Utopila jsem to kvůli mámě, vypověděla obžalovaná z vraždy novorozence (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5492
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2264 poděkování

Utopila jsem to kvůli mámě, vypověděla obžalovaná z vraždy novorozence (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Hradecký krajský soud otevřel případ devatenáctileté ženy, která podle spisu loni v červnu v obci na Jičínsku zavraždila svoji právě narozenou dceru. K činu se doznala, hrozí jí až 20 let vězení, případně může dostat výjimečný trest.

Mladá žena s delšími hnědými vlasy a v modrém tričku se u soudu nechtěla vyjadřovat s odkazem na předchozí výpovědi, kdy se k činu doznala. „Nechci vypovídat, nedokážu to popsat,“ hlesla na dotaz soudce.

Ve výpovědi na policii tehdy osmnáctiletá dívka kriminalistům popsala, že dítě počala s mužem z Mladé Boleslavi, se kterým v roce 2018 seznámila přes Facebook. O těhotenství prý věděla pouze její matka. Zhruba týden před porodem se obžalovaná rozhodla, že dítě zabije.

„Předtím jsem plánovala, že si to prostě nechám nebo to dám do babyboxu. Vím, že je v Jičíně u kruháče. Mamka na mě byla naštvaná. Měla jsem toho dost a v průběhu minulého týdne mě napadlo, že to ukončím při porodu. Napadlo mě to podle filmu. Rozhodla jsem se, že to po porodu utopím. Rozhodla jsem se tak kvůli mámě a od té doby jsem už o jiné možnosti nepřemýšlela,“ vypověděla krátce po zadržení.

K porodu i vraždě došlo 3. června 2019 okolo druhé hodiny odpoledne v prvním patře bytového domu v malé obci na Jičínsku. Obžalovaná byla v té době v bytě sama. Když jí začaly porodní bolesti, šla na záchod, kde dceru porodila hlavičkou dolů do záchodové mísy.

Poté ji za nohy vytáhla a bouchla jí hlavou o dlažbu na podlaze. Po zjištění, že dítě stále žije, odešla do kuchyně, kde si nůžkami přestřihla pupeční šňůru. Následně šla do koupelny, napustila modrou dětskou vaničku vodou a dítě v ní utopila. Tělíčko poté ve svém pokoji uložila do pytle a sportovní tašky a nechala je ve skříni.

S matkou plánovaly, co udělají s tělem

Vzápětí přišla domů matka obžalované, plné tašky si všimla a dívka jí poté tvrdila, že dceru porodila již mrtvou. Podle výpovědi matka usoudila, že obvodní lékařka již není ve své ordinaci, a proto ji chtěla kontaktovat až druhý den.

Mezitím údajně obě ženy přemýšlely o tom, že mrtvolku ukryjí v přírodě. Druhý den se matka obžalované svěřila kolegyni v práci, která jí doporučila zavolat lékařce. Ta zavolala záchrannou službu a případ si vzápětí převzali policisté.

„Způsob výpovědi odpovídá psychologickému obrazu obžalované, jedná se o citovou plochost (citová deprivace, vzniká v důsledku neuspokojení potřeby spolehlivého vztahu s matkou, eventuálně jinou osobou, pozn. red.). Nezjistila se žádná výrazná psychická porucha ani snížený intelekt. Je ohrožena trestní sazbou 15 až 20 let, případně výjimečným trestem. Vzhledem k tomu, že hlavní líčení je na počátku, nebudu se zatím k výši trestu vyjadřovat,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová

Dodala, že přes brutalitu i věk obžalované nejde o výrazně výjimečný čin: „V mnohých případech se ukázalo, že pokud se již matka rozhodne nenarozené dítě usmrtit, zpravidla jde o takový typ osobnosti, že rozhodnutí je neměnné. To znamená, že se bez jakýchkoli skrupulí dítěte zbaví.“

Nepočítala s tím, že se o dítě postará

Žalobkyně rovněž pochybuje o tom, že ve výpovědi deklarovaný plán umístit dítě do babyboxu byl myšlen vážně.

„Nepočítala s tím, že se o dítě postará. Když se blížil porod, přemýšlela, jakým způsobem se nechtěného dítěte zbaví a dospěla k závěru, že nejlepší bude, když je utopí. Po porodu však došlo ještě k dalšímu mechanismu útoku na nezletilou, kdy dítě chytila za nohy a udeřila s ním o podlahu. Poté napustila vaničku a dítě utopila,“ zopakovala Faltusová.

Podle obhájce obžalované Pavla Jandury měla svůj podíl na chování obžalované její matka, takže advokát bude u soudu poukazovat na polehčující okolnosti.

„Myslím si, že je v případu mnoho polehčujících okolností. Bohužel je spolupráce s klientkou poměrně sporadická, neboť v zásadě nechce vypovídat, všeho okolo se obává. Polehčující okolnosti by se mohly hledat v situaci těsně před porodem ve vztahu matky k dceři. Myslím si, že kdyby jí věnovala základní péči, kterou má matka mít, tak by k tomu vůbec nemuselo dojít,“ domnívá se Jandura.

Hlavní líčení bude pokračovat v pondělí výslechy znalců. Obžalovaná žena předem uvedla, že nechce být přítomna u pouštění videozáznamů z místa činu ani u výpovědí znalců.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Hebeš
Na trestné lavici
Bydliště: Zlín
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Výkřik do tmy: Tento uživatel již není aktivní a nyní již jen čeká, než mu na jeho žádost admini smažou profil.
Příspěvky: 422
Dal: 360 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Utopila jsem to kvůli mámě, vypověděla obžalovaná z vraždy novorozence (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Hebeš »

Hrůza, co je mnoho lidí schopno udělat vlastním dětem.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5492
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2264 poděkování

Re: Utopila jsem to kvůli mámě, vypověděla obžalovaná z vraždy novorozence (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Krajský soud v Hradci Králové poslal mladou ženu na 16 let do vězení za vraždu novorozené dcery. Podle spisu se dítěte zbavila loni v červnu v obci na Jičínsku. K svému činu se přiznala, hrozilo jí až dvacetileté vězení nebo i výjimečný trest. Soudce přihlédl k několika polehčujícím okolnostem.

Zatímco žalobkyně navrhovala trest v rozmezí 16 až 17 let, obhájce žádal trest nižší než 15 let.

Soud nakonec přihlédl například k tomu, že se devatenáctiletá obžalovaná přiznala, vedla řádný život, neměla dostatek životních zkušeností a skutek spáchala v nízkém věku. I proto ji poslal do věznice s ostrahou, nikoli do přísnějšího zařízení se zvýšenou ostrahou. Přitěžující okolností bylo především to, že žena vraždu plánovala.

Rozsudek není pravomocný, žalobkyně i obhájce si ponechali lhůtu k vyjádření.

„Soud využil možnosti dobrodiní zákona, kdy má možnost, i přesto, že je trest vyšší než osm let, obžalovaného a následně odsouzeného umístit do nižšího typu věznice. Právě v tomto případě soud zohlednil všechny polehčující okolnosti a možnost nápravy obžalované. A já s tím souhlasím,“ vysvětlila státní zástupkyně Lenka Faltusová.

„Soud zachoval právní kvalifikaci, což je v pořádku. Ovšem trest se mi zdá nepřiměřeně vysoký. Podle mého názoru soud v tomto případě mohl jít i pod trestní sazbu a uložit trest nižší než 15 let. Nyní bude záležet na paní obžalované, zda si podá odvolání,“ uvedl po vynesení rozsudku obhájce Pavel Jandura.

Když soudní jednání minulý týden začalo, žena v modrém tričku nechtěla před soudem blíže vypovídat a odkazovala na předchozí výpovědi, kdy se k vraždě dítěte přiznala.

„Nechci vypovídat, nedokážu to popsat,“ řekla obžalovaná na dotaz soudce. Už předem také uvedla, že nechce být přítomna při přehrání videozáznamů z místa činu ani u výpovědí znalců.

Žena se rozhodla, že dítě po porodu utopí

V přípravném řízení osmnáctiletá dívka kriminalistům popsala, že dítě počala s mužem z Mladé Boleslavi, se kterým se v roce 2018 seznámila přes Facebook. O těhotenství prý věděla pouze její matka. Zhruba týden před porodem se obžalovaná rozhodla, že dítě zabije.

„Předtím jsem plánovala, že si to prostě nechám, nebo to dám do babyboxu. Vím, že je v Jičíně u kruháče. Mamka na mě byla naštvaná. Měla jsem toho dost a v průběhu minulého týdne mě napadlo, že to ukončím při porodu. Napadlo mě to podle filmu. Rozhodla jsem se, že to po porodu utopím. Rozhodla jsem se tak kvůli mámě a od té doby jsem už o jiné možnosti nepřemýšlela,“ vypověděla krátce po zadržení.

Vražda dítěte se podle obžaloby odehrála krátce po porodu 3. června 2019 okolo druhé hodiny odpoledne v prvním patře bytového domu v malé obci na Jičínsku. Těhotná žena byla v té době v bytě sama. Když jí začaly porodní bolesti, šla na toaletu, kde dceru porodila hlavičkou dolů do záchodové mísy.

Podle spisu ji poté za nohy vytáhla a bouchla jí hlavou o dlažbu na podlaze. Po zjištění, že dítě stále žije, odešla do kuchyně, kde nůžkami přestřihla pupeční šňůru. Následně šla do koupelny, napustila modrou dětskou vaničku vodou a novorozence v ní utopila. Tělíčko poté ve svém pokoji uložila do pytle a sportovní tašky a nechala je ve skříni.

Vzápětí přišla domů matka obžalované, která si všimla plné tašky. Dívka jí poté tvrdila, že dceru porodila již mrtvou. Podle výpovědi matka usoudila, že obvodní lékařka již není ve své ordinaci, a proto ji chtěla kontaktovat až druhý den.

Mezitím údajně obě ženy přemýšlely o tom, že mrtvolku ukryjí v přírodě. Druhý den se matka obžalované svěřila kolegyni v práci, která jí doporučila zavolat lékařce. Ta zavolala záchrannou službu a případ si vzápětí převzali policisté.

„Způsob výpovědi odpovídá psychologickému obrazu obžalované, jedná se o citovou plochost (citová deprivace, vzniká v důsledku neuspokojení potřeby spolehlivého vztahu s matkou, eventuálně jinou osobou, pozn. red.). Nezjistila se žádná výrazná psychická porucha ani snížený intelekt,“ uvedla už na začátku hlavního líčení státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Nepočítala s tím, že se o dítě postará, řekla obžaloba

Dodala, že přes brutalitu i věk obžalované nejde o výrazně výjimečný čin: „V mnohých případech se ukázalo, že pokud se již matka rozhodne nenarozené dítě usmrtit, zpravidla jde o takový typ osobnosti, že rozhodnutí je neměnné. To znamená, že se bez jakýchkoli skrupulí dítěte zbaví,“ řekla Faltusová.

Rovněž pochybuje o tom, že zmiňovaný plán obžalované umístit dítě do babyboxu byl myšlen vážně.

„Nepočítala s tím, že se o dítě postará. Když se blížil porod, přemýšlela, jakým způsobem se nechtěného dítěte zbaví a dospěla k závěru, že nejlepší bude, když je utopí. Po porodu však došlo ještě k dalšímu mechanismu útoku na nezletilou, obžalovaná dítě chytila za nohy a udeřila s ním o podlahu. Poté napustila vaničku a dítě utopila,“ zopakovala Faltusová.

Podle obhájce Pavla Jandury měla svůj podíl na chování obžalované její matka, takže advokát se chystal u soudu poukazovat na polehčující okolnosti.

„Myslím si, že je v případu mnoho polehčujících okolností. Bohužel je spolupráce s klientkou poměrně sporadická, neboť v zásadě nechce vypovídat, všeho okolo se obává. Polehčující okolnosti by se mohly hledat v situaci těsně před porodem ve vztahu matky k dceři. Myslím si, že kdyby jí věnovala základní péči, kterou má matka dát, tak by k tomu vůbec nemuselo dojít,“ domníval se Jandura.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?