Rodiče budou moci bít děti až od pěti let, chystá Šimůnková v zákoně (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
efix
Čestný člen skupiny ČEPEK
Výkřik do tmy: Dětský smích je stejně nejkrásnější zvuk :)
Příspěvky: 614
Dal: 62 poděkování
Dostal: 178 poděkování

Rodiče budou moci bít děti až od pěti let, chystá Šimůnková v zákoně (iDnes.cz)

Nový příspěvek od efix »


Podle psychologů by se rodiče měli vyvarovat fyzických trestů jako jsou pohlavky. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková chce fyzické tresty u dětí do 4 let dokonce zakázat. Většina lidí v Česku však považuje mírné formy fyzických trestů za přijatelné.

Naplácat dítěti rukou přes zadek je přijatelná forma trestu, vzít na ně vařečku už nikoli. Jen 12 procent rodičů své děti nikdy neuhodilo. Tři pětiny rodičů děti občas pohlavkují, fackují nebo jim třeba naplácají na zadek rukou či vařečkou. Vyplývá to z průzkumu, který pro MF DNES vypracovala agentura Median.


Jaké tresty jsou pro rodiče přijatelné?
- naplácání rukou přes zadek 72 %
- pohlavek 65 %
- facka 29 %
- naplácání vařečkou, páskem 24 %

Čtyřicet osm procent rodičů se přiznalo, že pohlavkem dítě trestají. "Pohlavek by se neměl vůbec používat. V afektu člověk neodhadne míru, navíc je to pro dítě ponižující," říká dětská psycholožka Václava Masáková.

Lehké plácnutí přes zadek už tolik kontroverzní není. Ve výjimečných případech, kdy neposlušné dítě ohrožuje své zdraví a život, takový trest připouštějí kromě Masákové i další psychologové. Třeba když se opakovaně pokouší vylézt na rozpálenou plotnu.

Ostřejší tělesné tresty podle nich v dětech probudí vzdor a ponížení. I to je důvod, proč chce vládní zmocněnkyně fyzické tresty u malých dětí zakázat. Většina lidí v Česku však považuje mírné formy fyzických trestů za přijatelné. "Moc jsme si na to zvykli, takže si ani nedovedeme představit, že lze dítě vychovávat jiným způsobem," míní Šimůnková.

Přibývá rodičů, kteří dítě nikdy neuhodili

Výsledky průzkumu ukazují, že používání fyzických trestů je na mírném ústupu. Rodiče dnešních rodičů rány při výchově používali častěji. Fyzické tresty k uklidnění potomka užívá něco málo přes 80 % současných rodičů. U starší generace to bylo přes 92 %.


Nejpoužívanější tresty
vynadání dítěti 66 %
pohlavek 48 %
naplácání rukou přes zadek 46 %
zákaz oblíbených činností 42 %
zastavení kapesného 20 %
domácí vězení 18 %
facka 15 %
naplácání vařečkou, páskem apod. 13 %
poslat dítě na hanbu 9 %
výhrůžka polepšovnou 5 %
nechat dítě klečet 4 %

Děti na Moravě dostávají pohlavek, naplácáno na zadek či facku častěji než v Čechách. Skoro čtvrtina tamních rodičů přiznala, že používá některý z těchto trestů poměrně často. V Čechách to bylo jen sedm procent.

Kampaň bude vybízet rodiče k mírnějším trestům

Podle Národní strategie ochrany práv dětí, kterou letos schválila vláda, by se brzy měla rozjet kampaň vybízející rodiče, aby používali jiné formy trestů. Mírné a nebolestivé.

Psycholog a pedagog Zdeněk Helus místo pohlavku navrhuje zákaz oblíbené činnosti nebo radí, aby rodiče dítěti nekoupili něco, oč stojí. Samy děti se více bojí zákazu televize, počítače a mobilu.A už je to tady zase... Nicméně tohle mi přijde už úplně na hlavu postavené. Například jak tam radí zakazovat televizi nebo mobil. Už vidím tříleté dítě s mobilem. Podle mne je to právě od těch pěti-šesti let, kdy už jde efektivně dítě trestat jinými metodami, ale u těch menších je prostě občas to plácnutí přes zadek potřeba.
Dítě je úžasná bytost. Dej mu najevo lásku, ale opatrně. Zájmy dítěte jsou důležitější než tvoje. I když bys měl možná rád víc než jen pusu, nemůžeš. Nesmíš. Zradil bys sám sebe a ublížil tomu, koho jsi miloval. Nepodporuj tedy ubližování dětem ani jeho produkty, dětskou pornografii.
Uživatelský avatar
Mato
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 6
ve věku do: 12
Příspěvky: 286
Dal: 68 poděkování
Dostal: 64 poděkování

Re: iDnes: Rodiče budou moci bít děti až od pěti let

Nový příspěvek od Mato »

to je pravda, ale zase nikto nemoze rodicom zasahovat do ich vychovy, ci ho trestaju az velmi, alebo vobec. to zalezi predovsetkym na rodicoch a ako sa hovori zlata stredna cesta, aby z neho nebol rozmaznany spratek, ale ani tyrane dieta.
Otvor srdce pre druhých a nájdeš radosť :)
Uživatelský avatar
Host
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 7
ve věku do: 14
Příspěvky: 170
Dal: 21 poděkování
Dostal: 54 poděkování

Re: iDnes: Rodiče budou moci bít děti až od pěti let

Nový příspěvek od Host »

Taky si myslím, že když už, tak by to mělo být obráceně, t. j. aby se smělo plácat jen děti do určitého věku. Ale hlavně je nesmysl řídit takové věci odněkud z Úřadu vlády. Trest prostě musí být přiměřený, účelný a vykonávaný s láskou. Pokud rodiče nemají své dítě rádi, žádným úřednickým dekretem se ta láska nevyčaruje.
Název je jen hostem skutečnosti. Host v mém domě, takhle časně z rána? Nezván vstoupil do mé pozornosti, na jabloni sedí první vrána.
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6463
Dal: 1584 poděkování
Dostal: 3493 poděkování

Re: iDnes: Rodiče budou moci bít děti až od pěti let

Nový příspěvek od Kasz »

Mohli by na phpBB zavést systém "lajkování", jako je to na Facebooku. Abych nemusel pokaždé, když s něčím souhlasím a nebo když se mi jeho komentář líbí, psát nový příspěvek. :-)
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Fx100d
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Příspěvky: 1057
Dal: 389 poděkování
Dostal: 714 poděkování

Re: iDnes: Rodiče budou moci bít děti až od pěti let

Nový příspěvek od Fx100d »

Kasz píše:Mohli by na phpBB zavést systém "lajkování", jako je to na Facebooku. Abych nemusel pokaždé, když s něčím souhlasím a nebo když se mi jeho komentář líbí, psát nový příspěvek. :-)
Už mám připraven systém poděkování. Najdeš ho třeba na fóru pirátské strany. Je to ale docela složité, snad to zvládnu nainstalovat.
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.