Respekt: Zneužívání kněžími hraničí s organizovaným zločinem

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 875
Dal: 146 poděkování
Dostal: 756 poděkování

Respekt: Zneužívání kněžími hraničí s organizovaným zločinem

Nový příspěvek od Myš »

Katolické církvi se nedaří uzavřít cyklus skandálů spojených se zneužíváním dětí. Článek odkazuje na National Catholic Chronicle a The New York Times.

Může vůbec přežít katolická církev? A pokud ano, jak? Její pedofilní skandály jsou tak časté, že už je takřka bereme jako její neodmyslitelnou součást. Zasahují na všechny kontinenty a jejich přesný počet neumí nikdo vyčíslit. Zpráva zadaná církví samotnou došla již v roce 2004 k závěru, že za posledního půl století čelilo obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých (převážně chlapců) na 4000 kněží.

Papež František v květnu 2017 přiznal, že jen Vatikán vyšetřuje 2000 případů sexuálního zneužívání ze strany katolického kléru. V červenci rezignoval kvůli krytí sexuálních zločinů arcibiskup v Austrálii, kvůli obviněním ze sexuálních přečinů zase arcibiskup ve Washingtonu. V červnu byl na pět let za držení dětské pornografie odsouzen bývalý vatikánský diplomat. V Chile nabídlo rezignaci kvůli sexuálním skandálům 34 kněží.

A to, co vyšlo na povrch v Pensylvánii, odkazuje až k temným spekulacím, které se o církevních kruzích šuškají: že celé rozsáhlé segmenty církve proměnily svou povahu a staly se de facto zločineckým spiknutím. Na sexuálním zneužívaní dětí se podle zjištění Velké poroty (civilní vyšetřovací orgán) v tomto americkém státě podílelo v průběhu několika desítek let 300 duchovních, přičemž zneužito bylo minimálně 1000 dětí a mladistvých.

Vyšetřovatelé, kteří o šokujícím případu vydali minulý týden podrobnou zprávu, ale předpokládají, že obětí může být ještě násobně více. Šetření je detailní a jeho četba pouze pro otrlé. Církevní hodnostáři si po celou dobu navzájem aktivně kryli záda, což posouvá zvrácenou záležitost na úroveň hraničící s organizovaným zločinem.

Papež František na těžko uvěřitelný skandál reagoval s několikadenním zpožděním - ale reagoval. Bezprecedentně sepsal dopis adresovaný všem katolíkům a vychází z premisy, že pokud trpí jeden člen (katolického společenství), trpí všichni. Církev tak podle papeže selhala. “S hanbou a lítostí přiznáváme, že jako církevní komunita jsme nebyli přítomni tam, kde jsme měli být, že jsme nejednali odpovídajícím způsobem ani s vědomím rozsahu a závažnosti újmy na tak mnoha lidských životech… Neprojevili jsme péči o nejmenší; opustili jsme je,” píše František.

O své upřímnosti nicméně všechny nepřesvědčil. Chybí srozumitelné činy i plán na očistu a nápravu církve. The New York Times cituje Anne Barret Doyle, jednu ze šéfek serveru bishopaccountability.org sledujícího sexuální přešlapy kléru, podle níž “pouhá slova v této fázi pouze prohloubí urážku a bolest obětí”. Deník dodává, že když František nastoupil do úřadu, "byl vnímán jako charismatický lídr, jehož pouhá sova se již rovnala činům. Četnost případů zneužívání a neschopnost církve se s celou věcí důsledně vyrovnat nicméně vystavuje zkoušce trpělivosti i papežovy stoupence a začíná podkopávat jeho oblibu a morální autoritu.”
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne čtvrtek 23. 8. 2018, 13:17:27, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Vložil jsem kompletní text článku.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Uživatelský avatar
Mathias8
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Příspěvky: 1081
Dal: 154 poděkování
Dostal: 469 poděkování

Re: Respekt: Zneužívání kněžími hraničí s organizovaným zloč

Nový příspěvek od Mathias8 »

Papez je iba loutka v celom systeme. Maly clovek. Cirkev je dnes tak rozvratena nemyslim teraz tymto ale celkovo. Viera v Boha a cirkev su dva pojmy ktore spolu nemaju nic spolocne. Cirkev nie je nic ine ako mafia ktora iba vyuziva Boha pre svoje potreby. Cirkev je najvacsia mafia na svete a najhorsia zaroven pretoze sa kryju navzajom. Ked niekto zneuzije dieta musi mu byt odpustene a zaroven sa to nesmie dostat von lebo vsetci tahaju za jeden povraz. Vsetci za jedneho jeden za vsetkych.
Cirkev okrada ludi(peniaze do zvonceka, pre chore deti, deti trpiace v Afrike a pod..) a pritom je najbohatsia. Vsade maju pozemky.

Je mi z toho zle. A Polsko kde nechali? Polsko nie je zlocineckym spiknutym ako to oni nazvu? Zneuzivanie deti v cirkvi.

Ja verim v Boha ale nenavidim cirkev ako spolok.

Na druhej strane kazdy clovek je individualny. V katolickej cirkvi je vela ludi ktory niesu pedofili a deti zneuziju. Pretoze sa nesmu zenit. Maju celibat. Su frustrovany a ako najlahsie dostupny objekt maju deti pretoze ministruju a su v skolach kde farari chodia vyucovat nabozenstvo. Spolocne vylety, koledovanie. Dokonca aj ak poznaju rodinu ktoru navstevuju akoze blizsie priatelstvo a je tam dieta. Pohybuju sa stale medzi detmi.

Ale skor verim tomu ze ti co zneuzivaju deti v cirkvi su nepedofili ako pedofili. Su tam urcite aj pedofili ale tich je podla mojho nazoru minimum co zneuziju dieta.
To je moj nazor. A stavaju sa k tomu tak ze sa kryju navzajom.

Ak zneuzije niekto z ich spolocenstva dieta postavia sa za neho maju svoje paky a tak sa radsej miesto basy presunie na ine miesto. Vo vacsine sa media o tom ani nedozvedia. Preradia ho. A tim to je vybavene...

Zoberte si slovenskeho farara. On pedofil bol no zlyhal. Dieta sice pohlavne nezneuzil ale inak zneuzil. Media sa to dozvedeli lebo to prasklo z vonka. Ak by na to prisli v cirkvi utajili by to. Nic sa nestalo...

Som az prilis otvoreny. Viem, ale nedalo mi inak na toto reagovat.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 495 poděkování

Re: Respekt: Zneužívání kněžími hraničí s organizovaným zloč

Nový příspěvek od Jednorozec »

Zdá se mi to až podivné, že by se v takové organizaci (navíc s přísnými pravidly a centrálně řízené) domluvili stovky pachatelů. Chápu že nejsou svatí a najdou se mezi nimi špatní lidé, ale že by to šlo až tak zaleko a že by jich bylo až tolik se sexuálními úchylkami že by se zorganizovali?
To že se to někde snažili ututlat je asi taky možné, přecijen by to významně církev poškodilo, navíc zveřejnění by nijak neprospělo obětem ale to co se píše se mi zdá až příliš...

Mimochodem mi v tomhle přijde značně kontraproduktivní celibát, který byl původně zaveden aby chránil majetek církve (biskupové atd měli dříve děti a ty se snažili zabezpečit z církevního majetku) a dnes je to dle mne nesmysl...