Faráře z Plzeňska postavili mimo službu, je podezřelý ze sexuálního zneužívání (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Fx100d
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Příspěvky: 946
Dal: 315 poděkování
Dostal: 556 poděkování

Faráře z Plzeňska postavili mimo službu, je podezřelý ze sexuálního zneužívání (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Fx100d »


Plzeňské biskupství postavilo mimo službu faráře z Dolní Bělé. Důvodem je podle biskupa Tomáše Holuba „podezření z pochybení v chování spojeném s výkonem kněžské služby“. Blíže důvody svého kroku odmítl specifikovat.

Plzeňský biskup Tomáš Holub faráře I. F. uvolnil z funkce k 16. lednu 2020. Informoval o tom server Deník.cz.

„Do ukončení vyšetřování se zdrží veřejného kněžského působení. Toto rozhodnutí má preventivní charakter,“ potvrdil informace Holub.

Odmítl ale upřesnit, proč duchovního původem z Polska mimo službu postavil. Uvedl pouze, že přijali určité podněty, které se ukázaly jako důvěryhodné. Na základě nich se pak rozjelo vyšetřování. Informace předali také policii.

Podle zjištění MF DNES je důvodem podezření ze sexuálního zneužívání mladistvých.

„Přijali jsme trestní oznámení pro podezření z páchání mravnostní trestní činnosti. Případ prověřujeme,“ sdělila krajská policejní mluvčí Martina Korandová.

Kromě policie si vlastní vyšetřování vede také církev, ta už informovala Vatikán. „O výsledcích vnitrocírkevního vyšetřování budeme veřejnost samozřejmě informovat. Ale v tuto chvíli bližší informace nesdělíme. Ctíme presumpci neviny, na druhou stranu nechceme nic tajit,“ uvedl biskup Holub.

Jeho úřad postavil zmíněného faráře mimo službu ze dne na den. Věřící, kteří znali I. F. dvaadvacet let, jeho náhlý odchod zaskočil.

„Ve farnosti jsme spolu s biskupem Tomášem Holubem byli a při bohoslužbě farníkům vše oznámili. Plánujeme tam další setkání, kde budou odborníci obecně mluvit o problému sexuálního zneužívání,“ vysvětlil generální vikář Plzeňské diecéze Jakub Holík, který se stal dočasným administrátorem farnosti.

Jak dlouho bude na Plzeňsku působit, není jasné. „Vyšetřování může trvat několik měsíců a až pak na základě jeho výsledku budou podniknuty další kroky. Pan farář v současné době ve farnosti není. Jsme s ním v kontaktu, ale doporučili jsme mu, aby omezil kontakt s lidmi. Na druhou stranu plníme i jeho přání a nikomu nesdělujeme, kde je,“ uzavřel Holík.

Farář I. F. působil v římskokatolické farnosti Dolní Bělá od roku 1998. Loni v listopadu, kdy Plzeňská diecéze slavila 26 let od založení, byl mezi těmi, kterým diecéze poděkovala za obětavou pomoc ve farní charitě a za finanční podporu.

Před necelým rokem skončil ze stejného důvodu také farář města na Chebsku. Podezřením, že se choval nevhodně k osobě mladší 18 let, se stále zabývá policie i církev.

Dočasně mimo službu skončil loni v lednu i farář z vikariátu Sušice - Nepomuk na Klatovsku. Českobudějovické biskupství ale odmítlo uvést, proč ho mimo službu postavilo. Podle serveru hlidacipes.org je podezřelý ze sexuálního zneužívání nezletilých. Policie vyšetřování v tomto případě nevede.

Případ velhartického kněze V. Z., který od března 2019 čelil podezření ze sexuálního zneužívání několika nezletilých dívek, uzavřela policie na podzim s tím, že trestný čin mohl být spáchán, ale protože se odehrál před několika lety, jeho trestní stíhání bylo promlčeno.

Vatikán ale v prosinci faráře V. Z. z kněžského stavu propustil. Ten se proti laicizaci odvolal. O jeho odvolání bude rozhodovat církevní soud.
Autor: vb
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne pátek 7. 2. 2020, 10:59:08, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Nadpisy do H2, odkaz na zdroj již v nadpisu, zdroj uveden v nadpisu i názvu tématu.
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.