Za neoznámení sexuálního násilí tři roky vězení (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Silesia
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 13
Příspěvky: 939
Dal: 306 poděkování
Dostal: 228 poděkování

Za neoznámení sexuálního násilí tři roky vězení (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Silesia »


Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje rozšířit výčet činů, jejichž neoznámení či nepřekažení je trestné, o různé podoby sexuálního násilí, od znásilnění po sexuální nátlak. Kdo by spáchání některého z vyjmenovaných činů zamlčoval před úřady, riskuje až tříletý pobyt za mřížemi. Postih se samozřejmě netýká samotné oběti.

O plánované změně trestního zákoníku informoval jako první server Česká justice. Šéfka resortu Michaela Marksová serveru iDNES.cz sdělila, že novelizace míří primárně na případy související se zneužíváním dětí.

„Je to v souladu s Úmluvou Rady Evropy o ochraně dětí proti sexuálnímu vykořisťování a pohlavnímu zneužívání v rámci takzvané Lanzarotské úmluvy, kterou Česká republika ratifikovala v roce 2016,“ vysvětlila Marksová.

Podle návrhu se má katalog tresných činů, jejichž neoznámení je trestné, rozšířit nejen o znásilnění, ale také o činy související se zneužíváním dětí či nakládání s dětskou pornografií. V některých případech má občan navíc povinnost spáchání činu překazit (viz box). Podle zákona je možné trestný čin překazit i jeho včasným oznámením policii nebo státnímu zástupci.

Návrh bude řešit až nová vláda

Změna by se měla promítnout do chystané novelizace trestního zákoníku. Ministerstvo se však dohodlo s resortem spravedlnosti, že navrhované připomínky se budou řešit až po vzniku nové vlády. „Vláda tedy pro tuto chvíli bude jednat o návrhu novely trestního zákoníku bez zapracovaných připomínek, které jsme za resort vznesli,“ uvedl mluvčí MPSV Petr Habáň.

Povinnost nahlásit či překazit spáchání trestného činu platí již nyní pro skutky vyjmenované v paragrafech 367 a 368 trestního zákoníku. Svědci takového jednání mají povinnost nahlásit je polici či státnímu zástupci, jinak jim hrozí až tři roky vězení.

Oznamovací povinnost se vztahuje na všechny osoby, které se o spáchání činu dozvěděly, kromě oběti a pachatele. Výjimka platí pro případy, kdy by člověk vystavil sebe nebo blízké nebezpečí smrti, ublížení na zdraví nebo trestního stíhání.

Další výjimka, ale pouze z oznamovací povinnosti, platí pro advokáty a jejich zaměstnance (pokud se o činu dozvěděli v souvislosti s výkonem práce) a duchovní (pokud se o činu dozvěděli v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství).

Autor: Barbora Janáková
Naposledy upravil(a) Allein dne středa 11. 7. 2018, 14:53:10, celkem upraveno 4 x.
Důvod: Příspěvek kompletně upraven, vložen nadpis, vložen URL + URL tag na původní zdroj.
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7971
Dal: 1170 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení (iDne

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Zatím jsem k tomu nenašel žádné podrobnější informace na stránkách ministerstva ani na stránkách poslanecké sněmovny. Ale budu to sledovat. Zřejmě půjde o podobný návrh, jaký překládala poslankyně Pecková a které jsem tehdy psal e-mail. Takže až budeme mít po volbách novou vládu, určitě je potřeba jí napsat podobný dopis, toto by opravdu nemělo projít. ČSSD, ANO a KSČM v minulosti hlasovaly proti tomuto návrhu, takže pokud by náhodou chtěly změnit názor, je třeba po nich chtít podrobné vysvětlení.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 496 poděkování

Re: Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení (iDne

Nový příspěvek od Jednorozec »

A co když ono oznámení bude znamenat pro oběť horší následky?
Uživatelský avatar
Silesia
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 13
Příspěvky: 939
Dal: 306 poděkování
Dostal: 228 poděkování

Re: Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení (iDne

Nový příspěvek od Silesia »

Jednorozec píše:A co když ono oznámení bude znamenat pro oběť horší následky?

nad tím se nepřemýšlí