kongresu, kteří předtím otevřeně propagovali QAnon. Nefiguruje tam jedna hlavní osoba. Ale je to to postupné putování mediálním prostorem.

„Demokraté si pravděpodobně po amerických volbách udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Souboj o Senát zůstává vyrovnaný. Úspěch slaví i republikánka a podnikatelka Marjorie Taylorová Greenová, která kandidovala v konzervativní venkovské Georgii. Netají se tím, že podporuje internetovou konspirační teorii QAnon.“
Český rozhlas, archiv

Lze z hlediska antropologie vysvětlit, co lidi na tomto typu teorií a konspirací tak přitahuje? V čem oslovují lidskou mysl nebo uvažování, že získávají takovou důvěru a následně popularitu? Popularita hnutí QAnon vzrostla po celém světě a šíří se i za hranice Spojených států. Čím to je?
Určitě neexistuje jednoduché všeobjímající vysvětlení, abychom mohli říct: „Tak to je.“ Protože pak by bylo i jednoduché řešení, jak se toho zbavit, které samozřejmě nemáme. Určitě existuje spousta psychologických vysvětlení - třeba typy osobnosti, které ke konspiračnímu myšlení mohou být náchylnější. Různá vysvětlení spojuje, že konspirační teorie jsou na vzestupu ve chvíli, kdy panuje nějaká obrovská nejistota a kdy zároveň existují různá možná vysvětlení. To můžeme dokázat i pohledem do nedávné historie. Obrovská vlna konspiračních teorií se vzedmula okolo 11. září třeba. Logicky, protože to je událost, která vytvoří obrovskou nejistotu a žádá si vysvětlení…

„Toto tragické datum provázely a provázejí i nejrůznější konspirační teorie. Krátce se před výročím se dokonce i v jednom z nejrespektovanějších vědeckých časopisů Evropské fyzikální společnosti objevil článek, jehož autoři nevylučují, že mrakodrapy se mohly zřítit řízenou demolicí, kterou mohly z těch či oněch důvodů připravit americké úřady.“
Český rozhlas, archiv

Největší kouzlo konspiračních teorií tkví v tom, že nabízejí právě vysvětlení. Když se podíváte na dnešní dobu, na to, jak naše životy ovlivňuje pandemie, na to, co se zároveň děje na politické úrovni, tak je to vlastně série různých selhání na různých úrovních toho systému. Čteme o nich v médiích, to, diskutujeme na akademické úrovni… Je to velmi komplexní problém. Neexistuje tam žádný viník, na kterého bychom mohli ukázat. Ale konspirační teorie, QAnon je toho úplně excelentním příkladem, nabízejí vysvětlení. To není: „Žijeme v systému, který ne úplně funguje, který na některých místech selhává, který možná vyžaduje, abychom začali fungovat jinak.“ QAnon říká: „Tady existují opravdoví ´bad guys´, tady je někdo, na koho my můžeme ukázat prstem. Když se nám podaří se tady těch lidí zbavit, ten problém vyřešíme. A ve skutečnosti nám nic nehrozí.“

Ta teorie ale velice často nabízí vysvětlení, které, když se nad ním člověk zamyslí s odstupem, nedává smysl. Typu, že Hillary Clintonová ve sklepě pizzerie ve Washingtonu znásilňuje malé děti a prodává je někam do otroctví. Proč jsou lidi ochotní tomu věřit?
Teď jste zmínila tu slavnou aféru Pizzagate, která se často označuje jako jeden z přímých předchůdců právě hnutí QAnon. Americký výzkumník Ethan Zuckerman říká, že je to „politics of the unreal“ - způsob myšlení, který z něčeho neskutečného udělá tu jedinou realitu. A uvnitř té reality potom nesmyslné věci začnou dávat smysl. Ale je hrozně zajímavá ta otázka, jak se člověk dostane z nějaké běžné každodenní pozice až k tomu, že opravdu věří, že Hillary Clintonová jí malé děti. U všech konspiračních teorií je důležitý moment, kdy se ve vás nejistota nakupí tím způsobem, že potřebujete nějaké vysvětlení. Pak třeba přijdete na nějakou část toho narativu a máte takový ten „aha moment“: „Aaa, tady mi konečně něco začalo dávat smysl. Tady existuje něco, co vysvětluje, proč já se tak cítím, co vysvětluje všechny moje nepříjemné pocity.“ Následně do toho vstoupí sociální sítě, protože když se podíváte na jedno video, které třeba vysvětluje, proč to možná s covidem není tak, jak nám elity tvrdí, algoritmus okamžitě začne nabízet další a další a další videa. Dostáváte se postupně do spirály, kdy věci do sebe začnou zapadat. A najednou máte pocit prozření, který je hodně důležitý. Dokonce hnutí QAnon používá výraz „The Awakening“ - prozření toho, jak se věci mají. To se za nějaké životní situace může docela snadno stát každému. Protože ten pocit, že to dává smysl, je strašně úlevný.

Dá se říct, že některá ze sociálních sítí je pro šíření dezinformací a konspirací obzvlášť vhodná? A existují skupiny, kde se třeba konspirace a dezinformace šíří obzvlášť dobře?
Asi se nedá říci, že by nějaká ze sociálních sítí byla vhodnější než jiná. Obecně prostředí sociálních sítí a jejich algoritmy mohou šířená konspiračních teorií významným způsobem podporovat. Když se podíváme, kde většina konspirací vzniká, tak jsou to specifické komunity a fóra, právě jako je třeba 8chan, 4chan. Trošku se bojím použít slovo „okrajové“, protože právě vidíme, kam až se informace mohou dostat. Následně se to dostane na Reddit, tam funguje mnohem širší skupina lidí. A z Redditu to většinou putuje na YouTube, Twitter, Facebook, Instagram. Na těch fórech jsou specifické skupiny lidí, které vyhledávají specifické informace. Na Facebooku už se vše dostane k široké veřejnosti. Ale problém je, že jak Facebook, tak Instagram, tak v zásadě You Tube i Twitter mají nastavené algoritmy na co nejdelší udržení naší pozornosti. Takže když kliknete na něco, co dokoukáte do konce, okamžitě se ukáže další věc, kterou zase dokoukáte do konce. Algoritmus do toho vstupuje s nějakou svojí vlastní agendou. A to je ten, nevím, jestli problém, ale princip, proč se to na sociálních sítích šíří tak dobře a tak rychle. Koneckonců tam takhle fungují nejen konspirace.

Vy jste se ve své akademické práci zabývala konkrétně Instagramem. Dá se říct, které skupiny jsou mezi těmi příjemci, nebo co jste zjistila v souvislosti s touto konkrétní platformou?
Instagram je ve spojení s hnutím QAnon vlastně strašně zajímavý. Tradičně byl považován za sociální síť, kde se příliš neřeší politika, ale spíše každodenní život. Hodně se tam prosazují celebrity, které se zabývají módou nebo make-upem. Zkrátka šlo většinou o apolitický prostor. QAnon tam ale získal poměrně širokou základnu podporovatelů a podporovatelek. Americký výzkumník Marc-André Argentino tomu říká „pastel QAnon“. Jde o typicky instagramové posty v pastelových barvách, které zároveň ale šíří hashtagy a narativy spojené s hnutím. To propojení je zajímavé, protože na Instagramu se pohybuje docela velká skupina lidí, kteří se věnují třeba józe, wellness nebo zdravému životnímu stylu. V této cílové skupině je QAnon poměrně hodně úspěšný. Což zase na první pohled může vypadat nelogicky, ale různé výzkumy a studie ukazují, proč určité aspekty tohoto způsobu přemýšlení, který může i trochu přesahovat do nějaké new age spirituality, s konspiračními teoriemi souzní. Jedná se totiž také o způsob přemýšlení zaměřený na kontrolu nad vlastním životem. Dochází v něm taky k probuzení, prozření té vyšší pravdy, k nedůvěře v ty velké tradiční instituce. Třeba v ezoterické komunitě, která je propojená dost často s jóga a wellness komunitou, jsou to takové základní kameny. Takže to není až tak velký skok k nějaké konspiraci, jako je QAnon. Na tom se právě ukazuje, jak chytře to bylo vymyšlené. Příběh, na kterém Q postavil svůj původní narativ, stojí na pašování dětí. To silně rezonuje třeba mezi matkami malých dětí, mama bloggerkami, což je velmi silná skupina na Instagramu. Nikdo přeci nemůže říct, že to je v pořádku, že jo. Pašování dětí a obchod s dětmi nejsou akceptovatelné. Když slyšíte, že se něco takového děje, máte potřebu se vůči tomu vymezit.

Přepadení Kongresu mělo jednu z hlavních postav – Jakea Angeliho. Muže s rohy a s kožešinovou čepicí na hlavě, kterého média označovala za vikinga nebo za rohatého. Ten je teď ve vazbě ve Spojených státech. A právě z vazby si vyžádal o organicky vypěstované jídlo. To mnohé překvapilo a bylo to zdrojem mnohých komentářů třeba právě na sociálních sítích, na Twitteru. Ale v souvislosti s tím, co říkáte, ta informace vlastně už tak překvapivá není…
Ne, nepřekvapuje mě to vůbec. Tam to propojení je a existuje. Obecně propojení té americké alt-right scény s určitým druhem spirituality je docela známá, prostudovaná věc. Souvisí s tím, že ultrapravicová scéna se velmi často odvolává na takové novopohanství, které vzývá árijské předky. Stejně jako u evropského nacismu, hitlerovského nacismu, který se také odvolával na severskou mytologii. Odkazuje se na úctu k předkům. Ta se zase spojuje s úctou k půdě přírodě. Takže se na to hrozně dobře dají navázat i modernější spirituální hnutí.

Obrázek
Jake Angeli známý pod jménem „Q-Šaman“ byl jedním z těch, co vtrhli do Kapitolu | Zdroj: Profimedia

Ve Spojených státech tuto chvíli experti varují, že z okrajových konspirací se začíná stávat mnohem šířeji sdílená realita. Čeho jsme to vlastně svědky? Jsme svědky toho, že ty konspirace se opravdu začínají stávat mainstreamem?
Ano. Ale co je potom ten mainstream, že jo… Ve chvíli, kdy se z toho stane mainstream, už to není konspirace. Ale určitě se to děje. Mně se líbí výraz, který použila jedna americká novinářka v magazínu Vice. Psala o konspirační singularitě. Popisovala, jak se konspirační teorie, které původně fungovaly zvlášť přesně v nějakých koutech internetu, krásně spojují a propojují do jedné. QAnon pod sebe pohltil antiočkovací konspirační teorie, teorie o mimozemšťanech a podobně. Právě pandemie covid-19 je přesně zdrojem obrovské nejistoty. Očkování proti covidu se může propojit s antiočkovací agendou, dá se propojit do narativu, že je to způsob, jak kontrolovat populaci apod. V akademických kruzích se diskutuje o změně paradigmatu. Jsme v situaci, kdy racionální vědecké paradigma úplně už nestačí na to, aby vysvětlovalo všechno, co se okolo nás děje. Takže můžeme vidět i nějaký příklon k intuitivnímu náboženskému myšlení. Do toho bych asi zase tak úplně nezabrušovala, protože je to spíš něco, nad čím se můžeme zamyslet, než že bychom mohli říct: „Tak to je.“ Popularita konspiračních teorií ale trochu ukazuje tímto směrem.

Už jste narazila na působení odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa na sociálních sítích. Jak zásadní roli v tom posunu nebo ve zdomácnění konspiračních teorií v mainstreamovém prostoru sehrál? Třeba tak, že se od konspirací na svém twitterovém účtu veřejně nedistancoval, dokonce mnohé dál propagoval a vlastně je šířil.
Zásadní. Protože to můžou být konspirační teorie, ale i jakékoliv okrajové myšlenky, radikální extremistické politické ideje. Do mainstreamu je dostane to, když se jich chopí nějaký názorový vůdce, který tam má publikum a vytvořenou pozici. Tím, že najednou řekne: „Na tomhle by možná něco mohlo být,“ postupně je tímto způsobem může začít legitimizovat.

„I dont know much about the movement other than I understand they like me very much which I appreciate . I’ve heard these are people that love our country, they just don´t like saying it. I don´t know really anything about it other than they do supposedly like me.“
Donald Trump, 19. 8. 2020

Podobným způsobem právě zafungovaly třeba instagramoví influenceři. Lidi, kteří už měli vybudované publikum se stovkami tisíc followerů. Lidi, kteří mají nějakou autoritu a jsou schopni svoje publikum oslovit. To je naprosto zásadní krok k mainstreamu a bez toho by se to dít nemohlo.

Facebook i Twitter minulý týden prezidentu Trumpovi účty zablokovaly. Je to adekvátní řešení, když to bereme perspektivou snahy zastavit šíření konspiračních teorií?
Všichni odborníci se v tuto chvíli shodnou, že se to mělo stát dávno. Je to taková jako kapka v moři, přišlo to hrozně pozdě a reaguje se průšvih, místo toho, aby se mu předešlo. Na druhou stranu si myslím, že to odkazuje k širší debatě o regulaci obsahu sociálních sítích, která je mnohem složitější a vede se už dlouho. A ve které, myslím, jsme zaspali na mnoha různých úrovních. Problém je, že Twitter i Facebook pořád předstírají, že jsou to jen platformy, které něco zprostředkovávají a v podstatě nepřebírají odpovědnost za obsah, který se na nich ocitá. Jestli by to měly dělat, jakým způsobem, kdo je k tomu může donutit, to je opravdu velmi složitá otázka se spoustou politických otazníků. Já ty odpovědi nemám, ale je úplně evidentní, že debatu jsme měli začít vést před 10 lety. Ne dnes, když už je pozdě.

Zmínili jsme, že konspirační teorie se v tuto chvíli neomezují jen na Spojené státy, ale šíří se i za hranice, včetně těch českých. Poukazovala jste třeba na tvrzení, že pandemie koronaviru je podvod, že vakcína může způsobovat například neplodnost žen. Všechno to jsou nepravdivá tvrzení. Co se z toho amerického příkladu dá vzít jako referenční bod pro to, co se děje tady v ČR a co by se třeba mělo dít ohledně snahy zamezit šíření lží a dezinformací?
My už máme vlastní příklad toho, co se stane, když někdo propadne těm dezinformacím a konspiračním teoriím. A to je pan Jaromír Balda, důchodce, který skončil ve vězení, protože se v podstatě pokusil spáchat teroristický čin, který naštěstí nikomu neublížil. To byl přesně ten příklad člověka, který se ve spirále dezinformací ocitl tak hluboko, až měl pocit, že jiná cesta ven z toho není.

„Vrchní soud v Praze potvrdil čtyřletý trest důchodci Jaromíru Baldovi za terorismus. Senior ve dvou případech pokácel na koleje stromy, do kterých pak narazil vlak. Sympatizant SPD chtěl útok svést na muslimské migranty a vyvolat tak ve společnosti strach z migrační vlny.“
Český rozhlas, archiv

Je trošku problematické srovnávat české a americké prostředí. V tom Americe hraje obrovskou roli extrémní polarizace mediálního trhu. U nás se to i podle průzkumů úplně neděje. Pořád máme nějaké víceméně společně sdílené zdroje informací, třeba veřejnoprávní média. Samozřejmě i jejich pozice se mění, nedůvěra ve společnosti vzrůstá, ale pořád nějakým způsobem svou funkci plní. Český mediální trh je navíc příliš malý na to, aby na něm vznikly úplně oddělené bubliny. Musíme si z toho vzít poučení. Konspirace prostě naplňují nějakou potřebu, která ve společnosti existuje a odpovídají na tu nejistotu způsobem, jakým nic jiného odpovědět nedokázalo. Musí zmizet příčiny té nejistoty. Neříkám, že zmizí pandemie covidu, to se nestane. Ale ta příčina může být i extrémní nedůvěra lidí, že to někdo dokáže vyřešit. Jediný způsob, jak tomu čelit, je mít důvěryhodné instituce, důvěryhodná média, důvěryhodné politiky, kteří v nás budou vzbuzovat pocit, že ví, co dělají, a jsou schopní na tu situaci reagovat. Tady narážíme na problém, jak to zařídit, vyřešit. Na to samozřejmě odpověď nemám.

Když sledujete debatu, kterou toto vše vyvolává třeba i v akademických kruzích, dá se říct, v jakém momentu v tuto chvíli jsme? Jak nebezpečný trend nebo okamžik celá tato chvíle představuje?
Teď to spíš berte jako domněnku, ale náš mediální trh se třeba s tím americkým prostředím opravdu srovnávat nedá. V tuto chvíli z určitého hlediska funguje vlastně v něčem i lépe, třeba i proto, že je menší. Možná jsme byli hodně blízko průšvihu extrémní polarizace společnosti třeba v době migrační krize, kdy i spousta prominentních politických figur šířila dezinformace. Často se toho účastnil třeba právě i prezident. A tam jsem opravdu sledovala ten velmi, velmi rychlý sešup. Co se týče té současné situace, tu teď úplně nedokážu posoudit. Ale myslím si, že varovným signálem by mělo být i procento lidí, které odmítá očkování proti COVIDu a i třeba samotnou závažnost té nemoci. Tam by mělo probíhat neustálé vysvětlování, protože to budování důvěry u lidí selhalo. A do jisté míry už může být pozdě.

Lenka Kabrhelová, Matěj Válek a Zuzana Kubišová
Jednorozec
Registrovaný uživatel

Gabriel Svoboda píše: úterý 12. 1. 2021, 22:36:57 Např. v dobách, kdy se uvažovalo o umístění amerického radaru v Brdech, politici celkem běžně vyzývali občany k tomu, aby tam chodili demonstrovat. Ale nikoho nenapadlo obviňovat ty politiky z výzev k přepadení tamní vojenské základny.
Nesouhlasím, nikdo nikdy neříkal jděte a napochodujte do/obsaďte tu a nebo onu vojenskou základnu.
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici

Jednorozec píše: středa 13. 1. 2021, 19:59:07Nesouhlasím, nikdo nikdy neříkal jděte a napochodujte do/obsaďte tu a nebo onu vojenskou ákladnu.
A Trump to neříkal taky. Říkal jen "jděte tam a protestujte".
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
ve věku do: 11
Dal: 1115 poděkování
Dostal: 452 poděkování

Nový příspěvek od Dreamer »

Gabriel Svoboda píše: pátek 15. 1. 2021, 7:13:13 A Trump to neříkal taky. Říkal jen "jděte tam a protestujte".
Trumpa sice považuju za neštěstí, ale souhlasím s tebou, že ta reakce je přemrštěná, a sotva pomůže k nějakému uklidnění situace. Trump jen pokračoval v plácání stejných žvástů, které mlel s přibližujícími se volbami a pak po své porážce. A vůbec za nejvtipnější považuju, jak všechny ty krysy co za tím člověkem 4 roky stály teď opouští potápějící se loď. Bidenova administrativa to každopádně nebude mít lehké.