Chlapec, kterého chovali jako psa - Bruce D. Perry

KNIHY slouží ke sdílení recenzí a tipů na zajímavá knižní díla.
Pravidla fóra
  1. Je povoleno vkládání recenzí na jakékoliv knihy a následná diskuze k nim.
  2. Jestliže bude v rámci recenze knihy uvedeno jméno osoby v současnosti mladší 18 let (narozené od r. 2004 do současnosti), je nutné toto jméno zkrátit na křestní jméno a iniciálu příjmení.
  3. V rámci recenzí je možné vkládat odkazy na fotografie obálek knih, příp. fotografie autorů, a to jen formou odkazů (za využití URL nebo IMG tagu), při užití IMG tagu je nutné dodat přímý odkaz a zdroj. Je-li autor v současnosti mladší 18 let, anebo je-li na jeho fotografii společně s ním jiná osoba v současnosti mladší 18 let, odkaz na fotografii nemůže být zveřejněn.
  4. Při porušení těchto pravidel dojde k upravení či odstranění vlákna, případně k penalizaci uživatele. V případě nejasností, jaké odkazy můžete v této sekci sdílet, kontaktujte Macka, moderátora AV sekce. Stížnosti na obsah sekce řeší administrátorský tým odpovědný za chod fóra, viz rubriku Kontakt.
Uživatelský avatar
Pipo
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 11
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: "And I'm young enough to look at
and far too old to see..."
Příspěvky: 208
Dal: 41 poděkování
Dostal: 67 poděkování

Chlapec, kterého chovali jako psa - Bruce D. Perry

Nový příspěvek od Pipo »

Kniha "Chlapec, kterého chovali jako psa" od renomovaného psychiatra, ktorý sa špecializuje na prácu s deťmi a mládežou je presne o tom, čo naznačuje jej podtitul, teda "Příběhy dětí, které překonaly trauma". Aj keď takýto druh literatúry nevyhľadávam, skôr sa mu vyhýbam, v tomto prípade nejde o prvoplánovo šokujúce rozprávanie desivých udalostí. Sú to spomienky detského psychiatra na tie najextrémnejšie prípady, ktoré zažil počas svojej kariéry a sú schválne zbavené akejkoľvek bulvárnosti. Je to skôr akýsi manifest ľudskej sily a schopnosti prekonať (s odbornou pomocou) aj tie najhoršie skúsenosti. A vďaka autorovej odbornosti, no aj "obyčajnej" ľudskosti, je to fascinujúce čítanie. Napríklad je tu všetkých mýtov a poloprávd zbavená kauza o zhubnej sekte Davidiánov, ktorá sa napokon skončila prepadom ich kolónie bezpečnostnými zložkami a následným krviprelievaním a býva často nepravdivo opisovaná v senzáciechtivých médiách, kde je dávaná (tu ale oprávnene) za príklad jedného z najhorších prípadov sektárskeho násilia. Ktoré sa zrejme vôbec nemuselo skončiť takto násilne... Či na druhej strane zachytáva tzv. satanskú paniku, ktorá kedysi naplno prepukla v USA, no zasiahla aj iné krajiny, kde sa zas autor zameral na lož plodiaceho praktiky príliš horlivých a neodborných aktivistov, či na falošné spomienky na zneužívanie, ktoré sa naopak (našťastie) nikdy neodohralo. Z tohto dôvodu má knižka doslova presah až do kolonky moderné dejiny... či do sociológie.

"Dětský psychiatr Bruce Perry měl v terapii děti, které zažily nepředstavitelné hrůzy: přežily genocidu, byly svědky násilných činů, dospělí je zavírali do skříní či klecí, byly oběťmi násilí v rodině. Perry vypráví jejich příběhy a mluví o traumatech, která utrpěly, i o tom, jak se z nich dokázaly zotavit. V knize najdeme příběh dětí ze sekty Davidiánů nebo příběh satanské paniky, která zachvátila Spojené státy v 80. letech minulého století a která se řadí k moderním pověstem, do stejné skupiny fenoménů, kam patří například falešné vzpomínky na sexuální zneužívání.
Bruce D. Perry je americký psychiatr, specializuje se na dětské duševní zdraví a neurovědu. Maia Szalavitz je americká reportérka, autorka specializující se na oblast vědy, politiky a léčby závislostí."

https://www.kosmas.cz/knihy/220288/chlapec-ktereho-chovali-jako-psa/