Zpověď dívky zneužité knězem

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Hebeš
Na trestné lavici
Bydliště: Zlín
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Výkřik do tmy: Tento uživatel již není aktivní a nyní již jen čeká, než mu na jeho žádost admini smažou profil.
Příspěvky: 422
Dal: 360 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Zpověď dívky zneužité knězem

Nový příspěvek od Hebeš »


Sexuální zneužití dítěte zasáhne nejen oběť, ale i její okolí. Zůstane po něm rána, která nikdy nezmizí. Jak k něčemu takovému dojde? Co všechno to vyvolá a zapříčiní? A jak se s tím dá naučit žít? Odpovědi nabízí hrdinka dokumentu Zpověď.

Když jí bylo jedenáct let, zneužíval ji kněz, který se přimkl k její rodině. Sice se mu záhy dokázala postavit, jenže sexuální násilí dětem naruší vznikající osobnost na všech jejích rovinách. Výsledkem jsou např. tendence k sebepoškozování, k závislostem, deprese, úzkosti nebo opakování škodlivých vztahových vzorců.

Hrdinka dokumentu Zpověď chce z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě. Sešly jsme se spolu mnohokrát. U ní doma, u mě, v kanceláři, ve studiu, samy i spolu s dalšími lidmi s podobnou zkušeností. Když vypráví o tom, co se jí stalo, cítím strašnou nespravedlnost. V jejím příběhu trpí oběti, a ne agresoři, vinu cítí jenom ti, na kterých se provinili jiní, odpuštění se nedává, ale vyžaduje.

Hrozně moc ji obdivuji. Za její sílu, odhodlání, neústupnost a přímočarost, i za její křehkost a za to, jak neúnavně pracuje se svým zraněním. Při tom nespouští ze zřetele své milé a blízké. Má toho za sebou hodně. Zestárla příliš rychle, přišla o dětství, o prepubertu. A nejen ona. Agresor, který ji zneužíval, ukradl tenhle čas také jejím rodičům a dalším blízkým.

Hrdinka dokumentu vzpomíná, že poprvé ji napadlo jít ven se svým příběhem v souvislosti s kampaní #metoo, právě kvůli tomu, že v Česku na ni reagovali spíše (potenciální) agresoři, kteří se vůči ní tvrdě vymezovali, než samy oběti, které by se k ní přidávaly a o svých zkušenostech mluvily.

Téma sexuálního zneužívání dětí v církvích se v Česku aktuálně začíná otevírat, ovšem velmi pozvolna. Dokument Zpověď dává hlas těm, kdo většinou zahanbeně mlčí. Místem, kde mohou promluvit bez obav, jsou svépomocné skupiny pro přeživší sexuálního útoku. Např. SASA nebo svépomocná skupina spolku Konsent. Setkání nenahrazují individuální terapii, ale poskytují bezpečný prostor pro sdílení.Může být odstrašující pro potenciální pachatele. Rozhodně stojí za to si pustit mluvené slovo, kde je rozhovor s ní. Stačí rozkliknout nadpis článku.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.