Pohádka o staré tramvaji (1961, film)

FILMY A POŘADY slouží ke sdílení recenzí na filmy a pořady a k následné diskuzi k nim. Je-li v rámci recenze či diskuze užito odkazů na volně dostupné fotografické či video záznamy z filmu/pořadu, tyto odkazované audiovizuální záznamy mohou obsahovat jedině osoby starší 18 let (tedy narozené do roku 2003 včetně).
Pravidla fóra
  1. Je povoleno vkládání odkazů na fotografie či videa osob, které jsou veřejně známé či na veřejnosti se prezentující a které jsou v současnosti starší 18 let, viz Pravidla webu.
  2. Je zakázáno vkládání odkazů na fotografie či videa osob, které jsou v současnosti mladší 18 let (narozené od r. 2004 do současnosti). Do názvu vlákna je nutné uvést rok vydání filmu.
  3. Fotografie a videa je možné vkládat jen formou odkazů (za využití URL, IMG nebo VIDEO tagu), při užití IMG tagu je nutné dodat přímý odkaz a zdroj.
  4. Při porušení těchto pravidel dojde k upravení či odstranění vlákna, případně k penalizaci uživatele. V případě nejasností, jaké odkazy můžete v této sekci sdílet, kontaktujte Macka, moderátora AV sekce. Stížnosti na obsah sekce řeší administrátorský tým odpovědný za chod fóra, viz rubriku Kontakt.
Uživatelský avatar
leonid jumper

Pohádka o staré tramvaji (1961, film)

Nový příspěvek od leonid jumper »

Pohádka o staré tramvaji

Začínají prázdniny a pražské děti odjíždějí na venkov. Frantík naopak přijede do Prahy ke svému dědečkovi Fialovi, který býval řidičem tramvaje. V dědově domě potká Frantík zlobivého Pepíka. Ten se vysmívá venkovskému návštěvníkovi. Pak ho však odvede do vozovny, kde je odstavená dědova tramvaj zvaná Terezka, teď už rozbitá a oprýskaná. Pepík Frantíkovi uteče a ten se ve vozovně sám bojí, zdá se mu, že tramvaje ožily. U dědy si Frantík vyprosí peníze na barvičky, aby mohl smutnou Terezku pomalovat, a zachránit ji tak před odvezením do šrotu. Barvičky nestačí, ale děti z okolí mu dají další barvy a brzy je Terezka pestře pomalovaná. Za odměnu pak vozí Frantíka a jeho kamarády ulicemi. Děti musejí starou tramvaj schovat před dospělými a Velký tramvajový revizor dědu obžaluje z její ztráty. Děti z celé Prahy začnou sbírat staré železo, aby mohla být Terezka ze sběru vykoupena. Akce se podaří, stará tramvaj je opravena a natřena modrou a zlatou barvou a nakonec vozí po Praze děti z mateřských škol.

ČSFD

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak tohle je GL/BL masakr. Tohle byl možná první z českých flmů, který byl doslova zamořen dětmi a dospělí jim jen přihrávali. A navíc dosti nepolitický, když pominem občas se mihnuvší pionýrský šátek. Příběh o klukovi, který se seznámí se starou tramvají do šrotu a ta ho začne sama vozit po Praze. Příběh naprosto pohádkový a příjemně poetický. Děti hrají moc pěkně a nejsou dabované. Hraje tam i hodně dětí předškolního věku. Pokud se budete dívat, všiměte si kluka, který hází bouchací kuličky - to je budoucí režisér Karel Smyczek. Zajímavá je postava básníka, který má pro děti hromadu pochopení, pořád se kolem nich motá a je nepatrně mimo. Dokonalý nekriminální pedofil.
Jinak ta tramvaj si zahrála vlastně sama sebe, protože se tento konkrétní vůz (původně salónní) opravdu stal tramvají pro převoz dětí z MŠ. Tehdy byl v Praze nedostatek hřišť a tak bylo potřeba děti ze školek na ně vozit. Tramvaj byla dokonce vybavena nouzovým záchodkem:)