Autor: Jodi Picoult
Žánr: Psychologické

Je správné chtít po zdravém dítěti podstupování někdy i nebezpečných a bolestivých zákroků, aby zachránilo to nemocné? Nebo je správné ho nenutit trpět, ale to nemocné nechat zemřít?
Hlavní postavou této knihy je třináctiletá Anna, která v této době má za sebou již velmi těžké dětství. Její starší sestře Kate, když byla malá, diagnostikovali leukémii. Její rodiče se rozhodli proto ve zkumavce s pomocí lékařů zplodit dítě, které by bylo pro jejich starší dceru vhodným dárcem. Anna od té doby podstupuje mnoho a mnoho zákroků, často i bolestivých, jako např. odebrání pupečníkové krve, odebrání lymfocytů, granulocytů, odebrání kostní dřeně. Většinu svého dětství strávila po nemocnicích, ačkoliv ona sama byla plně zdravá. Nemá proto žádné kamarády a má špatný sociální život.
Všechno vyvrcholí, když je jí sděleno, že Kate selhávají ledviny a ona se má vzdát jedné z těch svých v její prospěch. Tehdy se Anna zničehonic vzepře a rozhodne se soudně přes státního zástupce žádat o svéprávnost v lékařských záležitostech, aby ji rodiče již nemohli do dárcovství nutit.
Kniha ukazuje, jak taková záležitost, jako je vážná nemoc v rodině, může ovlivnit život. Rodiče se potom velmi zajímají o pocity nemocného dítěte a přestávají dostatečně sledovat a vnímat děti druhé. Proto můžeme sledovat z různých pohledů nejen pocity Anny, ale i jejího staršího bratra Jesse, který je kvůli své sestře Kate (kterou přesto má rád) odsunut dlouhodobě na vedlejší kolej, což u něj má hrozné následky.
Ale aby nebyl příběh příliš jednoduchý, můžeme si jej vychutnat z vyprávění více postav. Často Anny, Jesse, Sary (jejich matky) – a to dokonce i ve starších letech, jejich otce Briana, právníka Anny a jiných... A je patrné, že se tam rozvíjí více příběhů než jen jeden.
Dílo rozhodně zajímavé, kvůli více pohledům složitější ke čtení, ale poměrně čtivé. Rozhodně doporučuji ke čtení. Ale pokud se to rozhodnete přečíst, předem varuji, že je třeba se připravit i na smutnější pasáže.