Děti se na síti běžně seznamují, špatnou zkušenost má menšina (Novinky.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5499
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2265 poděkování

Děti se na síti běžně seznamují, špatnou zkušenost má menšina (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Starší děti se na internetu celkem běžně seznamují s neznámými lidmi, zejména vrstevníky, asi pětina dětí či dospívajících se s nimi následně i setká. Většinu podobných setkání děti hodnotí pozitivně. Ačkoliv existují rizika, jde o běžnou součást dospívání, upozorňují psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Psychologové spolupracovali na mezinárodním výzkumu EU Kids Online. V Česku se jej účastnilo více než 2500 dětí a dospívajících od devíti do 16 let. Tazatelé se jich mimo jiné ptali, zda na síti komunikují s neznámými lidmi. Kladně odpovědělo 44 procent dětí. Na osobní setkání pak došlo u 20 procent dětí.

Rodiče se často bojí, že někdo s dítětem na síti naváže důvěrný vztah a následně jej vyzve k setkání za účelem sexuálního či jiného zneužití. "Je ale nutné říct, že navazování kontaktu s cizími lidmi, zejména vrstevníky, je běžnou součástí dospívání v online světě i mimo něj. Dospívající musí být jednoduše opatrní, ať byl kontakt započat kdekoliv, i když se jedná o vrstevníky," uvedl psycholog David Šmahel, koordinátor studie za Česko.

Výzkumníci se dětí a dospívajících ptali také na to, jaké dojmy v nich setkání s novými známými vyvolalo, 77 procent jich hodnotilo setkání pozitivně. V deseti procentech případů byly děti ze setkání trochu rozrušené, pouze z jednoho procenta setkání odcházely dost či hodně rozrušené.

České děti se nejčastěji setkávaly s lidmi, kteří byli přibližně stejně staří jako ony samy. Setkání s dospělými jsou poměrně vzácná – takovou zkušenost má méně než jedno procento dětí.

Psychologové se domnívají, že používání internetu vystavuje děti a dospívající určitým rizikům, která nelze zlehčovat. Zároveň není dobré podléhat panice a vnímat kontakty na internetu nutně negativně, pro řadu dětí a dospívajících jsou totiž přínosné.

"Na co se musíme zaměřit, je s dětmi a dospívajícími o těchto rizicích mluvit a probírat s nimi, jak na internetu i mimo něj komunikovat s neznámými lidmi bezpečně, což platí zejména pro rodiče a školy," uvedla jedna z autorek výzkumu Hana Macháčková.

Desatero bezpečného internetu pro mladistvé
  1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
  2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
  3. Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
  4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
  5. Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
  8. Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
  10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?