lidovky: Rozporuplné nahlédnutí do pedofilova světa

Diskuze k filmu režisérky Veroniky Liškové a producenta Zdeňka Holého Danielův svět, který se zabývá problematikou pedofilie. K diskuzi zveme všechny, kteří dokument zhlédli nebo o něm slyšeli a chtějí se s námi podělit o své dojmy.
Uživatelský avatar
simgiran
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci a ženy
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: e-mail: [email protected]
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.
Příspěvky: 1276
Dal: 473 poděkování
Dostal: 567 poděkování

lidovky: Rozporuplné nahlédnutí do pedofilova světa

Nový příspěvek od simgiran »

http://www.lidovky.cz/rozporuplne-nahlednuti-do-pedofilova-sveta-fzv-/kultura.aspx?c=A141024_094608_ln_kultura_hep
Celovečerní dokument Danielův svět vznikal dlouho, ohledně jeho distribuce se vznášely různé otazníky. Důvodem je námět: portrét homosexuálního pedofila. Dnes bude v premiéře uveden na festivalu v Jihlavě, kde soutěží o cenu Česká radost pro nejlepší tuzemský dokument.
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7971
Dal: 1170 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: lidovky: Rozporuplné nahlédnutí do pedofilova světa

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Pod to bych se klidně podepsal. Recenze kritizuje film, ne jeho téma.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.
Uživatelský avatar
Host
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 7
ve věku do: 14
Příspěvky: 170
Dal: 21 poděkování
Dostal: 54 poděkování

Re: lidovky: Rozporuplné nahlédnutí do pedofilova světa

Nový příspěvek od Host »

Co se týče obsahu, recenze Josefa Chuchmy v podstatě jenom zdůrazňuje, že film "odděluje pedofilii jako vrozenou danost a zneužívání dětí," Pak takové ty řeči o ovládnutí puzení. Toho, jaký problém tedy Dan ve svém životě skutečně řeší a jaký obrat v jeho přístupu film zobrazuje, si v podstatě nevšímá (z dosavadních asi pěti větších recenzí to okrajově zmínila snad jen asi jedna.) Respektive je to zabaleno do fráze, která se zase vrací v kruhu - že se ti lidé "snaží svou danost přijmout, aby děti měli rádi bez toho, že by je zneužívali." Je vlastně ve filmu něco víc, nebo se mi to jen zdálo?

Po řemeslné stránce Chuchma filmu vytýká: "Zde by obrazová složka měla pracovat i s metaforou, která vyjádří složitou existenciální situaci hlavní postavy. Jenže Danielův svět je příliš literární, ve slově i v obrazu popisný." ... "hrdina s exentrickými rysy nejednu pasáž předvádivě deklamuje... tyto promluvy režisérka mnohdy ilustruje záběry obrazově velmi průměrnými, dlouho drženými ... délka filmu je nastavovaná, přenošená" ... "pedagogizující doslovenost oslabuje náboj dokumentaristické výpovědi a odvrací pozornost právě od toho, o co tvůrci tak moc šlo."

Asi na té kritice něco bude. Na druhou stranu, pokud recenzent chce aby obrazová metafora "vyjadřovala složitou existenciální situaci hlavní postavy", je i otázka, jestli něco nepřehlédl jen proto, že má o té existenciální situaci příliš fixované představy. Jestli mu ty existenciální obrazové metafory neunikly, protože by potřeboval naopak ještě větší popisnost a doslovenost.

V diskusi samozřejmě pár blábolů typu "bílý heterosexuál platící daně jako pronásledovaná skupina" a "studenti z různých humanitních oborů, co už s nima, že" a "Jakmile se jednou od normálnosti ustoupí o krok, začne se sklouzávat čím dál hloub" a "oni sami, kdo musí chápat že svou úchylku musí skrývat ". A z druhé (?) strany klasické klišé o Carollovi, Andersenovi a medaili za statečnost. A pár naplano vyznívajících snah o rozumnou diskusi.
Název je jen hostem skutečnosti. Host v mém domě, takhle časně z rána? Nezván vstoupil do mé pozornosti, na jabloni sedí první vrána.