Návrat dětí vyléčených z koronaviru do tříd. ‚Školy nemusí přijímat zvláštní opatření,‘ zní z ministerstva (iROZHLAS.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4233
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1794 poděkování

Návrat dětí vyléčených z koronaviru do tříd. ‚Školy nemusí přijímat zvláštní opatření,‘ zní z ministerstva (iROZHLAS.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Mladší žáci mohou v Česku po dvouapůlměsíční přestávce kvůli koronaviru opět chodit do škol. Většina z nich onemocnění neprodělala, do lavic ale usedne postupně také více než 500 dětí, které měly s covidem-19 přímou zkušenost. Školy sice kvůli nim nemusejí přijímat žádná zvláštní opatření, přesto mají někteří rodiče obavy. Tito žáci navíc mohou ve škole čelit šikaně. Učitelé by proto měli o koronaviru mluvit otevřeně a bez předsudků.

Základní škola Antonína Čermáka v Praze 6 byla první, kde se začátkem března objevilo podezření, že dvě děti nakažené matky mohou mít také koronavirus. Ženě tehdy vyšel pozitivní test v soukromé laboratoři. Žáci dvou tříd prvního stupně pak skončili v domácí karanténě.

Podezření na nákazu koronavirem se nejdříve zdálo být u obou negativní, nakonec se ovšem jedno z dětí nakazilo.

V pondělí se vrátilo s ostatními spolužáky z prvního stupně do třídy. Žádná zvláštní opatření kvůli tomu ale škola nepřijala. „Zacházíme s ním běžným způsobem jako s ostatními dětmi,“ popsal situaci pro server iROZHLAS.cz ředitel školy Petr Karvánek.

S takovým postupem souhlasí i ministerstvo školství. „Pokud je žák vyléčený, škola nemusí přijímat žádná zvláštní opatření,“ odpověděla na dotaz redakce mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

„Žáci přinesou při prvním vstupu do školy čestné prohlášení, kde rodič podepíše, že dítě nemá příznaky virového infekčního onemocnění, jako je například horečka, kašel, dušnost, náhlá ztráta chuti a čichu a podobně. Pokud by se tyto příznaky objevily v průběhu další výuky, žák nesmí být ve škole přítomen,“ konstatuje.

Podle ministerstva stačí jen dodržovat postupy v manuálech, které resort školám již dříve poslal. Nakažených bylo ve věku 0 až 14 let podle údajů ministerstva zdravotnictví celkem 551 dětí, žádné z nich nezemřelo.

Reakce rodičů?

Rodiče spolužáků s návratem vyléčených dětí neměli podle Karvánka žádný problém. „Nedošlo k tomu, že by mi volali a ptali se, jestli třeba nebudou nějaká opatření,“ doplňuje ředitel pražské školy.

V menších městech ale může být situace jiná. „Někteří rodiče mají obavy, ředitelé už mi o takovýchto problémech říkali,“ podotýká šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

„Máme zkušenost, že koronavirus ani nemuselo mít samotné dítě, stačilo, že bylo z rodiny, kde se nákaza vyskytla. A na malém městě už byl problém, že to dítě jde do školy. Objevují se tlaky na to, aby takové dítě do školy nešlo,“ přibližuje.

Pozor na šikanu

Učitelé by pak podle odborníků neměli na vyléčené dítě sami upozorňovat. „Nedělal bych kolem toho žádný rozruch. Bral bych to, jako když se vrátí dítě po spalničkách nebo jiné takové nemoci,“ popisuje pro iROZHLAS.cz dětský psycholog Jaroslav Šturma.

Rodiče podle Černého ani nemusí vědět, že jejich děti mají ve třídě spolužáka vyléčeného z koronaviru. „Nemyslím si z důvodu stigmatizace, že by to měli vědět ostatní děti nebo jejich rodiče, pokud už to nevědí. Pokud je to dítě skutečně vyléčené, tak bych se vyhnul jeho stigmatizaci,“ varuje.

Pokud ale děti budou mít ke koronaviru jakékoli dotazy, měli by učitelé o nemoci mluvit otevřeně. „Pokud by se to stalo předmětem debaty ve třídě, tak je dobré nic netajit. A je to skvělá příležitost pro zdravotní výchovu, kdy učitelka může mluvit o nemocech nebo děti poučit o očkování,“ radí Šturma.

S tím souhlasí i ředitel Karvánek. „Je lepší otevřená komunikace. Kdyby se na to kdokoli zeptal, tak se o tom bude otevřeně mluvit,“ dodává. Děti vyléčené z koronaviru také mohou čelit posměškům nebo šikaně.

„Učitel by měl věnovat pozornost dětem, které se mohou ve vyšší míře pro nějaký důvod stát terčem šikany,“ upozorňuje Šturma.

Na návrat by proto měl dohlížet třeba i školní psycholog nebo alespoň metodik prevence. „Učitel, který je v první linii, by měl být citlivý na známky toho, jak se projevuje, je-li nějaké dítě vystaveno šikaně. A pokud by takový případ nastal, tak školní psycholog může tomu, koho by se to týkalo, poskytnout pomoc,“ popisuje dětský psycholog.

Ve škole na Praze 6 se ale podle Karvánka nic takového neděje. „Děti jsou u třídních učitelek, které jsou po celou dobu téměř bez přestávky s dětmi. Myslím, že to mají plně pod kontrolou,“ ubezpečil ředitel.

Nemocné děti ve školách

Návrat žáků vyléčených z koronaviru do tříd není rizikem, ujišťuje hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Problém vidí spíše v tom, že rodiče mnohdy posílají do škol nemocné děti, aniž by šlo výhradně o covid-19. Učitelé by ale podle něj měli mít možnost označit nemocného žáka za rizikového a poslat ho s rodiči domů nebo k lékaři.

„Neposílejte dítě do školy, když má příznaky respirační infekce, protože ohrozí učitele nebo děti, které mají třeba problémy s imunitou,“ apeluje epidemiolog na rodiče.

Takovou možnost nyní podle šéfa Asociace ředitelů základních škol učitelé mají.

„Pokud má dítě příznaky ráno, když přichází do školy, tak jsme oprávněni ho do školy nepustit. Pokud se příznaky projeví v době, kdy je dítě ve škole, tak každá škola má mít izolaci nebo marodku, kam ho umístí, dokud si pro něj někdo nepřijede,“ uzavírá Černý.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Mathias8
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Příspěvky: 1081
Dal: 154 poděkování
Dostal: 469 poděkování

Re: Návrat dětí vyléčených z koronaviru do tříd. ‚Školy nemusí přijímat zvláštní opatření,‘ zní z ministerstva (iROZHLAS

Nový příspěvek od Mathias8 »

Cykle02 píše: neděle 31. 5. 2020, 9:25:35 do lavic ale usedne postupně také více než 500 dětí, které měly s covidem-19 přímou zkušenost.
Pekna sprostost. Zaujimalo by ma aku skusenost, kedze deti do 12 rokov nemozu byt prenasacmi a takisto sami nemozu byt nakazene.
Cykle02 píše: neděle 31. 5. 2020, 9:25:35 „Pokud má dítě příznaky ráno, když přichází do školy, tak jsme oprávněni ho do školy nepustit. Pokud se příznaky projeví v době, kdy je dítě ve škole, tak každá škola má mít izolaci nebo marodku, kam ho umístí, dokud si pro něj někdo nepřijede,“ uzavírá Černý.
Jo. Presne tak. Strcit ho do miestnosti a nechat ho tam sameho po celu dobu nez pride ponho niekto z rodiny. To je nieco tak uzasne.
Ak v ten den nebude moc pre neho prist hned nikto, dieta si tam pocka hodiny. *wall*

Pokial tam medzi tym nepridu ludia v skafandroch..
Sirit paniku a strach u deti sa im dari

Okrem toho skola bude vytvarat sikanu o to viac prave timto sprostym riesenim. Uz to, ze sa deti nebudu moct v skole stretavat je chore, kedze je to obycajna chripka a deti niesu nachylne na koronavirus.

Svet je v srackach a klesa este do hlbsich sraciek. Je mi z toho spatne. Keby mali ludia naozaj radi deti a naozaj by im na nich zalezalo nikdy by taketo sproste opatrenia nerobili. Lenze ono je toto vsetko ucelove a to ma stve na tom najviac..
Uživatelský avatar
Allein
Administrátor
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 25
ve věku do: 50
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Kasz ♥
Příspěvky: 252
Dal: 437 poděkování
Dostal: 443 poděkování

Re: Návrat dětí vyléčených z koronaviru do tříd. ‚Školy nemusí přijímat zvláštní opatření,‘ zní z ministerstva (iROZHLAS

Nový příspěvek od Allein »

Mathias8 píše: neděle 31. 5. 2020, 10:04:45 Pekna sprostost. Zaujimalo by ma aku skusenost, kedze deti do 12 rokov nemozu byt prenasacmi a takisto sami nemozu byt nakazene.
A kde jsi ty přišel na tuhle „sprostost“?
V článku se píše:Nakažení v Praze k 18. březnu (17 hodin)
věk: 0 - 5 let; celkem pacientů: 3
věk: 6 - 14 let; celkem pacientů: 10

V článku se píše:
  • Děti se mohou infekcí COVID-19 nakazit v jakémkoli věku
  • Nejčastěji se děti nakazí od příslušníků rodiny
  • Průběh onemocnění je u dětí obvykle mírnější
  • K závažnému průběhu onemocnění dochází zejména u dětí s dalším přidruženým onemocněním

Je riziko onemocnění infekcí COVID-19 u dětí stejné jako u dospělých?
Jelikož se onemocnění COVID-19 šíří z člověka na člověka, je riziko nákazy u dětí všech věkových kategorií srovnatelné s rizikem u dospělých.

Takže sice ano — pro děti je obvykle nemoc COVID-19 méně nebezpečná než pro dospělé, ale ani to neplatí absolutně, neb ve světě i děti na COVID-19 umřely (byť měly většinou nějaké přidružené onemocnění). Děti se tedy mohou nakazit a být přenašeči. Což může být nebezpečné hlavně pro jejich blízké.

Mathias8 píše: neděle 31. 5. 2020, 10:04:45 Jo. Presne tak. Strcit ho do miestnosti a nechat ho tam sameho po celu dobu nez pride ponho niekto z rodiny. To je nieco tak uzasne.
Ak v ten den nebude moc pre neho prist hned nikto, dieta si tam pocka hodiny.
Rozhodně to dává větší smysl než nechat ho pobíhat ve třídě plné dětí, které se od něj mohou nakazit. Není to ideální řešení, ale bohužel to jinak nejde. A předpokládám, že většina rodičů bude uvolněna z práce, když zajdou za zaměstnavatelem, že jejich dítě je v karanténě ve škole a má podezření na COVID-19. Bez ohledu na to, že jen necita nepustí rodiče z práce v případě, že je dítě nemocné ve škole a potřebuje odvoz, bude zaměstnavatel sám rozrušený, že pokud je nakažené dítě, je možné, že je nakažený i rodič, který je u něj v práci. Nedává tedy logiku, aby jej nepustil z práce dřív.

Mathias8 píše: neděle 31. 5. 2020, 10:04:45Uz to, ze sa deti nebudu moct v skole stretavat je chore, kedze je to obycajna chripka a deti niesu nachylne na koronavirus.
Fakt, jo?

V článku se píše:U infekce koronavirem je 30 až 40x vyšší pravděpodobnost úmrtí, než je tomu u běžné chřipky.
Než něco hodnotit, je dobré si o tom něco zjistit… *girl_sigh*