O mé depresi

Diskuze o důležitých či zajímavých tématech, jež přímo nesouvisí s dětmi, pedofilií či reakcemi na články v médiích.
Uživatelský avatar
Rapunzel

O mé depresi

Nový příspěvek od Rapunzel »

Spousta lidí i odsud z webu se mě ptá, jak poznají, že mají skutečnou depresi a ne jen nějaký občasný splín. Jelikož má každý projevy malinko jiné, tak nejlepší způsob je zajít za psychiatrem, který určí diagnózu, případně nasadí vhodnou léčbu...ale spousta lidí nehodlá nikam k odborníkům chodit, z různých důvodů, a pro ty tady aspoň vkládám průběh mého duševního onemocnění, tedy depresí (mimo jiné se k nim váží i úzkosti a další psychické nemoci jako občasné panické ataky, u jiných to mohou být samozřejmě i další a další)...

Deprese je závažné duševní onemocnění, o kterém si můžeme přečíst mnoho informací v knihách a na internetu, proto se nebudu zabývat jejím dělením, příčinami, hloubkou ani ničím podobným, zkusím vám depresi přiblížit očima nemocného tak, jak to jen bude možné. A apeluji na blízké, rodinu a kamarády takto nemocných lidí, aby nebrali depresi na lehkou váhu, skutečně může skončit i smrtí, smrtí sebevraždou.
Moje deprese začala především velkou fyzickou únavou, aniž bych dělala nějak převratně namáhavou práci. Únava se stupňovala až natolik, že jsem nemohla dojít nakoupit bez toho, abych se po příchodu z obchodu nezhroutila do postele a hodiny neodpočívala. Když jsem chtěla dojít z jedné části města do jiné, což mi kdysi nečinilo sebemenší potíže, musela jsem kvůli šílené únavě posedávat na lavičkách, protože se mi mimo jiné motala hlava a špatně se mi dýchalo. Tehdy jsem to přisuzovala nedostatku železa nebo špatnému krevnímu tlaku, což se ale později při lékařských vyšetřeních nepotvrdilo.
K únavě se přidalo cosi, co se dá popsat jako „obal na mozku“, jakási poklice či mlha, která znemožňovala jasně myslet a soustředit se, člověku se chtělo akorát spát, jenže to býval taky problém – spánek ne a ne přijít, a pokud přišel, zase jsem se neustále budila, buďto kvůli nočním můrám, nebo prostě jen tak. Kvalita spánku stála naprosto za nic, spánek nepřinášel odpočinek ani v nejmenším. Odpočinek koneckonců nepřinášelo ani samotné odpočívání, naopak – únava se stále zvyšovala až k bodu, kdy jsem padala vyčerpáním poté, co jsem se přemístila z jedné místnosti v bytě do druhé. Přichystat si jídlo nebo pití mě stálo mnoho sil, chyběla energie i vůle cokoliv dělat. Bohužel, tahle „neschopnost“ mě ještě více deptala, neboť člověk CHTĚL něco udělat, měl v hlavě plány, které bylo třeba realizovat, ale fyzicky i psychicky to prostě nešlo zvládat.
K fyzickým projevům a únavě se přidaly černé myšlenky, časté přemýšlení, které končilo zcela negativními závěry, ať už se týkaly čehokoliv. Všechno bylo špatně a všechno bylo bezvýchodné. Takto to člověk v depresi vidí, prostě chybí optimismus a životní energie, jakákoliv radost vás opustí, jakákoliv schopnost myslet pozitivně nejen chybí, ale není možné ji ani nijak podpořit či vyvolat. Měla jsem stavy, kdy se mi chtělo vyskočit z kůže, jak mi bylo ve vlastním těle nepohodlně a špatně, opravdu nepopsatelný pocit. Bylo mi někdy tak moc zle, že jsem podléhala návalům pláče, zlostným výbuchům, které nešly téměř ovládat, štítila jsem se kontaktu s lidmi, protože mi lezli na nervy, nechápali a neviděli, a také jsem stěží zaháněla sebevražedné myšlenky. Chtělo se mi v prvé řadě umřít, nebo ještě lépe – nikdy se nenarodit. Celá existence mi připadala jako jedno velké utrpení, které nemá východisko…kromě smrti.

Tyhle stavy se střídaly se dny, kdy se zdálo být všechno „normální“, ale postupně se tyto dny zkracovaly a deprese mi zabírala většinu života. Myšlenky jsem měla černé jak uhel, jeden čas jsem propadla i bludným představám, že všichni kolem mě mi chtějí ublížit a snad si i přejí mou smrt. Samozřejmě nesmysl, ale v ten moment to člověk takto může vnímat – vnímat sám sebe jako nenáviděnou a nechtěnou osobu, která ještě navíc pociťuje nenávist místy i sama k sobě, protože je přece odporná, neschopná, nikdy nic nedokáže a nedokázala. Samozřejmě, tyto myšlenky také nebývají objektivní realitou. Když se vám to ale snaží někdo rozmluvit, moc na něj nedáte.

Mně pomohla až léčba psychofarmaky a také změna životního směru a posléze (a pomalu, postupně) změna myšlení. Potřebovala jsem kolem sebe ale lidi, kteří mě někam nakopli a kteří snesli mé šílené výpady negativních nálad, střídající se s apatií. Člověk by neměl zůstávat v takových situacích úplně sám, i když kolem sebe lidi často nesnese. Měl by mít jistotu v někom, kdo bude ochotný pomoci, i když na to nemusí nakonec dojít. Pro takového člověka bychom měli mít občas v záloze hezké slovo a pochopení.

To asi tak ve zkratce, jak jsem to zhruba prožívala já. Já vím, co je to být úplně na dně. A příčinou se může stát cokoliv.

Já neznám nebes, co by neplakaly,
když šrámy Tvé v mém srdci pálí,
bolest jak tornádo, co trhá skály,
život je plamen, co jsme udusali.

Tvá něžná ruka, v oku žal,
proč pán Bůh Tebe potrestal?
Snad soka jsi mu připomněl,
když stavěl hradby z mrtvých těl.

Tvé duše pláč tak zalykavý
Tvou jasnou mysl znaví,
a bouře tichá stěny staví
uvnitř Tvoji hlavy.
swejk
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci
Příspěvky: 30
Dal: 14 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od swejk »

Mam v rodine cloveka s maniodepresivni poruchou, takze naprosto potvrzuji. A diky za prispevek
Uživatelský avatar
Rapunzel

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Rapunzel »

Manickou epizodu jsem nezažila, ale vím, jak vypadá.
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 6036
Dal: 1207 poděkování
Dostal: 2980 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Kasz »

Swejku, prosím, necituj celé příspěvky, to je přece zbytečné. Tvůj příspěvek jsem upravil - citaci příspěvku Michaely jsem smazal.
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Zappart
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 36
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 131
Dal: 723 poděkování
Dostal: 131 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Zappart »

Michaela píše: pátek 17. 7. 2020, 1:18:18 Spousta lidí i odsud z webu se mě ptá, jak poznají, že mají skutečnou depresi a ne jen nějaký občasný splín. Jelikož má každý projevy malinko jiné, tak nejlepší způsob je zajít za psychiatrem, který určí diagnózu, případně nasadí vhodnou léčbu...ale spousta lidí nehodlá nikam k odborníkům chodit, z různých důvodů, a pro ty tady aspoň vkládám průběh mého duševního onemocnění, tedy depresí (mimo jiné se k nim váží i úzkosti a další psychické nemoci jako občasné panické ataky, u jiných to mohou být samozřejmě i další a další)...
Vyjádření mého psychiatra k léčbě depresí: "Když někdo přijde, že má depresi, dáme mu prášky, nějak neřešíme jestli ji opravdu má..."
Citace není doslovná ale asi nějak tak. Pacientů je stále více a doktorů málo. Jistě že se poptají o co jde. Jen v závažných případech pak jde léčba víc do hloubky.

Od psychiatrů jsem už slyšel dost podivných vyjádření, např. "...ono to nejsou ani tak antidepresiva, my XXX nasazujeme na snížení sexuálního pudu..."
Nejlepší bylo jejich vyjádření k pedofílii, když jsem s ní za nimi přišel. Vyznělo to jako by podle nich pedofilie nebyla vada ale spíš dar. Vždyť kdo jiný porozumí lépe dětem než pedofil? Doporučili mi pracovat s dětmi :)

Sorry za malý off topic
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2868
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1276 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Cykle02 »

Zappart píše: pátek 17. 7. 2020, 12:09:08Nejlepší bylo jejich vyjádření k pedofílii, když jsem s ní za nimi přišel. Vyznělo to jako by podle nich pedofilie nebyla vada ale spíš dar. Vždyť kdo jiný porozumí lépe dětem než pedofil?
To jo. Jestli je pro mě pedofile něčím zatěžující, tak ani ne nemožnosti uspokojeni sexuální potřeby, ale spíš přecitlivělostí směrem k dětem.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Prim
PROBLÉMOVÝ UŽIVATEL
Varování: 22
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 13
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: „Lepší vestoje zemřít než na kolenou žít.“ (Uzbekistánské přísloví)
Příspěvky: 440
Dal: 173 poděkování
Dostal: 249 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Prim »

Zappart píše: pátek 17. 7. 2020, 12:09:08 Vyjádření mého psychiatra k léčbě depresí: "Když někdo přijde, že má depresi, dáme mu prášky, nějak neřešíme jestli ji opravdu má..."
Máš docela pravdu. Většinou ale skoro vždy předchází tomu alespoň povrchní psychotest. Používájí se takové psychotesty, které jsou vemi staré a na které se člověk může dopředu připravit, kdyby chtěl. Nejznámnějsší test je nakreslení listnatého stromu. Tehdy jsem nakreslil strom na podzim, kterému zrovna opadávalo listí. Tehdy jsem si neuvědomil, že to co jsem nakreslil, má skrytý význam. Taky jsem zažil to, že mi byly dány papírové kartičky. Bylo jich asi 20. Na každou jsem měl nakreslit libovolný obrázek v časovém limitu 30 sekund na jednu kartu. Mělo jít o rychlé náčrty. Potom se mnou byl každý obrázek zkonzultován.

Po tomto se z toho stává prakticky jen byznys, kdy člověk dojde na desetiminutové sezení o počasí a odchází s receptem. Jediné, co můžu pochválit, je to, že ordinace obvykle nebývají přístupné hned z ulice a čekárny jsou zvlášť. Představte si nějaký lékařský komplex, kde by na chodbě bylo vedle sebe několik dveří a lavice vedle nich. Asi by nikomu nebylo příjemné sedět a čekat než se otevřou dveře od psychiatrie/psychologie, zatímco ostatní čekající třeba na praktického lékaře, by se na něj dívali divně. Někteří dokonce časují objednávky klientů tak, aby se ani v té oddělené čekárně nehromadili. Není to prostě příjemné sedět a přemýšlet, s jakým psychickým problémem tam asi kdo sedí. Takže z vlastní zkušenosti a dobrého načasování jsem přicházel do prázdné čekárny a míjel jsem se maximálně s člověkem, který zrovna vycházel. Tohle je snad nejlepší řešení.

Jinak nejvíc asi bolí to, když někdo zaměňuje „depku“ jako přechodně špatnou náladu. Přitom depresivní porucha, je diagnóza nemoci, která se nedá vyléčit, ale jen potlačit. Člověk se s tím musí naučit žít. Pokud tedy někdo vysadí antidepresiva, tak to neznamená, že už je zdravý. Pouze se s tím sám nějak srovnal. Deprese se dále dělí na fáze: lehká, středně těžká a těžká. Tyto fáze se mohou měnit. Paradoxně sebevraždy nepřichází u depresivních lidí v době těžké depresivní fáze, to už jsou na tom tak zle a slabí, že by to ani nebyli schopní dokonat. Existuje spousta svědectví, kdy lidé dosvědčují, že se depresivnímu člověku na oko udělalo lépe a pak skoncoval se životem, když to každý nejméně čekal.

Pokud by vás to více zajímalo, tak doporučuji k pročtení psychoweb http://www.psyx.cz/. Jsou tam zajímavé informace, psychotesty a taky online kurzy. Pro depresivní osoby byl doporučován například kurz Žlutá sova. https://www.velka.zlutasova.cz/
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2868
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1276 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Cykle02 »

Já odkážu na přednášku mého oblíbeného doc. MUDr. Jana Trnku, Ph.D.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Rapunzel

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Rapunzel »

Cykle02 píše: pátek 17. 7. 2020, 13:57:25 Já odkážu na přednášku mého oblíbeného doc. MUDr. Jana Trnku, Ph.D.

Hodně zajímavá přednáška.
Znám lidi, na které neúčinkují žádná psychofarmaka...a mají třeba těžkou schizofrenii, ale bohužel i když zkoušejí brát hrsti léků, míjí se to účinkem. Na mě snad více než AD fungují antipsychotika, která také beru, ale bohužel po vysazení AD mám hodně nepříjemné stavy, tzv. syndrom z vysazení alias jakýsi absťák, docela by mě zajímalo, co by se dělo, kdyby vysadila AD úplně a počkala třeba půl roku. Hodně lidem se totiž zhruba po tomhle čase od vysazení AD vracejí deprese. Takže ony AD nějaký účinek mají, jen ne na všechny...myslím si, že ta serotoninová teorie může mít značné mezery a v podstatě nikdo přesně neví, co se v mozku všechno může odehrávat, tak proto nefunguje všechno na všechny, jsou to jen takové hokusy pokusy, jestli něco náááhodou nezabere.

Úplně nejvíce na mě účinkují (hlavně na úzkosti a jiné nepříjemné stavy) benzodiazepiny, které jsou ale silně návykové. Proto jsem je brala v minulosti jen v největším krizovém období a jen velmi zřídka.
Uživatelský avatar
Code
Na trestné lavici
ve věku od: 100
ve věku do: 100
Příspěvky: 49
Dal: 50 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Code »

Zappart píše: pátek 17. 7. 2020, 12:09:08Vyjádření mého psychiatra k léčbě depresí: "Když někdo přijde, že má depresi, dáme mu prášky, nějak neřešíme jestli ji opravdu má..."
Kouzlo je mimo jiné v tom, že pacient má pak pocit že léky na něj zabírají. Pokud se tedy nejedná o nějaké hluboké a vleklé skutečně těžké depresivní stavy, které mnohdy pacienta natolik ochromí že by nebyl ani schopen jen tak přijít a říct "mám deprese, pomoc", může být tohle skutečně jedno z nejlepších řešení. Navíc spoustu léků na deprese je velmi slabých (jsou snad určené právě pro tyto pacienty?) a kromě mírné podpory tvorby dobré nálady, nemají prakticky žádný účinek a působí jen jako placebo. Vím o takovém postupu psychiatra a mohu tento postup potvrdit. Bohužel samozřejmě funguje jen pro lehké stavy, kdy je člověku špatně, nikoli jako léčba skutečných a závažných depresí.
Uživatelský avatar
Rapunzel

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Rapunzel »

Code píše: pátek 17. 7. 2020, 16:29:46 Kouzlo je mimo jiné v tom, že pacient má pak pocit že léky na něj zabírají. Pokud se tedy nejedná o nějaké hluboké a vleklé skutečně těžké depresivní stavy, které mnohdy pacienta natolik ochromí že by nebyl ani schopen jen tak přijít a říct "mám deprese, pomoc", může být tohle skutečně jedno z nejlepších řešení. Navíc spoustu léků na deprese je velmi slabých (jsou snad určené právě pro tyto pacienty?) a kromě mírné podpory tvorby dobré nálady, nemají prakticky žádný účinek a působí jen jako placebo. Vím o takovém postupu psychiatra a mohu tento postup potvrdit. Bohužel samozřejmě funguje jen pro lehké stavy, kdy je člověku špatně, nikoli jako léčba skutečných a závažných depresí.
Jo ale zkus to vysadit...bral jsi někdy AD? :D Jestli ano, zkoušel jsi náhle vysadit? Protože pak bys zjistil, že se "něco" děje...já právě někdy uvažuju, že vyhodím AD a nechám jen AP. A uvidím. Stejně beru už jen nízkou dávku a když přijde deprese, tak je to už většinou vlivem hormonálních změn...akorát teda horší jsou ty úzkosti a panické záchvaty a benzáky brát soustavně nechci.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2868
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1276 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Cykle02 »

Michaela píše: pátek 17. 7. 2020, 16:55:00Jo ale zkus to vysadit...bral jsi někdy AD? :D Jestli ano, zkoušel jsi náhle vysadit?
Já jsem loni bral prvně AD asi měsíc, a jelikož jsem po tom pořád jen spal a nedalo se fungovat, sám jsme si to postupně vysadil a nic zvláštního se nedělo.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Rapunzel

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Rapunzel »

Cykle02 píše: pátek 17. 7. 2020, 17:31:05
Michaela píše: pátek 17. 7. 2020, 16:55:00Jo ale zkus to vysadit...bral jsi někdy AD? :D Jestli ano, zkoušel jsi náhle vysadit?
Já jsem loni bral prvně AD asi měsíc, a jelikož jsem po tom pořád jen spal a nedalo se fungovat, sám jsme si to postupně vysadil a nic zvláštního se nedělo.
Po měsíci teprve začínají účinkovat....ale ber je dlouhodobě, a uvidíš. No mně se po nich chce taky více spát, to je dost nevýhoda právě.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2868
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1276 poděkování

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Cykle02 »

Vím jak funguji AD :D
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Rapunzel

Re: O mé depresi

Nový příspěvek od Rapunzel »

Cykle02 píše: pátek 17. 7. 2020, 17:35:22 Vím jak funguji AD :D
No já jakmile si jeden den nevezmu léky, třeba zapomenu, tak mám večer už závratě, výboje do hlavy, derealizaci... :D Páč jsem už jak feťák. :D