Zdravotnímu stavu dětí epidemie prospěla, seniory neizolujme, říkají odborníci (Aktuálně.cz)
-
- Mediální analytik
- Líbí se mi: Chlapci i dívky
- ve věku od: 2
- ve věku do: 12
- Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
- Příspěvky: 4233
- Dal: 390 poděkování
- Dostal: 1794 poděkování
Zdravotnímu stavu dětí epidemie prospěla, seniory neizolujme, říkají odborníci (Aktuálně.cz)
Díky zavřeným školám a karanténním opatřením byly děti méně nemocné, řekl přednosta pediatrické kliniky motolské nemocnice Jan Lebl na debatě odborníků na Univerzitě Karlově o následcích koronavirové epidemie. Geriatr Zdeněk Kalvach zase varoval před izolací starších lidí jen kvůli věku. Nejistota a odloučení podle něj může mít vážné dopady na jejich zdraví.
Uzavření škol, nošení roušek a důraz na hygienu kvůli epidemii koronaviru způsobil, že nemocnost dětí v tomto období v porovnání s předchozím rokem podle přednosty pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole Jana Lebla výrazně klesla, stejně tak klesl také počet hospitalizovaných dětí. Počet ambulantních pacientů se v březnu snížil meziročně o třetinu, v dubnu dokonce o více než polovinu.
"Když je karanténa, tak je prostě karanténa na všechny nemoci. To není karanténa jenom na covid-19," vysvětlil Lebl, podle kterého nemocnice nijak neomezovaly dostupnost služeb. Rodiče dětí naopak nabádaly, ať chodí na vyšetření, ale dětští pacienti prostě nechodili, což bylo patrné už z pouhého pohledu do ordinací.
"Zdravotnímu stavu dětí karanténa prospěla," řekl Lebl. Dokládá to mimo jiné statistikou, kterých onemocnění ubylo. Největší pokles zaznamenal u infekčních respiračních onemocnění, což lze přičíst tomu, že děti byly výrazně izolovanější než v běžné době a nemoci se tak nemohly šířit.
Podle Lebla jistou roli mohlo hrát i to, že rodiče zvažovali, zdali s dítětem do nemocnice v době epidemie jít. Na jím vedené klinice však zaznamenali pouze dva případy, kdy rodiče s nemocným dítětem přišli pozdě kvůli obavám z nákazy. "V prvním případě šlo o dívku z jednoho středočeského okresu s diabetem, kde se rodiče báli přijít. Druhým byl čtrnáctiletý chlapec, u kterého se rozvíjela Crohnova nemoc a který přišel už opravdu ve velmi akutním stavu," popsal Lebl.
Navíc samotný covid-19 v Česku pro děti nepředstavuje vážnější ohrožení, což odpovídá i číslům ze zahraničí, kde například v Číně či Velké Británii tvoří děti do 19 let pouze dvě procenta nakažených. Čínské studie podle Lebla poukazují, že mezi ohroženějšími podskupinami dětí mohou být kojenci, to se však v Česku nepotvrzuje.
Zároveň se předpokládá, že pokud se děti koronavirem nakazí, tak většina z nich má bezpříznakový průběh. Důležitou otázkou podle pediatra je, jakou roli mají děti v komunitním šíření covid-19. Ta však podle něj dosud nebyla zodpovězena.
Odmítněme segregaci seniorů
...
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?