Devítiletý chlapec s covidem-19 se setkal s 172 lidmi, nikoho však nenakazil (Novinky.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4907
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2038 poděkování

Devítiletý chlapec s covidem-19 se setkal s 172 lidmi, nikoho však nenakazil (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


I když se devítiletý chlapec nakažený koronavirem setkal se 172 lidmi, nikoho neinfikoval, napsal list The Guardian s odvoláním na zprávu publikovanou v časopisu Clinical Infectious Diseaes. Zjistil to francouzský úřad veřejného zdraví, který na všechny uvalil karanténu.

Chlapec se nakazil koronavirem v alpském lyžařském středisku Les Contamines-Montjoie, kam nemoc zavlekl vůbec první infikovaný Brit Steve Walsh, který se nakazil v lednu v Singapuru na obchodní konferenci. Po návratu si letěl zalyžovat do francouzských Alp, kde obýval horskou chatu s deseti dalšími Brity a pětičlennou francouzskou rodinou.

V Contamines-Montjoie bylo jedno z prvních ohnisek nákazy v Evropě. Když se nemoc zjistila u několika lidí z horské chaty, byl testován i devítiletý chlapec. Ukázalo se, že kromě nachlazení a chřipky a má i covid-19. Zatímco chřipku a nachlazení od něj chytili i dva jeho sourozenci, koronavirem se nenakazili. Kvůli chlapci však muselo do karantény přes 170 lidí.

„Jedno dítě, které bylo ještě navíc infikované dalšími viry způsobujícími respirační nemoci, se účastnilo třech lyžařských škol,“ řekl epidemiolog Kostas Danis agentuře AFP, „i když mělo symptomy, nepřeneslo koronavirus, což naznačuje, že u dětí může být odlišná dynamika přenosu.“

„Děti možná nejsou důležitým zdrojem přenosu tohoto nového viru,“ stojí ve zprávě, která naznačuje, že děti možná přenášejí virus méně než dospělí.

Chlapec měl jen mírné příznaky a hladina viru v jeho krvi byla těsně nad hranicí detekovatelnosti. Pravděpodobně právě malé množství viru v těle chlapce vedlo k tomu, že už nikoho dalšího nenakazil.

Uzavření škol možná není klíčové

Proč děti nemají až na výjimky vážnější průběh nemoci, zatím není jasné. Podle mnohých expertů je však jejich imunitní systém schopen se vypořádat s infekcí rychleji, než je tomu u starších lidí. I tak ale některé děti covidu-19 podlehly.

Zpráva se objevila poté, co výzkumníci z londýnské univerzity dospěli v tomto měsíci k závěru, že uzavírání škol by mělo jen malý efekt na šíření viru. V řadě zemí jsou přitom školy zavřené a děti se musí učit doma. „Z předchozích studií víme, že uzavření škol má největší efekt u virů s nízkou přenositelnosti, které napadají především děti. To je pravý opak covidu-19,“ uvedl autor výzkumu, profesor Russell Viner.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?