Už bychom potřebovali přesné informace, říká pořadatelka dětských táborů (iDnes.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4705
Dal: 365 poděkování
Dostal: 1982 poděkování

Už bychom potřebovali přesné informace, říká pořadatelka dětských táborů (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Za měsíc se děti rozjedou na letní tábory, organizátoři však kvůli epidemii koronaviru stále čekají na jasná pravidla. „Budeme se snažit, aby se letošní tábor od těch předchozích příliš nelišil. Určitá omezení ale nastanou. Už teď víme, že nemůžeme pořádat třeba výlety do míst, kde je více lidí,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Hana Ivančová, jednatelka ústecké společnosti LDT Jaroměř.

„Některá opatření jsou už jasná, jiná se ještě často mění, od ministerstva zdravotnictví a hygieniků bychom potřebovali konkrétní informace,“ říká Hana Ivančová, jednatelka ústecké společnosti LDT Jaroměř, která pořádá tábory u jihočeské Kaplice.

S pořádáním letních táborů máte dlouholeté zkušenosti. V čem bude ten letošní jiný?

Budeme se snažit, aby se od těch předchozích příliš nelišil. Určitá omezení ale nastanou. Už teď víme, že nemůžeme pořádat třeba výlety do míst, kde je větší množství lidí. Děti tak přijdou o výlet do Českého Krumlova, ale také o sjíždění řeky na raftech. Zakázány jsou i návštěvy rodičů, s tím problém nemáme. Rodiče jsme do tábora nepouštěli ani za normální situace. Ale stále čekáme na jasná pravidla od ministerstva zdravotnictví a hygieny. Nařízení se velmi často mění a zatím nemáme ve všem jasno, co platí. Do půlky června bychom chtěli vědět o všech opatřeních a nařízeních, abychom je dokázali zapracovat do provozu tábora. Na první turnus přijedou děti už 28. června.

Velké požadavky jsou na dodržování hygieny nejen v areálu tábora, ale i u všech účastníků. Je vůbec možné všechno dodržet?

Určitě. Na přísná hygienická pravidla jsme za ta léta zvyklí. Teď bude navíc k dispozici u jídelny nebo toalet dezinfekce. I za normální situace běžně myjeme toalety alespoň čtyřikrát denně. V hygienických opatřeních nás asi nic nepřekvapí.

A nějaká jiná ano?

Například u stravování byla jedna z verzí, že by pohromadě mohlo jíst maximálně patnáct dětí. Přijde mi to jako úplný nesmysl. Než by se všechny děti nasnídaly, ty první by už čekaly na oběd. Teď se to trochu upravilo, ale změny ještě nejsou u konce. Přijde mi, že se některá nařízení a opatření vydávají od stolu bez znalosti, jak to na táborech chodí.

Taky pořád ještě nevíme, jakým způsobem budeme řešit, když dítě bude mít teplotu. Podle ministerstva zdravotnictví musíme v případě, že má dítě teplotu, volat rodiče. Hygiena tvrdí, že musí mít alespoň dva symptomy onemocnění. Tak nevím, jaké rozhodnutí nakonec padne. Mně osobně to přijde celkem nesmyslné. Ze zkušenosti vím, že spousta dětí má během tábora teplotu, třeba jenom z přehřátí. Vyspí se z toho a jsou v pořádku. Neumím si představit, že budeme několikrát za týden volat rodičům, že jejich dítě má teplotu, ať si pro něj přijedou.

Kolik turnusů pořádáte a kolik dětí na ně přijede?

Máme pět turnusů a na každý může přijet maximálně 200 dětí. Máme plno, jako každý rok. Samozřejmě se stane, že rodiče dítě odhlásili. Na uvolněné místo ale čeká několik náhradníků. Musím říct, že se rodiče nebojí děti na tábor poslat. Očekávala jsem to horší, myslela jsem, že se moc dětí hlásit nebude.

Dlouho nebylo jasné, jestli letní tábory letos budou. Bylo by to pro vás likvidační?

Kromě tábora pořádáme i školy v přírodě, ty se letos zrušily úplně. Vzhledem k tomu, že nám padl celý červen, peníze nám určitě budou chybět. Některé naplánované školy v přírodě jsme přesunuli na podzimní termín. Otázkou je, co bude v září. Nikdo nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine. Pokud by se letos nemohlo konat nic, byla by to pro nás velká ekonomická rána. Už jsme uvažovali, že si vezmeme úvěr, abychom přežili do příštího roku.

Kdyby mohlo být na táboře jenom sto dětí, pořádali byste ho?

Ne. Máme tak obrovské náklady, že by to nešlo. Určitě bychom nešli cestou zvýšení plateb za tábor. Myslím, že většina rodičů by to z různých důvodů nezaplatila. Někteří teď kvůli koronaviru nemohli chodit do práce a navýšená částka by pro ně byla nereálná. Rodiče vesměs chtějí, aby děti na tábor odjely, protože jim schází sociální kontakt s kamarády a rodiče si taky po tom dlouhém jaru potřebují odpočinout. Ale už bychom opravdu chtěli od ministerstva a hygieny jasné konkrétní informace. Kontaktují nás rodiče a chtějí znát podrobnosti chodu tábora, rádi bychom jim otázky zodpověděli, ale bohužel sami nemáme jasné metodické pokyny, za jakých podmínek můžeme tábor pořádat.


Do pořádání táborů se letos nikdo moc nehrne

Do pořádání letních táborů pro děti se letos organizátoři na severu Čech v souvislosti s epidemií koronaviru příliš nehrnou. Zatímco v loňském roce provozovatelé ohlásili hygienikům téměř sedmdesát táborů, v letošním roce je číslo podstatně nižší.

„Před propuknutím nákazy koronavirem ohlásilo pořádání tábora asi šest organizátorů, v posledních dnech další čtyři. Mnoho pořadatelů je pro letošek zrušilo,“ řekl Jan Bechyně, ředitel odboru hygieny dětí a mladistvých ústecké krajské hygienické stanice.

Podle něj se pořadatelé táborů musí připravit na jiný režim, než jsou zvyklí. V oddíle by mělo být maximálně 15 dětí, veškeré činnosti by měly být naplánovány tak, aby se děti s ostatními potkávaly co nejméně. Rozestupy mezi jednotlivými oddíly musí být zajištěny při stravování, ale také u táboráku. „Tábory začínají za měsíc. Pandemie se vyvíjí, podmínky pro pořádání táborů se můžou měnit právě podle jejího vývoje,“ dodal Bechyně.

Ti, kteří se i přes různá nařízení a omezení rozhodli tábor organizovat, musí počítat s kontrolami hygieniků. Jejich četnost i průběh zůstanou letos v zásadě stejné jako v předchozích letech, navíc ale přibudou kontroly doporučeného vybavení v souvislosti s koronavirem, například jestli je všude a v dostatečném množství k dispozici dezinfekce. „Pokud se při kontrole zjistí nějaká závada, budou kontroly určitě četnější,“ vysvětlil Bechyně. Kontroly se zaměří i na to, jestli jsou dostatečné rozestupy mezi oddíly, během jídla či u táboráku.

Loňský rok byl na táborech z pohledu hygieniků v podstatě bezproblémový. Závažnější komplikace museli řešit jen na jednom táboře na Lounsku, kde kontrola zjistila nedodržení dostatečného tepelného zpracování potravin. Tehdy tři desítky dětí skončily se zažívacími potížemi v nemocnici.(hal)
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?