Pola Kinski, dcera enfant terrible německého filmu, vypráví o svém dětství a mládí, přičemž bez jakéhokoliv sentimentu, neúprosně účtuje s člověkem, pro něhož bylo samozřejmostí překračovat všechny hranice a který bez zábran riskoval, že zničí svému dítěti život.
- http://www.databazeknih.cz/knihy/zranene-detstvi-165039
Nakladatelství Ikar vydává paměti nejstarší dcery slavného německého herce Klause Kinského. Nyní jedenašedesátiletá Pola v nich popisuje svého otce jako náladového zběsilého tyrana, jenž ji dlouhá léta znásilňoval.
Už když byla mladá Gislinde Kühbecková těhotná, mohla tušit, že vztah s Klausem Kinským nemá budoucnost.
Nechával ji zavřenou na půdě bez nábytku, odcházel na dlouhé hodiny hledat angažmá a bavit se. Po porodu už nebylo možné se s malou Polou na půdě dál zavírat, a tak se nešťastná Gislinde vrátila i s novorozencem ke svým rodičům do Mnichova.
Klaus byl zanedlouho u nich, slíbil sekat dobrotu, dítě zbožňoval. Až moc. Pola Kinski později vypověděla, že ji otec zneužíval až do jejích devatenácti let.
V češtině vychází její autobiografie Zraněné dětství, v níž vypráví právě o hrůzné době se svým otcem. Herec Kinski proslul jak ve filmu, tak v divadle. Zemřel před dvaadvaceti lety. Oženil se a rozvedl celkem třikrát, je otcem tří dětí. Nevhodné chování z jeho strany přiznala i jeho mladší dcera Nastasja.
Slavná a zničená už odmala
Pola Kinski se odhodlala mluvit až letos v zimě, kdy její biografie vyšla německy. "Už jsem neměla žaludek dívat se na to, jak ho posmrtně oslavují jako génia," uvedla v rozhovoru pro německý Bild. Ten ji označil za hrdinku, protože začala otevřeně mluvit o něčem, co zažívají tisíce žen, ale většinou to tají. Kinski si dceru kupoval přepychovými dary, posílal jí balíčky, předcházel si ji jako princeznu.
V té době už byli její rodiče rozvedení a Pola žila s maminkou u svého dědečka lékaře, který je všechny tři živil.
Kinski psal tenkrát své bývalé ženě: "Můj anděli! Ta hnusná prasata z Burgtheatru mi ještě pořád nechtějí dát trvalou smlouvu. Ty nacistický zločinci! … Zlíbej ode mě to svaté dítě a řekni mu, že mu koupím celý svět, až tihle idioti, analfabeti, ti kreténi konečně pochopí, že jsem ten největší, a dají mi smlouvu," cituje Pola svého otce.
Vlna odporu
Její matka se pak znovu vdala, Pola si v nové rodině připadala odstrčená, zejména poté, co se jí narodil bratr. V té době už byla dětskou herečkou a rodina částečně žila z jejích honorářů. Čím byla starší, tím většími dary ji otec zahrnoval - po panenkách kolo, pak kůň, pak, když už sama hrála divadlo, kufr s třiceti páry bot.
Ve své biografii je Pola Kinski syrově doslovná. Její dětský svět se po prvním znásilnění otcem v hotelu Four Seasons v Mnichově krutě otřásl. Kinski ji zapřísahal, že nesmí nic prozradit. "Nejhorší bylo, že mi namluvil, že tohle je normální, že to dělají otcové všude na světě," uvádí Kinski.
Po vydání autobiografie se v Německu zvedla vlna odporu a zejména na sociálních sítích se o herci lidé vyjadřovali s pohrdáním. Kinského kult je však u našich západních sousedů silný a našly se i hlasy, které tvrdí, že si Pola skutečnost přibarvila. Její nakladatel prohlásil, že všechna obvinění obsažená v knize by měla být i zpětně prošetřena.