Pětina českých dětí je zdravotně negramotných, neumí dodržet pokyny lékaře (iDnes.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4913
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2038 poděkování

Pětina českých dětí je zdravotně negramotných, neumí dodržet pokyny lékaře (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Pětina českých dětí ve věku 13 až 15 let se neorientuje v pokynech lékařů. Často také netuší, co dělat, aby neohrožovaly své zdraví nebo zdraví ostatních. V porovnání s chlapci jsou na tom lépe dívky. Vyplývá to ze Studie zdraví a životního stylu dětí a školáků, která vznikla ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací.

„U českých dětí s nízkou úrovní zdravotní gramotnosti je až dvojnásobně vyšší šance, že se opakovaně opijí nebo budou experimentovat s marihuanou. Riziko, že se z nich stanou pravidelní kuřáci, je dokonce téměř trojnásobné,“ uvedli autoři studie.

Děti nejvíce věří ve své teoretické znalosti a praktické dovednosti. Více než dvě pětiny z nich uvádějí, že mají dobré informace o zdraví. Stejný podíl dětí je jednoznačně přesvědčen, že zvládne dodržovat pokyny od zdravotnického personálu.

Školáci naopak nemají ani zdaleka takovou důvěru ve vlastní schopnosti kritického myšlení. Jen necelá pětina z nich je přesvědčena, že umí porovnat informace o zdraví z různých zdrojů a zvládne zjistit zda jsou správné.

„Platí, že čím víc jsou mladí lidé ve všech aspektech zdravého životního stylu zběhlejší, tím lépe se skutečně cítí,“ uvedli autoři studie. Školáci s nižším hodnocením zdravotní gramotnosti vykazují prakticky ve všech porovnávaných kritériích výrazně horší výsledky. Častěji mohou mít například psychosomatické obtíže, je u nich vyšší riziko depresí nebo mají nižší celkovou životní spokojenost.

Průzkumu se zúčastnilo přibližně 9 000 školáků z 230 škol ve 14 krajích Česka. Sběr dat se uskutečnil v roce 2018.

„Děti s nižší úrovní zdravotní gramotnosti jsou na chvostu statistik také v dalších aspektech životního stylu. Markantní je vztah mezi nízkou gramotností a stravovacími návyky,“ zjistili vědci. Děti z této skupiny jedí málo ovoce a zeleniny, často vynechávají snídáni a více pijí například energetické nápoje. Jsou rovněž méně pohybově aktivní a více trpí nedostatkem spánku.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?