V Motole dokázali zázrak. Osmiletá dívka se po roce probudila z kómatu (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
fenix

V Motole dokázali zázrak. Osmiletá dívka se po roce probudila z kómatu (iDnes.cz)

Nový příspěvek od fenix »


V pražské nemocnici Motol se mluví o zázraku. Po bezmála roce se tu probudila osmiletá Kateřina, která upadla do kómatu kvůli zánětu míchy a mozku. Lékaři použili jako jediní na světě speciální léčbu, ale příliš naděje dívence nedávali. Nyní bere léky, ale je zcela bez následků.

Zcela zdravá dívka začala mít potíže s pohybovým aparátem loni v polovině ledna. Krátce na to u ní lékaři diagnostikovali zánět míchy a mozku a malou pacientku si v Motole nechali.

"Navzdory včas zahájené léčbě i stanovení diagnózy se stav pacientky rychle horšil, počátkem února upadla do bezvědomí, ve kterém setrvala bezmála rok," uvedla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

V době kómatu nebyla schopna přijímat potravu a měla další potíže vyžadující čtyřiadvacetihodinový dohled zdravotní sestry.

Lékaři vyzkoušeli dva známé druhy léčby. Ty však dlouhé měsíce nezabíraly a lékaři už pomalu ztráceli naději.

Její matka přesto trpělivě seděla u lůžka dcery, četla jí pohádky, mluvila na ni a povídala jí o všem, co se dělo. Dokonce kvůli tomu přišla o práci.

"Prezentovali jsme její případ na mezinárodních kongresech, jestli by někdo nevěděl ještě nějakou metodu, jak ji probrat zpět k životu, ale nedařilo se," popsal MF DNES ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

"Nakonec jsme vyzkoušeli netradiční metodu, léčili jsme ji v podstatě tak, jako by měla rakovinu," popsal Ludvík.

Nemocnice pro dívku sehnala léky, které nejsou v celé Evropě registrované a na dětech nejsou vyzkoušené, přesto se jí povedlo získat potřebná povolení. A právě taková "protinádorová" léčba v kombinaci s dotykovou terapií zabrala a dívka se po roce stráveném v nemocnici probudila.

Po čtyřech týdnech od použití léčby pronesla pacientka první smysluplné slovo. Po šesti týdnech zamumlala "já mám mámu" a v polovině ledna se probudila.

"Od té doby s námi byla v plném slovním kontaktu. Velmi dobře si pamatovala všechny události před ztrátou vědomí včetně nemocničního pokoje i personálu. Veškeré dovednosti, i školní a jiné znalosti získané do té doby, si pamatovala bez jakýchkoli problémů, vyžadovala hraní složitých asociačních her," popsala Danková.

Z celého roku, kdy byla v kómatu, si dívenka nepamatuje nic. První, co si uvědomuje, je, že když se začala probouzet, slyšela maminku, jak jí čte pohádku.

Do domácího léčení byla propuštěna přesně po 444 dnech strávených v nemocnici. "Nemá žádné následky, musí sice brát léky, ale běhá, mluví, je úplně zdravá," popsal ředitel nemocnice.

Tento způsob léčby motolští lékaři použili u zmíněné diagnózy jako první na světě.
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7971
Dal: 1170 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Osmiletá dívka se po roce probudila z kómatu

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Reportáž o ní bude v pořadu 168 hodin dnes ve 21:35 na ČT1.


Devítiletá pacientka Kateřina Blažková se v pražské motolské nemocnici zhruba po roce probrala z bezvědomí a je v pořádku. Dívka prodělala vzácný, komplikovaný zánět mozku a šlo jí o život. Kateřina se ze skoro beznadějného stavu uzdravila díky způsobu léčby, který v Motole použili jako první na světě.

Vzhledem k závažnosti diagnózy praktikovali lékaři nejprve tzv. první dvě linie léčby, které jsou i ve světové literatuře normálně doporučované. Ani jedna z těchto linií imunosupresivní léčby ale nevedla ke zlepšení stavu pacientky.

„Rozhodli jsme se proto po poradě s odborníky z dalších klinik použít tzv. třetí linii léčby, kdy jsme intravenózně podali látku, která postihuje buňky produkující protilátky způsobující toto onemocnění,“ vysvětluje primářka motolské kliniky dětské neurologie Věra Sebroňová.

Po poradě s profesorem Kolářem pak podle ní lékaři používali tzv. probouzecí rituály, které prováděli v pravidelných intervalech dvakrát denně ve stále stejném pořadí.

„Ten rituál spočíval nejprve v čichovém vjemu, kdy jsme používali impresivní vůni vánočního františku. Pak přišel na řadu sluchový vjem, to jsme používali Bachovu varhanní hudbu. Následovala daktylní stimulace, příjemné hlazení pacientky, a nakonec pozitivní mluvené slovo, kdy maminka namluvila na diktafon hezká sdělení, která jsme Kačence pouštěli.“

To, že se Kateřina probrala z bezvědomí, ale ještě neznamená, že je zdravotně naprosto v pořádku, s sebou do života si alespoň teď nese omezení – stále u ní probíhá imunosupresivní léčba.

„Ta postihuje jak buňky, které jsou zodpovědné za produkci protilátek, které nechceme, ale zároveň pomáhají tělu bránit se proti jiným, běžným infekcím, kterými je pacientka zatím ohrožena,“ popisuje Věra Sebroňová.

Devítiletá Kateřina také musí dodržovat určitá režimová opatření a užívat celou řadu léků. Nemůže zatím ani chodit do školy, učí se doma. Jinak ale funguje podle lékařky Věry Sebroňové jako zdravé dítě.
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne pátek 3. 4. 2020, 19:02:40, celkem upraveno 1 x.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.