Týden.cz: Nová metoda odhalí pedofila podle rukou

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
simgiran
Čestný člen skupiny ČEPEK
Varování: 2
Líbí se mi: Chlapci a ženy
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: e-mail: [email protected]
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.
Příspěvky: 1269
Dal: 441 poděkování
Dostal: 531 poděkování

Týden.cz: Nová metoda odhalí pedofila podle rukou

Nový příspěvek od simgiran »


Profesorka Sue Blacková z univerzity v anglickém Lancasteru vyvinula forenzní techniku, která by mohla pomoci identifikovat podezřelé pachatele na základě jejich rukou. Konkrétně by se mělo jednat o pedofily. Nová metoda by tak mohla posloužit ke snadnějšímu rozuzlení citlivých případů zneužívání dětí. Informaci uvedl server independent.co.uk.

Na tomto procesu pracuje Sue Blacková už od roku 2006 a nyní doufá, že konečně vše plně automatizuje. Během svého působení na univerzitě v Dundee začala vytvářet databázi. "Pokud to celé zautomatizujeme, budeme moci využívat algoritmy, které nám pomohou prozkoumat miliony obrázků rukou, jež jsou v databázích po celém světě," popisuje Blacková.

"Šance na taková propojení se dříve blížila nule. Nyní se ale možná dostaneme do bodu, kdy budeme schopni sledovat kroky těchto pachatelů po celém světě," vysvětluje profesorka a dodává, že jde o metodu "najdi rozdíl". "To většina z nás dělala v dětství. Jde o jednoduché hledání rozdílů mezi dvěma obrázky. Budeme hledat vzory pigmentu kůže nebo žilek. Zároveň se zaměříme na vzhled záhybů kůže nad klouby," dodává Sue Blacková.

Inovativní metodu představí v nejbližších dnech stanice BBC v dokumentu The Hands That Convicted a Paedophile. Dokonce už bylo potvrzeno, že podle výše popsané techniky se policii podařilo zadržet jednoho z pedofilů.

Pedofilie je trvalá nebo dlouhodobá náklonnost dospělé osoby k nezletilým chlapcům nebo dívkám. Ve statistickém manuálu je řazena mezi poruchy sexuální preference, ale někteří odborníci ji označují za sexuální orientaci.Komentáře Jaromíra Šrámka, předsedy Sisyfa:
Jaromír Šrámek píše:O vědě jde psát dobře, špatně, mizerně a jako v Týdnu. Jste schopen někdo z toho textu vyčíst, že jde o porovnání biometrických parametrů rukou na nahrávce ze znásilnění a rukou podezřelého? Nebo v tom vidíte spíše "pedofilové mají jiné ruce"? Správně je totiž to první...
Jaromír Šrámek píše:Milí skeptici,
novinové články o vědě jsou někdy takové, že vědci, o kterých je psáno, sami pochybují, jestli je řeč o jejich výsledcích. Ti horkokrevnější pak uvažují i o tom, jaké násilí by bylo přiměřené. něco takového se před několika dny stalo i Sue Black, forenzní antropoložce a profesorce na Lancasterské univerzitě.

Sue Black ze zabývá mimo jiné i biometrií ruky a identifikací podle biometrických parametrů ruky. Zkušenosti v této oblasti využila k usvědčení Jeremyho Oketche, který byl podezřelý ze znásilnění dvouleté dívky. Novinářská zkratka, která se objevila např. v The Independent a kterou převzal do svého článku například Týden (v odkazu), byla taková, že byl identifikován pedofil podle rukou. Zejména text v Týdnu je napsaný tak špatně, jde vlastně o nesourodé útržky mlživého textu v The Independent, že čtenář musí nabýt dojmu, že pedofila lze poznat podle rukou. Kde neuspěl Lombroso s lebkou, přichází Sue Black s rukou. A tady by měla vyskočit červená vlaječka: Co je pravděpodobnější? Zešílevší a nekontrolovaná profesorka forenzní antropologie, nebo nekompetentní a nepřemýšlející novinář?

Takže jak to bylo doopravdy, tedy alespoň podle fragmetů informací v lépe napsaných novinových článcích? Pachatel se při znásilnění natáčel, ale na záběrech byly k identifikaci použitelné jen jeho ruce. Taková identifikace není standardní kriminalistická technika. Naštěstí se Sue Black zabývá biometrií rukou mimo jiné i pro potřeby identifikace, takže pomohla policii tím, že ukázala na shodu biometrických parametrů rukou na záběrech znásilnění a na snímcích rukou podezřelého. Tím dodala zásadní důkaz, který pomohl usvědčit podezřelého.
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne čtvrtek 23. 8. 2018, 13:26:35, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Vložen text celého článku + nevkládejte "useknuté" nadpisy!
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 495 poděkování

Re: tyden.cz: Najdi rozdíl: nová metoda odhalí pedofila podl

Nový příspěvek od Jednorozec »

Tak ono by stačilo, že dotyčný má někde na ruce znaménko, jizvu, tetování atd. Biometrické údaje je z videa odečítají dost špatně tj bylo by spíš zajímavé rozebrat jak dokáže změřit parametry ruky z videa, kdy je ruka vždy nějak natočena, zkroucena v pohybu atd.. Navíc těch biometrických údajů je třeba získat dost na to aby se snížila (zcela vyloučit nejde) pravděpodobnost omylu.

Navíc z textu
"Budeme hledat vzory pigmentu kůže nebo žilek. Zároveň se zaměříme na vzhled záhybů kůže nad klouby"
Mi vychází že ani biometrické údaje neporovnáva, že spíš srovnává ruce stejně jako se srovnávají obličeje. tj nikoli primárně jak je dlouhý malíček jak široká dlaň (v milimetrech) ale hlavně prvky a tvary na kůži, poměr tvar atd.
Navíc má nějakého "bota" co shromažďuje fotky z internetu a porovnává je automaticky, což mi přijde poněkud jako "neetické" nepovolené jednání..