Nový dětský ombudsman by se mohl stát i opatrovníkem dětí, říká Válková (iDnes.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4205
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1785 poděkování

Nový dětský ombudsman by se mohl stát i opatrovníkem dětí, říká Válková (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Děti mají dostat nového speciálního ochránce práv, dětského ombudsmana. O zákoně, který by měl zakotvit post ombudsmana pro děti do českého práva, mluvili v den Mezinárodního dne dětí na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš a vládní zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně za ANO Helena Válková. „Určitě to dětem pomůže,“ řekl Babiš.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně za ANO Válkové by měl být dětským ombudsmanem spíše mladší člověk, kterému ale zároveň už bylo 30 let a který se aspoň pět let věnoval dětské problematice. Volila by ho Sněmovna. Vybírala by z kandidátů, které by navrhl Senát a prezident. Návrh zákona předloží Válková v řádu týdnů.

„Chceme silného dětského ombudsmana, který by měl právo vstoupit do opatrovnického řízení a stát se opatrovníkem,“ uvedla Válková. Nebudou se podle ní dublovat funkce ombudsmana a orgánu sociálně právní ochrany dětí.


Andrej Babiš @AndrejBabis

Jsem rád, že jsem mohl převzít záštitu nad návrhem zákona o zřízení dětského ombudsmana, existuje už ve 23 zemích EU. Díky zmocněnkyni vlády pro lidská práva, @HelenaValkova a jejímu týmu bychom jej konečně mohli mít i my. A teď ho chci prosadit.

Se zřízením postu dětského ombudsmana počítá Úmluva o právech dítěte. V někdejším Československu začala platit v únoru 1991. Závazky při svém vzniku převzalo Česko. Česká republika je jednou z posledních zemí, která dětského ombudsmana nemá.

„Nemohu předvídat, jak rychle se nám podaří tuto věc v parlamentu prosadit,“ uvedla v pondělí Válková. Věří, že zákon podpoří poslanci napříč spektrem, snad s výjimkou jedné či dvou stran. Zmínila, že by kromě vládní koalice mohl zákon získat podporu u komunistů, SPD i od některého z poslanců Pirátů.

„Statistiky už před patnácti lety tvrdily, že útok sexuálního zneužití v nějaké kontaktní formě zažila každá čtvrtá dívka a každý sedmý chlapec,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková.

„Spousta naší snahy propadne mimo jiné proto, že Česko nemá dětského ombudsmana, veřejného ochránce práv dětí. Děti potřebují daleko rychlejší zásahy, postupy, procesy kolem trestných činů na nich páchaných. Z jejich hlediska vnímání času trvají soudní procesy strašně dlouho,“ uvedla Dušková.

Ochránce dětských práv by situaci a podmínky dětí v zemi pravidelně vyhodnocoval. Vydával by pak doporučení úřadům a zákonodárcům. Prověřoval by i stížnosti a domáhal se nápravy.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4205
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1785 poděkování

Re: Nový dětský ombudsman by se mohl stát i opatrovníkem dětí, říká Válková (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Děti by mohly mít v Česku větší právní zastání. V příštím roce má začít fungovat úplně nový institut, který tu nikdy nebyl – dětský ombudsman. Změna bude součástí novely o veřejném ochránci práv, detaily zákona dokončuje pracovní skupina ministra pro legislativu. A co si o tom myslí samy děti?

Kdo to je dětský ombudsman či veřejný ochránce práv? „Nějaké soudce, advokát, člověk co řeší šikanu, nebo třeba to, když děti lžou, a co svým lhaním způsobují,“ myslí si děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru.

A nebyly od pravdy daleko – ochránce práv se jich může zastat, když cítí křivdu ve výchovných ústavech, nemocnicích, nebo když naopak necítí zastání třeba u soudů, popisuje ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti).

„Může docházet k nežádoucím stavům, až extrémním, kdy neexistuje člověk, který by chránil práva dítěte,“ připomíná Šalamoun.

Dětský ombudsman by mohl podle ministra začít fungovat v roce 2024. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková říká, že už bylo na čase:

„Systém ochrany práv dětí v České republice je poměrně roztříštěný. Chybí nám nadrezortní koordinační mechanismus. Dětský ombudsman by znamenal posílení práv dětí v naší zemi.“

Česko je jednou z posledních zemí v Evropské unii, která ombudsmana pro děti nemá. K jeho zřízení stát dlouhodobě vyzývá Výbor pro práva dětí OSN. Poslanci hnutí ANO dřív navrhovali, aby měl veřejný ochránce dětských práv svůj samostatný úřad.

Dva ombudsmani, jeden úřad

Šalomoun je ale přesvědčený, že se to pravděpodobně nestane. „Rozhodně nejsme schopni v rámci kondice státního rozpočtu zřídit tento nový úřad. Vzniká tedy situace, kdy musí jednak dětský ombudsman vzniknout, musí se ale inkorporovat do současné kanceláře veřejného ochránce práv,“ míní.Bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková z opozičního hnutí ANO se začleněním souhlasí. Dětskému ombudsmanovi ale podle ní musí zůstat samostatné pravomoce. „Pokud by se to ale změnilo na nějaký ‚kvaziprodukt‘ a stal by se z toho jen veřejný ochránce práv bez důležitých kompetencí, budeme hlasovat proti,“ popisuje.

Vládní návrh novely zákona dokončuje pracovní skupina. Do několika týdnů chce předlohu poslat do připomínkového řízení.

„Podle toho, jestli by to byl sympatický pán nebo paní, nebo jestli by měl předchozí zkušenosti, aby se mu dalo věřit,“ reagovaly děti na otázku, jaký by ochránce jejich práv měl být, aby byly ochotné se mu svěřit.

„Počítáme s tím, že by si měl dětský ombudsman vytvořit poradní sbor, kde by měly být zastoupené děti. A to děti z různého prostředí, včetně třeba těch se speciálními potřebami,“ uvádí Šimáčková Laurenčíková a dodává, že by to měl být důvěryhodný člověk s vysokoškolským titulem, který má zkušenosti s ochranou práv dětí.

Stížnosti z dětských domovů

Práva dětí teď řeší kancelář stávajícího ombudsmana. Loni jim děti poslaly asi šedesát stížností, říká zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexander Schorm.

Podle něj se na úřad obracejí například děti umístěné v dětském domově. „Upozorňují třeba na rizika špatného zacházení. Buď to se tím můžeme zabývat individuálně, nebo do daného domova vyrazíme na neohlášenou návštěvu v rámci národního preventivního mechanismu špatného zacházení,“ popisuje.

Dětský ombudsman má být podle Schorma rovnocenným partnerem stávajícího veřejného ochránce práv.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?