Kvůli podezření ze zneužívání dětí v Německu se v centru zájmu ocitla vyučovací metoda Original Play. V Česku se této metodě věnovalo několik seminářů, do tuzemska zavítal i tvůrce metody. Kritici poukazují hlavně na kontakt dětí a dospělých.
Rozesmáté děti, objímání s dospělými. Tak vypadá průběh výukové metody Original Play, která si klade za cíl omezit agresivitu a nevhodné chování. Ta se ale po loňském případu z Berlína, kdy někteří rodiče promluvili o sexuálním zneužívání dětí, dostala do centra zájmu.
Podle společné reportáže německé ARD a rakouské ORF se některé děti ve školkách v Hamburku a Berlíně staly terčem pedofilů. "Nemluvíme jen o vážném sexuálním zneužívání, ale také o násilí, ponížení či sadismu," popsal jeden z otců
Německá prokuratura ale nakonec vyšetřování zastavila pro nedostatek důkazů. Přesto je tato metoda v některých spolkových zemích zakázána. Omezení platí i v Rakousku.
V Česku se metoda zatím objevila spíše jako námět workshopů a seminářů v roce 2018 a 2019. Do země zavítal i její tvůrce Fred Donaldson. Metodu podle autorů podporuje i UNICEF.
Souhlasili byste s kontaktní výukovou metodou pro vaše dítě?
Ano, mezilidský dotek je velmi důležitý
26 hlasů
Ne, mám obavy ze zneužití
346 hlasů
Hlasovalo 372 lidí.
Ano, mezilidský dotek je velmi důležitý
26 hlasů
Ne, mám obavy ze zneužití
346 hlasů
Hlasovalo 372 lidí.
Proti metodě se postavil i spolek Tradiční rodina. Ten kritizuje jak odborné znalosti a dovednosti Donaldsona, tak možnost, že se k dětem mohou dostat cizí lidé, a to i bez pedagogického vzdělání. Se svými obavami se obrátilo mimo jiné na ministerstvo školství pod vedením Roberta Plagy (ANO).
"Nadále platí, že se ministerstvo školství s činností tohoto projektu nesetkalo a dále, že Česká školní inspekce neobdržela žádný konkrétní podnět k prověření jejích aktivit," uvedl Plaga.