Recenze Danielova světa na Indiefilm.cz

Diskuze k filmu režisérky Veroniky Liškové a producenta Zdeňka Holého Danielův svět, který se zabývá problematikou pedofilie. K diskuzi zveme všechny, kteří dokument zhlédli nebo o něm slyšeli a chtějí se s námi podělit o své dojmy.
Uživatelský avatar
Host
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 7
ve věku do: 14
Příspěvky: 170
Dal: 21 poděkování
Dostal: 54 poděkování

Recenze Danielova světa na Indiefilm.cz

Nový příspěvek od Host »

Na ČSFD, kde je Danielův svět zatím nepopsaným listem bez lokálních recenzí i komentářů, se objevila první externí recenze: Danielův svět: Více než veřejný coming out? na webu Indiefilm.cz, autor Jakub Jiřiště. Datováno je to o den dříve než recenze na Cinepuru, takže to je zatím nejstarší recenze.

Recenzentovi se film zdá málo konfrontační a Daniel málo průbojný, tvůrcům filmu je vytýkáno, že jej pojali jako "portrét na objednávku", i to, že formálním uzpůsobením pronikají do Danielova světa jako nezvaní voyeuři fascinovaní pohybem v nejintimnější sféře jedince, což samo v sobě nese nádech jemně perverzního zájmu. Usnadnění identifikace s hlavní postavou průnikem do její intimity recenzent mezi řádky zmiňuje jako něco, co "předem otupuje hrany a vychyluje očekávanou názorovou konfrontaci", a "citové spojnice vytěsňují prostor pro způsoby oslovování veřejnosti proti její srsti".

"Problém pedofilie snímek představuje jako silně intimní prožitek, který přesouvá zkušenost společenského vyloučení na samotný okraj výpovědi. Daleko palčivější než přijmout názory okolí je pro hlavní postavu nutnost vyrovnat se s vědomím, že nikdy nepozná celoživotní vztah ani skutečný rodinný život."

Danielovu zpověď i film považuje recenzent za tématicky zacyklené. Hlavní postava podle něj v dosavadní situaci není schopna přesáhnout sebe sama a rozhodným aktem otevřít svoji přísně podmíněnou existenci. Nenabízí o moc víc, než opakované variace na téma potlačované touhy a uvědomělé zodpovědnosti. Obřadné sledování každodenních situací nepřináší nic víc než nadbytečné přitakání Danielově posedlosti otázkou vlastní sexuality.

Na ČSFD je recenze shrnuta třemi hvězdičkami z pěti.
Název je jen hostem skutečnosti. Host v mém domě, takhle časně z rána? Nezván vstoupil do mé pozornosti, na jabloni sedí první vrána.