Do kalhotek mi nesahej. Kampaň proti zneužívání poučí dospělé i děti (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
MarkM
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 11
Výkřik do tmy: Nejlepší sexuolog, je stejně nejlepší pedofilní kamarád :) A nebo holčička :P
Příspěvky: 471
Dal: 156 poděkování
Dostal: 102 poděkování

Do kalhotek mi nesahej. Kampaň proti zneužívání poučí dospělé i děti (iDnes.cz)

Nový příspěvek od MarkM »


V Česku začíná kampaň proti sexuálnímu násilí na dětech. Zatímco dospělé má na problém upozornit, chlapce a děvčata má naučit proti zneužívání se bránit. Osvětovou akci, jejíž podobu tento týden schválil kabinet, představila v pátek vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Podle ní ministerstvo práce a sociálních věcí loni evidovalo 786 případů sexuálního zneužití dětí. Pachatelem bývají většinou příbuzní či známí.

"Sexuální zneužívání dětí je stále tabu, a to hlavně za dveřmi rodin. Tam jsou děti nejvíc ohroženy. Je tu tendence bagatelizovat. Dětem se mnohdy nevěří. Většina případů zůstává utajena," uvedla zmocněnkyně.

Podle ní by právě kampaň měla přispět k větší pozornosti a citlivosti k problému i k odstranění legislativních nedostatků. Součástí osvětové akce je i odborná konference, na které budou experti jednat o případné úpravě zákonů.

Česko ve své osvětě využívá materiálů z kampaně, kterou před rokem odstartovala Rada Evropy. Podle jejích údajů se v Evropě zhruba jedno z pěti dětí stává terčem sexuálního násilí. Do krizových a mateřských center, neziskových organizací i středisek volného času by měla putovat knížka pro děti od tří do sedmi let. V ní se zelený panáček Kiko přátelí s rukou.

Rázně odmítne, když by mu chtěla sahat do kalhotek. Materiály budou podle zástupců kampaně brzy dostupné v češtině na webu www.tadysenedotykej.org.

"Je to cesta, jak dětem ukázat, co je vhodné a co ne. Jaké dotyky na jakých místech jsou dobré a jaké ne," řekla Šimůnková. Dodala, že bude jednat s resortem školství, aby příští rok brožuru dostaly i mateřské a základní školy. Média před nedávnem informovala o tom, že se ministerstvo chystá sexuální výchovu ve školách oklestit. Úřad ministra Josefa Dobeše (VV) to ale popřel.

Týraným a zneužívaným dětem pomáhá Dětské krizové centrum, které funguje od roku 1992. Za tu dobu řešilo případy zhruba 5 000 dětí. Pětina z nich byla obětí sexuálního násilí. Pětinu ze zneužívaných pak tvořili chlapci.
Představením ilustrované knížky neobvyklého názvu Kiko a Ruka včera odstartovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková kampaň proti sexuálnímu násilí na dětech. „Je to cesta, jak dětem ukázat, co je vhodné a co ne. Jaké dotyky na jakých místech jsou dobré a jaké ne,“ sdělila Šimůnková.

Osvětovou akci schválil kabinet. Podle Šimůnkové ministerstvo práce a sociálních věcí loni evidovalo 786 případů sexuálního zneužití dětí.

Pachatelem přitom bývají většinou příbuzní či známí. „Sexuální zneužívání dětí je stále tabu, a to hlavně za dveřmi rodin. Tam jsou děti nejvíc ohroženy. Je tu tendence bagatelizovat. Dětem se mnohdy nevěří. Většina případů zůstává utajena,“ uvedla zmocněnkyně.

V knížce je hlavní postavičkou bezpohlavní Kiko, druhou lidská ruka. Ta postavičce sahá na různé části těla. „Můžu se dotknout tvých vlásků?“ ptá se ruka. „To víš, že můžeš,“ řekne Kiko. „A můžu ti sáhnout do kalhotek?“ zeptá se ruka. „Ne!“ vykřikne Kiko. „To nemůžeš!“ – „Správně, Kiko,“ povídá ruka. „Nikdo ti nesmí sahat do kalhotek nebo do slipů. Tak zní pravidlo „tady se nedotýkej“.

Vkusná prevence dítě nepoškodí

Pravidlo bylo podle Šimůnkové vytvořeno ve snaze pomoci rodičům a pečovatelům začít s dětmi diskutovat o tématu sexuálního zneužívání. „Děti je nutno poučit o tom, že jejich tělo patří jen jim, a nikdo jiný se ho nesmí bez jejich svolení dotýkat,“ uvádí návod k tomu, jak knížečku používat.

Rodiče či pečovatelé mohou prý pasáž s kalhotkami použít k tomu, aby dětem vysvětlili, že i ony mohou kdykoli říci „ne!“.

„Hranice intimity musíme dítě velmi učit, a to o to víc, že dnešní doba hranice stírá. Poučení o tom, kam dětem smějí jiní sahat i kde se ony nesmějí dotýkat jiných, je nutné,“ míní šéfka Dětského krizového centra Zora Dušková. Podle ní vkusná prevence dítě nepoškodí, zatímco sexuální zneužívání mívá následky na celý život. Odborníci ho označují za „vraždu duše“.


Svět se zbláznil. - Josef Dobeš

Šimůnková dodala, že bude jednat s resortem školství, aby příští rok brožuru dostaly mateřské a základní školy. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale v pátek reagoval slovy, že se svět zbláznil. Podle něj může dojít až tak daleko, že se učitelka ve školce bude bát utřít dítěti zadeček.

Právo před nedávnem informovalo o tom, že se ministerstvo chystá sexuální výchovu ve školách oklestit. Dobeše, jenž stáhl z webu příručku k výchově, to ale popřel.

Letos už 412 případů zneužití

Česko ve své osvětě využívá materiálů z kampaně, kterou před rokem odstartovala Rada Evropy. Podle jejích údajů se v Evropě zhruba jedno z pěti dětí stává terčem sexuálního násilí.

Týraným a zneužívaným dětem pomáhá Dětské krizové centrum, které funguje od roku 1992. Za tu dobu řešilo případy zhruba 5000 dětí. Pětina z nich byla obětí sexuálního násilí. Pětinu ze zneužívaných pak tvořili chlapci.

Policejní statistiky letos od ledna do srpna evidují 412 případů sexuálních deliktů, jejichž obětí se staly děti. Podle studií se ohlásí jen zlomek případů. Rodičům se svěří jen jedna z osmi zneužitých dívek a jeden ze sedmi zneužitých chlapců.

Podle Duškové se děti obávají toho, že jim dospělí neuvěří, mívají pocit viny a nezřídka neumějí o tématu ani mluvit. Znají totiž jen vulgarismy, které před dospělými používat nesmějí.Co si myslíte o této kampani ? Jak byste si takovou kampaň představovali vy a jak myslíte, že by takové poučování dětí proti sex. zneužívání mělo vypadat ?
Někoho milovat a nesmět mu polibek dát, je jako u studánky stát a žízní umírat.
Uživatelský avatar
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Příspěvky: 985
Dal: 111 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Do kalhotek mi nesahej.

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Citace z knížky: Můžu se dotknout tvých vlásků?“ ptá se ruka. „To víš, že můžeš,“ řekne Kiko. „A můžu ti sáhnout do kalhotek?“ zeptá se ruka. „Ne!“ vykřikne Kiko. „To nemůžeš!“ – „Správně, Kiko,“ povídá ruka. „Nikdo ti nesmí sahat do kalhotek nebo do slipů. Tak zní pravidlo „tady se nedotýkej“.

Co když své dítě převlékám, nebo jej budu koupat? Podle mě je to vyhnané moc do extrému. Snad si to ty děti nevezmou doslova. "Podle pana Dobeše může dojít až tak daleko, že se učitelka ve školce bude bát utřít dítěti zadeček." (novinky)
Pokračování příště.
Uživatelský avatar
fenix

Re: Do kalhotek mi nesahej.

Nový příspěvek od fenix »

Hlavně by o tom s dětmi měli mluvit rodiče. Záměr byl asi i dobrý, ale myslím si, že to u nás dopadne jako se spoustou jiných věcí. Na vydání knížky někdo pěkně vydělá, ostatní to zaplatí a výsledek téměř žádný. Ovšem rád bych se splet.
Uživatelský avatar
Host
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 7
ve věku do: 14
Příspěvky: 170
Dal: 21 poděkování
Dostal: 54 poděkování

Re: Do kalhotek mi nesahej.

Nový příspěvek od Host »

Creepy píše:Že intímni místa na jeho těle patří jenom jemu ... že jeho tělo patří jenom jemu.. Že smí odmítat dotyky a něžnosti, které jím jsou nepříjemné,.
Kdyby dítě mělo na vybranou, tak snad je možné mu říkat, že jeho tělo patří jenom jemu a že smí něco odmítat. Ale pokud u nás platí, že dítě o svém těle a o tom, kdo se ho smí dotýkat, rozhodovat ve skutečnosti nejméně do 15 let nesmí, tak je to svým způsobem lež.

Vlastně je to taková traumatizace už od mala:
1. tvoje tělo, milé dítě, je něco odporného a nebezpečného. Není nic hnusnějšího než tvoje intimita. Koho do ní pustíš, toho přivedeš do průšvihu.
2. dospělí jsou nebezpeční odporní násilníci a sexualita je něco hnusného a nepřirozeného. Měj hrůzu ze sexuality dospělých - a i ty se jednou staneš něčím tak odporným, až vyrosteš.

Nemyslím si, že by dítě mělo být nějak "sexualizováno", ale obávám se, že tímhle pěstováním hrůzy z doteků dospělých a trochu pokryteckým vysvětlováním zákazu jako by to byla svoboda dítěte se jim víc uškodí než ochrání.
Název je jen hostem skutečnosti. Host v mém domě, takhle časně z rána? Nezván vstoupil do mé pozornosti, na jabloni sedí první vrána.
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6468
Dal: 1585 poděkování
Dostal: 3493 poděkování

Re: Do kalhotek mi nesahej.

Nový příspěvek od Kasz »

Creepy píše:I do patnact let smi odmitat dotyky, ktere jsou mu neprijemne. A taky primat prijemne nesexualni dotyky. Muze se s nekym obijmat a pusinkovat, jestli chce, ale taky nemusi, jestli nechce.

Sexualne se ho ale nesmi dotykat nikdo ani kdyby to samo chtelo.
Souhlasím, Host to napsal nešikovně, jako kdyby dítě nemohlo rozhodovat za sebe o ničem. Tvoje poslední věta zas ale nezahrnuje různé další nuance - v podstatě je to u nás nastaveno trestním zákoníkem, v jiných zemích je ten věk jiný (nižší i vyšší). Nebo co dva mladí lidé, kteří se do sebe zamilují a skutečně se mají rádi, nebo co třeba vrstevník, se kterým si bude "hrát na doktory", a nebo jak rozlišit nesexuální dotek od sexuálního, když záleží především na motivaci toho, kdo se dotýká? To by bylo na dlouhou diskuzi.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙