Diskuze k filmu režisérky Veroniky Liškové a producenta Zdeňka Holého Danielův svět, který se zabývá problematikou pedofilie. K diskuzi zveme všechny, kteří dokument zhlédli nebo o něm slyšeli a chtějí se s námi podělit o své dojmy.
Na Ji.hlavě bude letos uveden film Danielův svět, který pojednává o „hodných“ pedofilech. Nebojíte se odmítavé reakce publika?
Smysl jakéhokoli umění, tedy i dokumentárních filmů, je ukázat podstatu věcí. Sám jsem nevěděl, že devadesát procent případů zneužívání dětí nezpůsobují pedofilové. Film Veroniky Liškové tyto činy nijak neobhajuje. Pouze říká, že vedle nás žijí stovky či tisíce lidí, kteří si svou sexuální orientaci nevybrali, musejí s ní žít a nikdy nic špatného neprovedli. Snaží se nám ukázat jejich každodenní realitu a zdůraznit, že mezi slovy pedofil a zločinec není rovnítko. To je naopak tam, kde někdo udělá zlo vůči dítěti, ať je to pedofil, nebo ne. Je velmi pravděpodobné, že tento film mnohé diváky zneklidní či vyvede z míry, ale na vině jsou spíše mainstreamová média a zrychlené zjednodušování, než autoři filmu. Ti se „jen“ bez předsudků snažili prozkoumat jedno z posledních tabu naší společnosti.
Z domácích novinek se v Jihlavě představí ještě Danielův svět, slibující pohled do světa pedofilů, studie myslivecké vášně Lovu zdar nebo snímek Pavel Wonka se zavazuje, který podle tvůrců poopravuje vžitý mýtus.
Zajímavý je například Danielův svět, který se zaobírá tématem pedofilie. Je to citlivý portrét osamělého studenta literární akademie a jeho boje s prokletím, touhou a vlastní identitou. „Pedofilie je vnímána velmi kontroverzně. Málo se ví, že devadesát procent trestných činů, spáchaných na dětech, mají na svědomí lidé, kteří nejsou pedofilové. Po projekci snímku bude následovat diskuse s autory a zřejmě i samotným protagonistou," doplnil ředitel festivalu.
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
S kontroverzním přijetím se zřejmě setká Danielův svět, otevřená zpověď mladého muže, homosexuálního pedofila,“ přibližuje dokumentární nabídku vedoucí Filmového centra České televize Helena Uldrichová.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi!
V dokumentování kontroverzních témat ale rozhodně nezůstávají pozadu ani čeští dokumentaristé. Dalším počinem, který diváka nenechá v kině jen tak relaxovat, je Danielův svět Veroniky Liškové. Jeho hlavním hrdinou je student. Na první pohled normální, dokonce sympatický kluk, jenže je zamilovaný do osmiletého chlapce a těžko se vyrovnává s tím, že kvůli své orientaci nebude mít nikdy opravdový sexuální život ani rodinu.
Velmi živou debatu očekává Hovorka po filmu Danielův svět od režisérky Veroniky Liškové. Vypráví totiž o tématu pedofilie. Má jít ,,o citlivý portrét osamělého studenta literární akademie a jeho boje s prokletím".
,,Základním faktorem, na který film mimo jiné poukazuje, je, že za většinou zločinů spáchaných na dětech nestojí pedofilové, ale lidé, kteří tuto orientaci nemají. Snímek ukazuje obyčejný všední život někoho, kdo se narodil s pedofilní orientací a nemůže s tím nic dělat," říká Hovorka.
Posledním snímkem v dokumentární sekci letošních Mezipater je nový český film Danielův svět režisérky Veroniky Liškové. Snímek citlivě zkoumá život pedofila v dnešním světě. Projekci doplní diskuze s režisérkou a producentem Zdeňkem Holým.
Za pozornost v článku stojí informace o dokumentu Děti 404, který ukazuje situaci queer dětí v Rusku.
"Festivalovou premiérou se představí například film Feldvidék - Horná zem zabývající se osudy lidí, kterých se dotkla rozhodnutí politiků po druhé světové válce, či film Jáma pojednávající o ukrajinské rodině bojující o své malé hospodářství s developerskou společností v moderní kyjevské čtvrti. S kontroverzním přijetím se zřejmě setká Danielův svět, otevřená zpověď mladého muže, homosexuálního pedofila," přibližuje dokumentární nabídku vedoucí Filmového centra České televize Helena Uldrichová.
Danielův svět – společenské tabu Danielův svět režisérky Veroniky Liškové v soutěžním programu Česká radost může být filmem, který na festivalu rozproudí největší diskuze. „Když se zamyslíme nad posledními tabu naší společnosti – je to pedofilie,“ sdělil Hovorka a pokračuje: „Nutno říci, že režisérka snímku k tomu tématu přistupuje velmi citlivě. Vlastně se snaží poukázat na nějaké stereotypy, které společnost má. Zásadním faktorem je, že 90 % všech zločinů proti dětem neudělají pedofilové. Zločiny dělají lidé, kteří nemají orientaci pedofila, což už se nikde neříká. Tento film je takovým opravdovým pohledem na to , co znamená bojovat s orientací, která je samozřejmě totálně nepřijatelná. A ti lidé to vědí, že nikdy nebudou sexuálně šťastní, a musí se s tím naučit žít. Představa o tom, kdo je pedofil, je úplně jiná. V tom je zásadní přínos toho filmu. Ukazuje obyčejný, všední život toho, kdo se narodil s pedofilní orientací. Nemůže s ní nic dělat. Na festivalu bude tento film doprovozen diskuzí, která bude možná i s aktérem filmu,“ dodává Marek Hovorka.
Už před svým prvním uvedením v rámci prezentace připravovaných dokumentů vzbudil pozornost snímek Veroniky Liškové Danielův svět, který je portrétem mladého muže netajícího se svou sexuální orientací - je pedofil. Dokument se skrze autentickou zpověď snaží zlomit předsudky spojované v očích veřejnosti s tímto postižením a mimojiné upozornit na to, že většinu násilných činů spáchaných na dětech nemají na svědomí pedofilové, ale „normální“ jedinci.
Festival nabídne také kontroverzní témata - například film o životě pedofila Danielův Svět. Po jeho zhlédnutí budou mít návštěvníci možnost mluvit také s hlavním aktérem.
„Tento film je pohledem na to, co to znamená žít a bojovat s nějakou orientací, která je totálně nepřijatelná, byť většinová představa o tom, kdo je pedofil, je úplně jiná,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.
Dej tam radši nějaký kluky
Pětadvacetiletý student Daniel se ve filmu Veroniky Liškové vypořádává se svojí netradiční a značně kontroverzní sexuální orientací. Se svým údělem homosexuálního pedofila seznamuje rodinu, přátele a skrze tvůrčí psaní i sám sebe. Danielova hluboká sebereflexe a důraz na jiné než sexuální hodnoty umožnila tvůrcům představit situaci pedofila komplexně a lidsky. Film Danielův svět je promítán v sekci Česká radost.
Jihlavská kolekce nabízí vedle zahraničních novinek také přehlídku domácích děl Česká radost, na jejíž půdě se rovněž očekává několik polemických premiér. Například Danielův svět, v němž Veronika Lišková nahlíží do soukromí pedofilů, nebo snímek Pavel Wonka se zavazuje, ve kterém Libuše Rudínská poukazuje na vztahy slavného disidenta s tajnou policií.
The programme of more than 200 films from 42 countries includes world premieres of such titles as Martin Kohout’s The Czech Way, Jaroslav Kratochvil’s Long Live Hunting!, and Veronika Liškova’s story of paedophilia in Daniel’s World.
V dokumentování kontroverzních témat ale rozhodně nezůstávají pozadu ani čeští dokumentaristé. Dalším počinem, který diváka nenechá v kině jen tak relaxovat, je Danielův svět Veroniky Liškové. Jeho hlavním hrdinou je student. Na první pohled normální, dokonce sympatický kluk, jenže je zamilovaný do osmiletého chlapce a těžko se vyrovnává s tím, že kvůli své orientaci nebude mít nikdy opravdový sexuální život ani rodinu.
Česká televize tu představila nové televizní formáty, jimž v poslední době věnuje zvýšenou pozornost. Na řadu přišly docusoap, docudrama či docu-reality, ve své přednášce o nich mluvil analytik Milan Kruml. Ve světové premiéře tu byl také uveden Danielův svět, dokument debutující Veroniky Liškové, v němž se autorka dotýká tabuizovaného tématu pedofilie. Pětadvacetiletý student literární akademie Daniel se před kamerou snaží vyrovnat se svou netradiční sexuální orientací, jež ve společnosti podléhá řadě předsudků. Díky hrdinově sebeironickému nadhledu nabízí snímek nejen seriózní pohled na věc, ale i milý humor.
Cenu divákov získala mimoriadne otvorená snímka Danielův svět Veroniky Liškovej o mladom študentovi literatúry, ktorý sa úprimne priznáva k svojim spoločensky neprijateľným sexuálnym sklonom - homosexuálnej pedofílii.
Kontroverzia tejto témy a jej stvárnenia je veľmi vágne merateľná. Zároveň nastoľuje tie najťažšie ľudskoprávne a morálne otázky, ktoré sa sami bojíme položiť si.
Daniel je zamilovaný a vlastnú orientáciu netají, a to ani pred rodičmi milovaného chlapca. Daniel nikdy žiadnemu dieťaťu neublížil. Rovnako ako jeho známi z radov českých pedofilov. Akú podobu má ten najvnútornejší cit v ich podaní? Filmový portrét českej pedofilnej komunity. Príbeh zakázanej lásky a neustáleho boja o zmierenie sa so sebou samým i za možnosť prijatia v rámci spoločnosti, píše o filme distribútor.
V Ozvěnách ani v České radosti nenajdete další dva české filmy, které rozhodně stojí za pozornost – „Danielův svět“ Veroniky Liškové (divácká cena v Jihlavě) a „Českou pivní válku“ Jana Látala. První zmiňovaný snímek, působivou zpověd homosexuálního pedofila o morálních i životních výzvách, které před něj jeho neobvyklá sexuální orientace staví, ale uvidíme v běžné kinodistribuci. Sice to vypadá, že se jedná o podívanou pro silnější povahy, ale film překvapuje nebývalou intimitou a především kultivovaností hlavního hrdiny, který se nebál jít s kůži na trh. Danielovo vyprávění o vlastní jinakosti a nekonečném boji se sebou samým má potenciál změnit pohled společnosti na velmi stigmatizovanou pedofilní sexuální menšinu, přesto, že z filmařského hlediska se jedná o klasický natočený a nijak objevný film. Ale i tak na něj do kina rozhodně běžte.
Skočme teď s odrazem o trochu morbidní oslí můstek k úternímu promítání filmu vzbuzujícímu v současnosti velkou kontroverzi, je jím Danielův svět. Dokument Veroniky Liškové a Zdeňka Holého se neobyčejně citlivě vyrovnává s tematikou stále trvajícího tabu pedofilie. Snímek se zaměřuje na Daniela, který není klasicky vyobrazen jako společenský vyvrhel a predátor, nýbrž jako obyčejný člověk snažící se obstát ve světě současnosti a podobně jako ostatní žít alespoň částečně šťastný život.