Vidět svou matku, jak rodí, je pro naše děti trauma, říká psycholog (iDnes.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5566
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2301 poděkování

Vidět svou matku, jak rodí, je pro naše děti trauma, říká psycholog (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Svůj šestý porod se Sarah Schmidová z Německa rozhodla natočit a zveřejnit. Krvavou a bolestnou událost odehrávající se na zahradě mezi dětskou skluzavkou a trampolínou sledovaly i její děti. „V našem světě děti k porodu nepatří. Je to pro ně strašidelný zážitek,“ říká psycholog Jan Kulhánek.

„Nicméně pokud děti vyrůstají v kulturách či subkulturách, kde jsou od mala vychovávány jinak než naše děti, pak může taková situace do jejich světa zapadat,“ uvedl Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl, který pracuje s dětmi i s dospělými. Jako příklad uvedl přírodní národy, kde jsou děti běžně svědky porodů a rodiče s dětmi na to téma umějí pracovat. „V takové komunitě porod matky pro dítě trauma nebude.“

U nás však děti nejsou podle psychologa zvyklé vidět maminku, jak trpí a teče jí krev. „Pro dnešní děti v našich kulturách je pro ně taková zkušenost traumatizující na nejcitlivější úrovni, vnímají ji jako ohrožení matky.“

O tom, v jaké žije Sarah Schmidová komunitě, mnoho nevíme, jen to, že je známou vyznavačkou alternativního životního stylu a o životě své rozsáhlé rodiny pravidelně natáčí videa. Moderní skluzavka ani trampolína, mezi nimž se porod odehrává, o zvycích v rodině ani komunitě nic nevypovídají a dítě, které se přijde na matku podívat, nevypadá vyděšeně, ale spíš zvědavě.

„Otázkou je, zda porod před vlastními dětmi patří jen do světonázoru matky, anebo zda je i dítě schopno se s takovým extrémním zážitkem vypořádat,“ uvedl psycholog a vysvětlil, že argumenty obhajující porod dítěte za běžnou věc, dnes neobstojí. „Naše přirozenost je dnes jinde. Od doby, kdy se běžně rodilo doma a polovina dětí umírala, spalo se v jedné místnosti s prarodiči i rodiči, kde se odehrával i sex, jsme se mílovými kroky vzdálili,“ vysvětlil Jan Kulhánek.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?