Nádorem, který má britský chlapec, ročně onemocní až 20

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
fenix

Nádorem, který má britský chlapec, ročně onemocní až 20

Nový příspěvek od fenix »

Nádorem, který má britský chlapec, ročně onemocní až 20 českých dětí (idnes.cz)
Britský chlapec Ashya King, který se za dramatických okolností dostal na léčení do pražského Protonového centra, má nádor na mozku, jemuž se odborně říká meduloblastom. V Česku je ročně diagnostikován u 15 až 20 dětí. Nádory mozku a míchy jsou po leukemii druhým nejčastějším zhoubným onemocněním u dětí.
Meduloblastom patří k nejzhoubnějším nádorům mozku u dětí. Má tendenci se šířit po nervové tkáni. Standardem je léčba fotony. Protony ale u malých dětí dávají předpoklad, že mohou způsobit méně pozdních následků než fotony.
„Jednoznačné potvrzení ale chybí,“ řekl Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, kde se meduloblastomy rovněž léčí. Dodal, že šance na přežití je u této diagnózy asi 70 procent.
Uživatelský avatar
fenix

Re: Nádorem, který má britský chlapec, ročně onemocní až 20

Nový příspěvek od fenix »

Léčba pětiletého Ashyi v Protonovém centru se chýlí ke konci (idnes.cz)
Pětiletý chlapec Ashya King s nádorem na mozku se bude v Česku léčit do 24. října, kdy podstoupí poslední ozařování. Oznámila to manažerka pražského Protonového centra Jana Kulhánková. Léčba hocha začala 15. září. Od té doby je v péči Fakultní nemocnice Motol, odkud ho sanitka převáží na procedury.

„Léčba probíhá standardně a bez komplikací. Díky intenzivní rehabilitaci se zlepšuje chlapcova motorika. Byl taktéž přesunut z JIP na samostatný pokoj. Začal přibývat na váze, je veselý, usměvavý a reaguje na podněty rodičů i okolí,“ uvedla Kulhánková.

Uživatelský avatar
fenix

Re: Nádorem, který má britský chlapec, ročně onemocní až 20

Nový příspěvek od fenix »

Léčba malého Ashyi v Česku končí, o víkendu odletí do Španělska (idnes.cz)
Pětiletý britský chlapec Ashya King dokončil sérii cyklů ozařování protony a rodiče jej o víkendu chtějí přepravit do Španělska, kde nejspíš podstoupí chemoterapii. V Česku její podávání rodiče odmítli. Do domovské Velké Británie, jejíž úřady rodiče obvinily z únosu, se chtějí vrátit až poté, co se situace kolem jejich syna vyšetří.