V době vzniku nadačního fondu byla transplantační jednotka hematologického oddělení II. dětské kliniky FN Motol, kde se jako na jediném místě v České republice provádí od r. 1989 transplantace kostní dřeně u dětí, ve velmi špatném stavu. Zastaralé transplantační boxy, špatná přístrojová technika a laboratorní vybavení, takřka žádné psychosociální zázemí - to byla velmi alarmující fakta. Vedení nemocnice, lékaři transplantační jednotky a občanské aktivity v čele s Kapkou naděje rozpoutali v r. 2000, kdy se situace stala téměř neudržitelnou, rozsáhlou mediální kampaň, jejímž výsledkem byl příslib státní dotace ve výši 85 mil. Kč na výstavbu nové moderní transplantační jednotky. Nové transplantační centrum s 10 lůžky bylo slavnostně otevřeno v červnu 2002 a plný provoz byl zahájen v březnu 2003.
Cílem nadačního fondu je kontinuálně poskytovat finanční prostředky, potřebné zejména pro nákup přístrojového vybavení tohoto pracoviště tak, aby přístrojová a laboratorní technika odpovídala požadavkům nejmodernějších trendů v oboru transplantologie.
Tím, že se NF Kapka naděje profilovala jako transparentní a důvěryhodná charitativní organizace. Začaly přicházet požadavky z regionálních nemocnic. Od roku 2002 NF Kapka naděje začala podporovat dětská oddělení nemocnic po celé České republice.
https://www.facebook.com/kapkanadeje

Leukémie v dětském věku
Nádorovým onemocněním onemocní ročně v České republice zhruba 300 dětí. Nejčastějším nádorovým onemocněním je leukémie (cca 30% onemocnění). To znamená, že v průměru přibližně 100 dětí ročně onemocní touto zákeřnou chorobou. Nejčastější formou leukémie je akutní lymfoblastická leukémie. Postihuje hlavně děti ve věku od 2 do 5 let. U dětí se však vyskytují i jiné typy leukémií, mnohdy ještě nebezpečnější, než zmíněná akutní forma lymfoblastické leukémie. Příčiny vzniku těchto onemocnění nelze ani dnes ještě spolehlivě objasnit. V léčbě leukémií, stejně jako u jiných nádorových onemocnění, byl učiněn nebývalý pokrok. Zatímco v padesátých letech minulého století bylo toto onemocnění takřka bez výjimky smrtelné, s postupem času se procenta vyléčení zvyšovala. Neustálé zavádění nových a nových cytostatik a podpůrných léků zvyšovalo hranici vyléčitelnosti až k dnešním více jak 70% vyléčených pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií. Pokrok v léčbě ostatních typů leukémie je méně zřetelný, i když rovněž nepochybný. K těmto výsledkům přispělo nemalou měrou postupné poznávání prognostických faktorů, od nichž se začal odvíjet cílenější a efektivnější styl celého léčebného postupu. Transplantace kostní dřeně je rezervována pro ten typ leukémií, kdy od počátku je jasné, že prognostické faktory jsou velmi nepříznivé. Nejčastější indikací k provedení transplantace je však situace, kdy se onemocnění v průběhu léčení či v době po vyléčení vrátí. V takovém případě je mnohdy transplantace jedinou možnou metodou, jak zachránit těmto pacientům život.
Více http://www.kapkanadeje.cz/eukemie-v-detskem-veku
SVĚTOVÍ VYNÁLEZCI charitativní kalendář „ Příběhy 2014“
U zrodu nového kalendáře stál nápad, jak originálním a uměleckým způsobem, ukázat lidem, že děti léčené na Klinice dětské hematoonkologie ve FN Motol, ale i z ostatních onkologických klinik po celé ČR mají chuť spojit síly se známými osobnostmi a podpořit projekt, který pomůže právě těm, kteří stále ještě se zákeřnou chorobou bojují, jejich kamarádům.
Jedná se o unikátní projekt, který bude svými fotografiemi lidem kouzlit úsměv na rtech, kdykoliv se na kalendář podívají a zároveň navodí pocit zamyšlení nad potřebou pomoci nemocným dětem. Kalendář určitě neskončí na dně skříně nebo stolu, ale bude své okolí oslovovat naléhavostí nastíněných problémů.