Britské děti děsí klimatické změny i ve snech. Za jejich obavy může i Greta (iDNES.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4246
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1800 poděkování

Britské děti děsí klimatické změny i ve snech. Za jejich obavy může i Greta (iDNES.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Britské děti děsí klimatické změny. Každé páté má z nich noční můry, vyplývá z průzkumu pro televizní program BBC. Podle ankety také přibližně dvě z pěti dětí nevěří, že se dospělým podaří s klimatickými změnami se vypořádat. Podle britských psychologů svůj díl viny na úzkostech dětí nesou rodiče.

Většina dětí (80 procent) uvedla, že problém klimatických změn je pro ně důležitý. Skoro tři čtvrtiny (73 procent) z nich řekly, že se obávají o současný stav planety, uvádí průzkum, který se uskutečnil mezi 2 000 dětmi a mladými lidmi ve věku osm až šestnáct let.

Britská dětská psycholožka Emma Citronová potvrdila, že mladí lidé skutečně trpí úzkostmi z klimatických změn. Studie podle ní ukazují, že 58 procent z nich se obává dopadů, jaké budou tyto změny na jejich život mít.

„Měli bychom se je snažit podpořit a představit jim nadějnou a vyváženou vizi jejich budoucnosti,“ říká psycholožka. Domnívá se, že aktivisté jako Švédka Greta Thunbergová pomohli mladým lidem vyjádřit jejich obavy. Nyní je podle ní potřeba, aby jim dospělí naslouchali a pomohli jim v tom, aby se mohli do provádění pozitivních změn zapojit.

Také Americká psychologická společnost (APA) uvedla, že zaznamenala zprávy o narůstajících případech takzvaných „ekoúzkostí“. V této chvíli ale podle APA není dostatek výzkumů, aby se dalo přesně určit, jak častý tento problém je. S termínem „ekoúzkosti“ pracují i nyní oxfordské slovníky.

Podle psychologů roste počet dětí a teenagerů, kteří musí užívat léky na snížení emočního stresu způsobeného strachem, že lidstvo vyhyne v důsledku znečištění životního prostředí, na kterém se sami podílejí.

Členové Aliance pro klimatickou psychologii (CPA) nicméně uvedli, že nechtějí „ekoúzkosti“ klasifikovat jako duševní chorobu, protože jde podle nich o zcela racionální strach, a to na rozdíl od příčin většiny standardních úzkostných poruch.

Ředitelka CPA Caroline Hickmanová radí rodičům, aby s dětmi mluvili o globálním oteplování a dalších efektech klimatických změn citlivě a s ohledem na jejich věk a vyhýbali se tomu, aby je děsili.

„Rodiče říkají dětem a teenagerům, že klimatické změny povedou k vyhynutí lidstva. Děti poté skončí v péči odborníků, kterých se nejčastěji ptají na to, jestli má vůbec smysl jít studovat na univerzitu nebo se učit na zkoušky, když stejně všichni zemřeme,“ popisuje Hickmanová pro list Newsweek.

Miliony mladých lidí v loňském roce po celém světě demonstrovaly kvůli klimatickým změnám, inspirací jim byla právě švédská aktivistka Greta Thunbergová. Mladí demonstranti se snaží tlačit na politiky, aby co nejrychleji přijali opatření, která by umožnila zastavit změny klimatu.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?