Utopila syna ve vaně, aby jej soud nesvěřil otci, viní žalobkyně matku (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4024
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1689 poděkování

Utopila syna ve vaně, aby jej soud nesvěřil otci, viní žalobkyně matku (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Tragický konec sporu o výchovu šestiletého chlapce začal projednávat senát Krajského soudu v Praze. Stanula před ním chlapcova matka. Je obžalovaná, že hocha loni na počátku srpna krátce před zasedáním svěřeneckého soudu utopila ve vaně. Hrozí jí až 20 let za vraždu, nebo i výjimečný trest, tedy až 30 roků či doživotí.

Rodinná tragédie se stala 8. srpna 2019. Ten den měl benešovský okresní soud rozhodnout o tom, komu z rodičů svěří chlapce do péče. Soudce jej totiž po rozvodu rodičů umístil do střídavé péče, otec ale usiloval o jeho svěření do výlučného opatrování.

Soud měl o otcově návrhu rozhodovat v poledne. Krátce před tím se však žena podle státní zástupkyně odhodlala k fatálnímu kroku.

„Rozhodla se, že syna usmrtí, aby ho nezískal manžel,“ uvedla žalobkyně Miloslava Zagarová.

Popsala, že matka napustila vanu, v níž se měl chlapec před odjezdem k jednání vykoupat. Pak mu podle obžaloby podržela hlavu pod vodou.

Následně se pořezala na rukou a vstoupila do vany k chlapcovu tělu. Odtud zavolala na tísňovou linku 112.

Operátor vyslal na místo policejní hlídky z Benešova a Čerčan spolu se záchranáři. Ti se dostali do domu, ženu nejprve ošetřili, poté hned putovala do policejní cely a benešovský soudce ji poslal do vazby.

V koupelně žena nechala několik dopisů. „Nenávidím tě, zničil jsi rodinu. Teď nám bude líp,“ stálo mimo jiné v listu určeném manželovi. Podobně dramatický vzkaz zanechala v dalším psaní. „Nemůžu dál, nikdo nevnímal naše signály o pomoc,“ stálo v něm.


U soudu mluvila jen o svých problémech

U soudu obžalovaná k samotnému činu vypovídat nechtěla. „Nestalo se to úmyslně,“ řekla jen v slzách. Pak už mluvila jen o rozpadlém manželství, sporech o syna a všech vážných problémech, které podle svých slov měla s chotěm.

Připustila, že v inkriminovanou dobu neměla stálou práci, peněz z brigád nebylo mnoho. Čelila pěti exekucím, dlužila přes milion korun. Údajně na zdravotním a sociálním pojištění a také nezvládnutých půjčkách.

Problémy podle ní gradovaly v osudném létě 2019. „Manžel byl agresivní, domácí násilí jsem ohlásila na policii. Manžela proto vykázali z domu,“ řekla mimo jiné soudu. Problémy rodiny se zabývali také sociální pracovníci.

Před kriminalisty a soudcem, který rozhodoval o vazbě loni v létě, se obžalovaná o činu rozhovořila obšírněji. „Nechápu, kde se ve mně vzal ten zkrat. Cítím se vina,“ diktovala tehdy do policejního protokolu.

Odbornou pomoc podle tehdejší výpovědi ve své stresující situaci nevyhledala.

„Neměla jsem sílu k tomu jít k psychologovi nebo psychiatrovi. Rodinu ani přátele jsem obtěžovat nechtěla. Každý má svých starostí dost,“ řekla obžalovaná.


Policisté narazili na zamčené dveře

Před soud poté předstoupili svědci, kteří přijeli jako první na místo činu. „Dům byl zamčený, nejevil žádné známky života,“ popsal jeden z policistů.

Zalarmovaným hlídkám trvalo asi tři čtvrtě hodiny, než našli správný dům podle údajů, které žena diktovala operačnímu středisku.

„Vyháčkovali jsme okno, protože u domu byly zamčené dveře. Poté jsem musel překonat zamčené dveře do koupelny. Paní ležela ve vaně, chlapce měla položeného na sobě. Vana byla plná vody zabarvené krví. U vany ležel nůž potřísněný krví,“ konstatoval další policista.

Hlídka vyprostila z vany tělo dítěte i matku a předala je záchranářům.

„Nešlo mi do hlavy, že by to byla nehoda. Vzhledem k věku a velikosti chlapce,“ komentoval zásah lékař záchranky. Vyjádřil se i k poranění obžalované. „Myslím, že rány na rukou ji neohrožovaly na životě,“ sdělil.


Dítě brečelo, k matce nechtělo, řekl otec

Před soud ve středu předstoupil také otec dítěte. „Čekal jsem ten den na chodbě u soudu, manželka se ale nedostavila. Pak přišli policisté, od nich jsem se dozvěděl, co se stalo,“ sdělil.

Popsal, že střídavá péče fungovala zprvu dobře, poté však nastaly problémy. Mimo jiné kvůli dluhům matky.

„Dítě brečelo, k matce nechtělo,“ zaznělo také v otcově výpovědi.

Spory někdejších partnerů řešila i policie. Otec ale ve výpovědi popřel jakékoliv násilí vůči ženě i výhrůžky, že ji připraví o syna.

„Nefungovalo to dobře,“ uvedla další svědkyně o vztahu chlapcových rodičů.

Hlavní líčení pokračuje výslechy dalších svědků a znalců, předseda senátu Robert Pacovský jednání nařídil na dva dny.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4024
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1689 poděkování

Re: Utopila syna ve vaně, aby jej soud nesvěřil otci, viní žalobkyně matku (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Ve vaně v jedné z chat na Benešovsku loni v srpnu utopila šestiletého syna osmatřicetiletá Martina B. Nechtěla, aby dítě svěřil soud otci. Šlo o vraždu, potvrdil dnes senát Vrchního soudu v Praze, matka si za to odpyká výjimečný trest 25 let. Rozsudek je pravomocný.

„Jedná se o vraždu dítěte se zvlášť zavrženíhodnou pohnutkou, oba tyto znaky byl naplněny vrchovatou měrou. Chlapec si již musel uvědomovat matčin útok vzhledem ke svému věku. Motivace zřetelně vyplývá z dopisu, který obviněná napsala,“ zdůvodnil středeční rozhodnutí předseda senátu vrchního soudu Jiří Lněnička.

Motivem byla jasně msta a to nejen otci, ale širšímu okruhu osob. „Něco podobného náš senát ještě neřešil a výjimečný trest je na místě,“ uvedl Lněnička.

V případu letos v polovině února v první instanci rozhodoval Krajský soud v Praze,ten ženu poslal na 20 let za mříže – tedy na samé horní hranici zákonné trestní sazby. Obhajoba však verdikt napadla a odvolala se k pražskému Vrchnímu soudu.

Výše trestu neuspokojila ani státní zástupkyni, jež též podala odvolání. „Trest byl vynesen sice na horní hranici sazby, nicméně domníváme se, že jsou splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu, Obžalovaná čin spáchala zákeřně, na osobě nejbližší,“ uvedla žalobkyně, pro matku navrhla trest 25 let.

„Obžalovaná činu lituje. Není podle nás ovšem prokázáno, že motivem činu se stala pomsta otci. Má klientka jednala spíše z obavy, že otec vystaví dítě teroru, jako to udělal ji,“ řekl advokát. Podle něj není prokázáno, že Martina B. jednala s rozmyslem a rozvahou.

„Utopit své dítě nechtěla, ráda by ho ještě zachránila,“ řekl advokát. Pro klientku navrhl mírnější trest, zdůraznil, že žena činu lituje a je dosud netrestána. Martina B. ve středu požádala, aby odvolací řízení proběhlo bez ní, v čemž jí senát vyhověl.

Tragické odročení

K tragédii došlo dopoledne 8. srpna 2019 v jedné z chatek na Benešovsku, kde matka s hochem žila. Tentýž den měl Okresní soud v Benešově rozhodnout o tom, zda chlapce svěří do otcovy péče, Mimo jiné i proto, že Martina B. totiž neměla stálou práci, čelila statisícovým dluhům, musela řešit exekuce.

Zřejmě proto, aby syn nešel k otci, obžalovaná napustila vanu a když se hoch šel mýt, podržela mu hlavičku na několik sekund pod vodou. V koupelně zanechal i několik dopisů. „Nenávidím tě, zničil jsi rodinu. Teď nám bude líp,“ stálo mimo jiné v listu, určeném exmanželovi.

Obviněná si poté lehla do vany k mrtvému dítěti, zavolala na tísňovou linku 112 a pořezala se na ruce. Zalarmovaní policisté vyrazili dveře chaty i koupelny. Zranění Martiny B. nebyla podle lékaře vážná, po ošetření ji soud poslal do vazební cely. „Je mi to líto, byl to zkrat,“ řekla tehdy Martina B.

Otec se o hrůzném činu dozvěděl na chodbě okresního soudu, kde čekal na zmíněné jednání. Péči o hocha původně řešila střídavá péče, S ní však začaly být problémy. „Dítě brečelo, k matce nechtělo,“ zaznělo také v otcově výpovědi.

Soud měl o svěření do péče rozhodnout již před osudovým datem. Jednání se ale nekonalo, obviněná exmanžela obvinila ze znásilnění. Vyšetřování to ale nepotvrdilo.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?