Proč se stát dárcem dřeně?

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
fenix

Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od fenix »

V naší zemi onemocní každý rok stovky lidí, mladých lidí i dětí, život ohrožujícími chorobami jako jsou leukémie, těžké krvetvorné útlumy, zhoubné nádory a další vážné nemoci krve a obranyschopnosti.
Dnes jsou na celém světě registrovány miliony dobrovolných dárců dřeně ochotných pomoci. Přes veškerou mezinárodní spolupráci ale stále existují případy, kdy se dárce pro konkrétního nemocného najít nedaří. Hledat jej ve vlastním národě může být z mnoha důvodů mnohem snazší.

Počet dárců v registrech světa je 21 626 844 a počet dárců v ČNRDD je 40 649.
Dárcovská centra ČNRDD
Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) zaručuje svými Standardy zachování veškerých opatření k ochraně bezpečnosti dárců, kteří se na jeho programu podílejí. Zodpovídá za to, že každému dárci je vysvětlen proces darování dřeně tak, aby mu mohl dobře porozumět, za to, že každému dárci je při odběru krvetvorných buněk i po něm věnována maximální možná lékařská péče a pozornost, i za to, že bude přísně chráněna důvěrnost všech osobních informací dárců.
Co je třeba vědět předem?
Členství v registru dobrovolných dárců dřeně znamená určitý morální závazek. Zapíšete-li se, můžete být kdykoliv v budoucnu vybrán(a) jako jediný možný dárce pro konkrétního těžce nemocného člověka. Jeho osud pak může záviset jen na Vaší rychlé dostupnosti a na Vaší ochotě své krvetvorné buňky opravdu darovat. Proto zvažte, prosím, své rozhodnutí se vší zodpovědností.
Budete-li vybrán(a) jako vhodný dárce pro některého z nemocných, budete se rozhodovat o darování i bez toho, že byste věděl(a), kdo je Váš pacient a aniž budete počítat s tím, že jej budete někdy znát.
Jak probíhá registrace?
Nestává se, aby se dárce s příjemcem svých krvetvorných buněk běžně setkávali. Brání tomu nejen řada etických norem, kdy na obou stranách musí existovat spontánní výslovné přání druhou stranu osobně poznat, ale také nejistota, jak se u pacienta při často dlouhé rekonvalescenci bude jeho stav vyvíjet. Jen výjimečně dává vedení registru – při dobré znalosti obou stran - k takovému setkání svolení.
Ani jedno oko nezůstalo suché, když sálem procházela s rodiči jedenáctiletá Barunka a za chvíli statečným a moudrým hláskem děkovala svému dárci, shodou okolností povoláním rovněž policistovi.Více na: Nadace pro transplantace kostní dřeně
Asi bych to sem stejně jednou dal, ale momentálně vznikl příspěvek jako reakce na video od efixe Pošta pro tebe - Dárce kostní dřeně
Uživatelský avatar
fenix

Re: Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od fenix »

Nadace pro transplantace kostní dřeně (facebook.com)
Před časem jsme tu informovali o slavnostním předání Cen Ď v Národním divadle a o úžasné Barunce, která ceny předávala. Kdyby náhodou někdo z nových fandů naší stránky nevěděl, proč je Barunka tak úžasná, přikládáme pro připomenutí video
Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat!
Video: https://www.facebook.com/video.php?v=454971301309555&video_source=pages_finch_main_video

https://www.facebook.com/darovaniKostniDrene

V Českém národním registru dárců dřeně již 50 000 registrovaných dárců (ceskenovinky.eu)
V září roku 2014 dosáhl Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) se sídlem v Plzni 50 000 registrovaných dobrovolných dárců. Získání takového množství registrovaných nepříbuzných dárců po 22 letech od založení registru je třeba považovat především za společný úspěch všech spolupracujících dárcovských a náborových center, jejichž síť pokrývá celou Českou republiku.
Uživatelský avatar
fenix

Re: Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od fenix »

Abych úplně neopoměl náš druhý registr...

Český registr dárců krvetvorných buněk (IKEM)
Český registr dárců kostní dřeně, dnes Český registr dárců krvetvorných buněk vznikl v roce 1991 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a je zapojen do sítě více než 60 registrů po celém světě.

Mezi hlavní činnosti registru patří nábor nových dárců, jejich evidence a vyhledávání vhodných dárců nebo štěpů pupečníkové krve pro české i zahraniční pacienty.


V podstatě jediný rozdíl pro dárce je, že mají náborová centra v jiných nemocnicích, ale jinak jsou podmínky stejné.
Uživatelský avatar
fenix

Re: Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od fenix »

Po sedmi letech objala muže, který jí zachránil život (centrum.cz)
"Vážila jsem pětatřicet kilo, ležela v nemocnici a neměla jsem sílu zmáčknout tlačítko na mobilu, abych zavolala domů - hlavně dceři Vendulce," vypráví o nejtěžších chvílích svého života Petra Mauerová (39) ze Žacléře.
Uživatelský avatar
fenix

Re: Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od fenix »

http://daruj-nadeji.cz/strom-nadeje.htm
Přidejte se k Barunce a pomozte ji ozdobit vánoční stromek.

Letošní Vánoce jsou Vánoce plné NADĚJE.

Ozdobami na Barunčině stromečku jsou stříbrné koule "dárcovské DMS" na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně a vaše srdíčka, která oznamují váš vstup do Registru dárců kostní dřeně.

Pošlete nám svoji fotografii či video s odesíláním DMS nebo váš vstup do Registru dárců kostní dřeně na náš facebookový profil nebo ho sdílejte s přáteli na svém profilu.

Barunka začíná zdobit 1. adventní neděli....
Uživatelský avatar
fenix

Re: Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od fenix »

V pátek 12. prosince vás zveme do plzeňského OC Doubravka na Nadační vánoční jarmark. Akce bude probíhat po celý den a pro vaše děti bude připravena výtvarná dílnička.
Těšíme se na vás!

Obrázek
Zdroj:www.facebook.com/NadaceKostniDren/photos
Uživatelský avatar
fenix

Re: Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od fenix »

Od včerejšího večera uvidí po dobu několika týdnů diváci na obrazovkách TV Nova charitativní spot na podporu Českého národního registru dárců dřeně s názvem „Zapište se někomu do života.“ Cílem je oslovit co nejvíce mladých a zdravých lidi, kteří by po zralé úvaze vstoupili do našeho registru.
Nabídku spolupráce na natočení charitativního spotu s holčičkou Aničkou přijala moderátorka Sportovních novin Inna Puhajková. Ve spotu Inna vyzývá diváky, aby se také přihlásili do registru, těmi slovy: „Ani ten největší sportovní úspěch nepřinese tolik radosti, jako když někomu zachráníš život. Na začátku stačí přihlásit se do Českého národního registru dárců dřeně.“

Zdroj:https://www.facebook.com/darovaniKostniDrene

Je to hezký pocit, zachránit život, říká dárce kostní dřeně (tn.nova.cz)
“Jsem vyléčená a jsem zdravá. “ Tuhle větu může říct Petra jen díky Jaroslavovi. Právě on jí před sedmi lety zachránil život. Tím, že daroval jen malý kousek sebe sama - zdravé krvetvorné buňky. Ty se v Petřině těle ujaly, rozmnožily a začaly ji léčit. Petře lékaři diagnostikovali leukémii v těhotenství. Myslela si, že zemře. Díky Jaroslavovi ale vidí svou dceru Vendulku vyrůstat.

Zapsáním do registru dárců kostní dřeně teď můžete pomoci i vy.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3140
Dal: 11 poděkování
Dostal: 497 poděkování

Re: Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od Jednorozec »

Sám jsem se na to ptal a zjistil jsem že na kostní dřeň musí být člověk jednak zcela zdravý a jednak mladší 35 let.
Uživatelský avatar
fenix

Re: Proč se stát dárcem dřeně?

Nový příspěvek od fenix »

Ano pro zápis musí být mladší 35ti let, ale i poté v registru zůstává. A zcela zdravý je dost široký pojem, spíše nesmí mít nějakou nemoc, která brání darování(zápisu) a je to hlavně pro dobro dárce.