Nový dětský ombudsman by se mohl stát i opatrovníkem dětí, říká Válková (iDnes.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3472
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1520 poděkování

Nový dětský ombudsman by se mohl stát i opatrovníkem dětí, říká Válková (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Děti mají dostat nového speciálního ochránce práv, dětského ombudsmana. O zákoně, který by měl zakotvit post ombudsmana pro děti do českého práva, mluvili v den Mezinárodního dne dětí na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš a vládní zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně za ANO Helena Válková. „Určitě to dětem pomůže,“ řekl Babiš.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně za ANO Válkové by měl být dětským ombudsmanem spíše mladší člověk, kterému ale zároveň už bylo 30 let a který se aspoň pět let věnoval dětské problematice. Volila by ho Sněmovna. Vybírala by z kandidátů, které by navrhl Senát a prezident. Návrh zákona předloží Válková v řádu týdnů.

„Chceme silného dětského ombudsmana, který by měl právo vstoupit do opatrovnického řízení a stát se opatrovníkem,“ uvedla Válková. Nebudou se podle ní dublovat funkce ombudsmana a orgánu sociálně právní ochrany dětí.


Andrej Babiš @AndrejBabis

Jsem rád, že jsem mohl převzít záštitu nad návrhem zákona o zřízení dětského ombudsmana, existuje už ve 23 zemích EU. Díky zmocněnkyni vlády pro lidská práva, @HelenaValkova a jejímu týmu bychom jej konečně mohli mít i my. A teď ho chci prosadit.

Se zřízením postu dětského ombudsmana počítá Úmluva o právech dítěte. V někdejším Československu začala platit v únoru 1991. Závazky při svém vzniku převzalo Česko. Česká republika je jednou z posledních zemí, která dětského ombudsmana nemá.

„Nemohu předvídat, jak rychle se nám podaří tuto věc v parlamentu prosadit,“ uvedla v pondělí Válková. Věří, že zákon podpoří poslanci napříč spektrem, snad s výjimkou jedné či dvou stran. Zmínila, že by kromě vládní koalice mohl zákon získat podporu u komunistů, SPD i od některého z poslanců Pirátů.

„Statistiky už před patnácti lety tvrdily, že útok sexuálního zneužití v nějaké kontaktní formě zažila každá čtvrtá dívka a každý sedmý chlapec,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková.

„Spousta naší snahy propadne mimo jiné proto, že Česko nemá dětského ombudsmana, veřejného ochránce práv dětí. Děti potřebují daleko rychlejší zásahy, postupy, procesy kolem trestných činů na nich páchaných. Z jejich hlediska vnímání času trvají soudní procesy strašně dlouho,“ uvedla Dušková.

Ochránce dětských práv by situaci a podmínky dětí v zemi pravidelně vyhodnocoval. Vydával by pak doporučení úřadům a zákonodárcům. Prověřoval by i stížnosti a domáhal se nápravy.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?