Pohádka o staré tramvaji
Začínají prázdniny a pražské děti odjíždějí na venkov. Frantík naopak přijede do Prahy ke svému dědečkovi Fialovi, který býval řidičem tramvaje. V dědově domě potká Frantík zlobivého Pepíka. Ten se vysmívá venkovskému návštěvníkovi. Pak ho však odvede do vozovny, kde je odstavená dědova tramvaj zvaná Terezka, teď už rozbitá a oprýskaná. Pepík Frantíkovi uteče a ten se ve vozovně sám bojí, zdá se mu, že tramvaje ožily. U dědy si Frantík vyprosí peníze na barvičky, aby mohl smutnou Terezku pomalovat, a zachránit ji tak před odvezením do šrotu. Barvičky nestačí, ale děti z okolí mu dají další barvy a brzy je Terezka pestře pomalovaná. Za odměnu pak vozí Frantíka a jeho kamarády ulicemi. Děti musejí starou tramvaj schovat před dospělými a Velký tramvajový revizor dědu obžaluje z její ztráty. Děti z celé Prahy začnou sbírat staré železo, aby mohla být Terezka ze sběru vykoupena. Akce se podaří, stará tramvaj je opravena a natřena modrou a zlatou barvou a nakonec vozí po Praze děti z mateřských škol.
ČSFD
Tak tohle je GL/BL masakr. Tohle byl možná první z českých flmů, který byl doslova zamořen dětmi a dospělí jim jen přihrávali. A navíc dosti nepolitický, když pominem občas se mihnuvší pionýrský šátek. Příběh o klukovi, který se seznámí se starou tramvají do šrotu a ta ho začne sama vozit po Praze. Příběh naprosto pohádkový a příjemně poetický. Děti hrají moc pěkně a nejsou dabované. Hraje tam i hodně dětí předškolního věku. Pokud se budete dívat, všiměte si kluka, který hází bouchací kuličky - to je budoucí režisér Karel Smyczek. Zajímavá je postava básníka, který má pro děti hromadu pochopení, pořád se kolem nich motá a je nepatrně mimo. Dokonalý nekriminální pedofil.
Jinak ta tramvaj si zahrála vlastně sama sebe, protože se tento konkrétní vůz (původně salónní) opravdu stal tramvají pro převoz dětí z MŠ. Tehdy byl v Praze nedostatek hřišť a tak bylo potřeba děti ze školek na ně vozit. Tramvaj byla dokonce vybavena nouzovým záchodkem:)