NÚDZ vyzývá k účasti na výzkumu

Procento kriminalizace (Tomas)

Diskuze k dotazům zaslaným do naší Poradny. Chcete-li se sami na něco otázat odborníků či zdejších členů, navštivte prosím formulář na našem webu - www.pedofilie-info.cz/vlozit-dotaz-do-poradny/.
Uživatelský avatar
Tomas

Procento kriminalizace (Tomas)

Nový příspěvek od Tomas »

Procento kriminalizace - dotaz v poradně
Tomas píše:Zdravim, Mgr Zak uvadi ve sve bakalarske praci odkaz na Taneva vetou, ze vetsina pedofilu nezneuzije dite. Existuje nejaka statisktika, kde se da nahradit slovo vetsina ze procentualni vyjadreni?
MUDr. Danica Caisová odpovídá:

Asi Vás sklamem, presná štatistika neexituje, najmä preto, že neexistuje presný počet pedofilných mužov. Nie je preto, možné presne určiť, aké percento z nich dieťa nakoniec naozaj zneužije. Naviac pedofilné správanie nemusí ešte znamenať, že dotyčný muž /alebo žena/ je naozaj pedofilný. Je však dobre, že sa o tejto, takej tabuizovanej téme hovorí otvorene a že sa nehádžu všetci muži, zneužívajúci deti do jedného vreca. V idnes bol veľmi sympatický a objektívny článok na túto tému. Odporúčam ho do Vaše láskavej pozornosti.

srdečne
MUDr. Danica Caisová, sexuologička


Mgr. Karel Žák odpovídá:

Dobrý den,

p. Taněv je pouze autor článku – rozhovoru, jenž vyšel v Reflexu 38/2008. Že většina pedofilů nezneužije dítě, v tomto jeho rozhovoru uvádí prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D. Nikdo neví, kolik pedofilů je v populaci, slovo „většina“ tedy nelze nahradit konkrétním procentem. Naopak slovo „většina“ by mělo být správně uváděno „pravděpodobně většina“, neboť jsou to domněnky sexuologů.

Jediný konkrétní údaj, ze kterého lze vycházet, je uveden v mé diplomové práci – 6 z 36 pedofilů – respondentů mého výzkumu starších 15ti let mělo sexuální kontakt s osobou pod 15 let, což je tedy 16,7%. Tedy jinými slovy 83,3% pedofilů z mého výzkumu podle svého vyjádření dítě nezneužilo. Tento údaj však ale také není vzhledem k malému vzorku a možnému záměrnému zatajení pravdivé odpovědi brát jako relevantní, jistě v něm bude zahrnutá velká statistická chyba. Ale asi je to lepší údaj, než když prof. Weiss řekne, že je to většina. Na základě zkušeností s mnoha pedofily se ale i já domnívám, že nedelikventních pedofilů bude v celé skupině pedofilů s velkou pravděpodobností nad 50%.

S pozdravem
Mgr. Karel Žák