Zákaz kouření v domácnostech. Lotyšsko chce před cigaretovým dýmem chránit děti (iHned.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7971
Dal: 1170 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Zákaz kouření v domácnostech. Lotyšsko chce před cigaretovým dýmem chránit děti (iHned.cz)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »


Za kouření v přítomnosti dětí hrozí lotyšským rodičům až tříleté vězení nebo pokuta ve výši 60 minimálních platů. Cílem novely protikuřáckého zákona je, aby si dospělí uvědomili, jak moc je cigaretový kouř pro děti škodlivý.

Lotyšský parlament ve čtvrtek schválil novelu "protikuřáckého" zákona, do které se dostal i paragraf o trestní odpovědnosti rodičů za kouření v přítomnosti dětí. Vstup zákona v platnost vyžaduje ještě podpis prezidenta Andrise Bérziňše. Jeho postoj ale není zcela jasný.

"Autoři novely zdůrazňují, že zákon neznamená automatické odebrání dětí z rodin kuřáků," uvedl moskevský rozhlas.

Nové paragrafy prý mají pomoci lidem uvědomit si, jak moc kouření škodí zdraví, a přimět je více myslet na zdraví potomků.

Kouření v restauracích a barech se v Lotyšsku dostalo "mimo zákon" již v květnu 2010, později některá města zakázala i kouření na balkonech a v otevřených oknech a teď mají přijít na řadu i domácnosti.

"Škodlivý zlozvyk se staví na úroveň domácímu násilí, sexuálnímu zneužívání a jinému zacházení, které může ohrozit zdraví či život dětí," poznamenal internetový deník gazeta.ru.

Jako dítě se chápe každá osoba mladší 18 let a za kouření v její přítomnosti zřejmě bude hrozit až tříleté vězení či pokuta ve výši 60 minimálních platů, nemluvě o hrozbě odebrání dětí. Prý i ministerstvo spravedlnosti se obává nepřiměřenosti "zločinu a trestu".

Nápad vzešel ze sdružení lotyšských lékařů. Jeho šéf argumentuje, že rodiče, kteří si neuvědomují nebezpečí tabákového dýmu, obvykle mají i jiné problémy, včetně alkoholismu a narkomanie.

Velká pozornost ruských médií lotyšským starostem zřejmě vyplývá ze skutečnosti, že zanedlouho mají i mezi Kaliningradem a Vladivostokem platit první protikuřácká opatření."Škodlivý zlozvyk se staví na úroveň domácímu násilí, sexuálnímu zneužívání a jinému zacházení, které může ohrozit zdraví či život dětí," poznamenal internetový deník gazeta.ru. ... Jako dítě se chápe každá osoba mladší 18 let a za kouření v její přítomnosti zřejmě bude hrozit až tříleté vězení či pokuta ve výši 60 minimálních platů, nemluvě o hrozbě odebrání dětí.
To si dělají srandu? Ptal se někdo těch dětí, jestli stojí o takovou "ochranu"? Já radši budu žít krátký život se shnilými plícemi, než dlouhý život vytržený z rodiny.
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.
Uživatelský avatar
fenix

Re: Lotyšsko chce před cigaretovým dýmem chránit děti

Nový příspěvek od fenix »

To by mě zajímalo jak nějaký z těch trestů pomůže tomu dítěti. Nechápu jak to vůbec mohlo někoho napadnout. Vždyť i vlastně ten nejmírnější trest, což je pro mě pokuta(ikdyž vysoká), rodině jen ublíží.
Uživatelský avatar
Kuba
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Doma
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 13
ve věku do: 26
Příspěvky: 1484
Dal: 360 poděkování
Dostal: 289 poděkování

Re: Lotyšsko chce před cigaretovým dýmem chránit děti

Nový příspěvek od Kuba »

By mě zajímalo, jestli když si patnáctiletý puberťák doma zapálí, tak jestli také půjde do vězení kvůli ochraně svého zdraví...

Tohle už v první řadě nemá absolutně nic společného se zdravým rozumem.
Naposledy upravil(a) efix dne sobota 1. 6. 2013, 2:36:50, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sorry, já se na tu hrubku nemohl koukat :)
Světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše.
- Vladimir Nabokov, Lolita (přeložil Pavel Dominik)