Azet.sk: Umelá inteligencia dokáže určiť sexuálnu orientáciu

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
heb
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 12
ve věku do: 25
Výkřik do tmy: tam kde konci nadej zacina peklo
Příspěvky: 28
Dal: 2 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Azet.sk: Umelá inteligencia dokáže určiť sexuálnu orientáciu

Nový příspěvek od heb »

kto vie aku uspesnost by mali v nasom pripade

Nová štúdia zo Stanfordskej univerzity prináša zaujímavý pohľad na zistenie sexuálnej orientácie.

Vedci zo Stanfordu ponúkli nový pohľad na ľudskú sexualitu. Vo svojej štúdii analyzovali 35 000 fotografií tvárí a na ich základe vybudovali umelú inteligenciu, ktorá s pozoruhodnou presnosťou dokáže určiť sexuálnu orientáciu osoby. Na správu upozornil portál The Next Web.

Výskumníci si stiahli tisícky fotiek, ktoré boli voľné dostupné na online zoznamkách a z profilu osoby zároveň vyčítali jej sexuálnu orientáciu. Na základe týchto údajov mohli vytvoriť dataset a porovnať jednotlivé črty tváre za pomoci neurónových sietí.

Zistením bolo, že homosexuálni muži majú pre svoje pohlavie netypické črty a výrazy. Väčšinou majú užšiu čeľusť, dlhšie nosy a väčšie čelá, než v prípade heterosexuálnych mužov. Pri homosexuálnych ženách je to presne naopak.

Hotový algoritmus potom dokázal na základe fotografie určiť, či je daná osoba heterosexuálnej alebo homosexuálnej orientácie. Pri jedinej fotografii bola jeho presnosť 81 percent pri mužoch a 74 percent pri ženách. Pri použití piatich fotografií osoby sa presnosť zvýšila na 91 percent u mužov a 83 percent u žien.

Umelá inteligencia vedcov zo Stanfordu sa vyznačuje pozoruhodnou presnosťou. Pre porovnanie, ľudia dokázali rozlíšiť sexuálnu orientáciu len so 61-percentným úspechom pri mužoch a v 54-percentách prípadov pri ženách.

Ak by ste si chceli prečítať celú štúdiu, nájdete ju na portáli Open Science Framework.
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 889
Dal: 145 poděkování
Dostal: 808 poděkování

Re: Umelá inteligencia dokáže určiť sexuálnu orientáciu

Nový příspěvek od Myš »

Studie je to zajímavá, ale má velké mezery. AI byla testována na určování fotek z jedné konkrétní seznamky. Na seznamce je běžné, že homosexuálové mají trochu odlišnou sebeprezentaci, než homosexuálové, chtějí na své potenciální partnery působit jinak.

Zajímavé také je, že když u mužů s pěti fotkami test replikovali s tím, že místo poměru 1 heterosexuála na 1 homosexuála zvolili poměr spíše reflektující společenskou realitu - na 100 heterosexuálů 7 homosexuálů při stejném počtu fotek, ukázalo se najednou, že výsledky nejsou zdaleka tak přesné. Algoritmus, který měl cíl vyhodnotit, kterých 100 mužů je s největší pravděpodobností homosexuálních, byl úspěšný jen z 47%.

Zdroj: https://www.economist.com/news/science-and-technology/21728614-machines-read-faces-are-coming-advances-ai-are-used-spot-signs
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD