Učitelka trestaná za pád branky na dítě je zpět. Části rodičů to vadí (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
efix
Čestný člen skupiny ČEPEK
Výkřik do tmy: Dětský smích je stejně nejkrásnější zvuk :)
Příspěvky: 614
Dal: 62 poděkování
Dostal: 178 poděkování

Učitelka trestaná za pád branky na dítě je zpět. Části rodičů to vadí (iDnes.cz)

Nový příspěvek od efix »


Do práce se vrátila Alena Hašková. Učitelka mateřské školy v Dolní Cerekvi na Jihlavsku, jež byla odsouzena úmrtí holčičky, na níž na hřišti spadla branka, mezi děti přišla i díky prezidentské amnestii. A v malém městečku to rozvířilo emoce. Někteří rodiče si návrat učitelky nepřáli.

V učitelku, kterou soud potrestal podmínkou za smrtící pád branky na tehdy šestiletou Sáru při vycházce s třídou předškoláků, nemají někteří rodiče důvěru.


Tragický případ v Dolní Cerekvi
Tragická událost se odehrála na hřišti v Dolní Cerekvi v prosinci 2009. Děti pod dohledem Haškové se na hřišti rozutekly a začaly si hrát i s provázkem přivázaným k brance. Branka spadla na hlavu šestileté dívky, která zraněním podlehla. Podle Aleny Haškové se vše odehrálo tak rychle, že neměla šanci zabránit, aby děti branku nepřevrhly. Soud Haškovou odsoudil k podmínce trestním příkazem. Proti tomu se ale odvolala a byla osvobozena. Odvolací soud ji ale nakonec uznal vinnou a byl jí vyměřen nejnižší možný trest - šest měsíců s podmínečným odkladem na jeden rok.

Přesto Hašková nastoupila zpět do školky ještě o něco dříve, než bylo původně v plánu. K dětem se měla vrátit po vypršení roční podmínky. Díky amnestii se však mohla vrátit už na konci ledna.

"V úterý 22. ledna mi předložila čistý trestní rejstřík a 23. ledna ukončila čerpání neplaceného volna," uvedla ředitelka mateřské školy v Dolní Cerekvi Hana Kněžínková.

"V únoru si měla zažádat o zahlazení trestu, takže by se do školky stejně vrátila. Amnestií se to uspíšilo jen asi o měsíc. Předpokládali jsme původně, že od března by nastoupila," dodala Kněžínková.

Jenomže v Dolní Cerekvi vznikl tábor odpůrců návratu Haškové ke své profesi, přestože se ředitelka snažila rodiče se situací dopředu seznámit. "Svolali jsme na 15. ledna schůzku rodičů, kde jsem jim oznámila, že se paní Hašková vrátí do školky. Ti, kdo přišli, byli s tímto faktem seznámeni a většina rodičů s návratem souhlasila. Ti co nepřišli, teď křičí nejvíc," řekla ředitelka.

Podle starosty Zdeňka Jirsy se někteří rodiče nedostavili proto, že schůzka kolidovala se setkáním rodičů před pololetním vysvědčením v základní škole. "Nebylo to transparentně projednáno s větší účasti rodičů, to mi na tom vadí," řekl starosta.


"Neumím si představit, že bych Haškové svěřila další dítě"

Do skupiny rodičů, kteří nesouhlasí s návratem Haškové do školky, patří i matka holčičky, na kterou branka v roce 2009 spadla a která na následky zranění zemřela. "Domnívám se, že paní učitelka měla poté, co se stalo, přehodnotit situaci a nejít zpět do školství. Nebo jít pracovat do jiné školky," uvedla Naděžda Persy.

"Podařilo se nám další miminko. Potom, co jsme prožili a v našich letech. Za dva roky má jít do školky a neumím si představit, že bych stejné paní učitelce svěřila své další dítě. To nejde. To se na mě nesmí nikdo zlobit," dodala.

Naopak předsednictví Sdružení rodičů a přátel školy i další rodiče se za paní Haškovou postavili. "To, co se teď děje v Dolní Cerekvi, je hon na čarodějnice, jinak se to nedá nazvat. Je to nejlepší učitelka, která ve školce kdy učila," říká předsedkyně sdružení Jarmila Kratochvílová.

"Má dcera byla ve třídě paní Haškové v době, kdy se ta nešťastná událost stala. I poté ještě Hašková rok a půl učila a tehdy to nikomu z rodičů nevadilo. Když musela paní Hašková ze školky odejít, moje dcera to obrečela. A teď, jak se paní Hašková do školky vrátila, je nadšená, že je paní učitelka zpátky, " řekla Kratochvílová.

Podle ní se stejná tragédie na hřišti mohla stát komukoliv jinému. "Byla to souhra nešťastných náhod, která postihla zrovna paní Haškovou," dodala.


Byla to jedna z nejsvědomitějších učitelek ve školce

A spokojená s Haškovou po více než dvou týdnech od návratu je i ředitelka Kněžínková. "Jsem velice spokojená a děti, které se na ni těšily, také. Musela jsem ale paní Haškovou vzít ke starším dětem, protože z toho vypukla hysterie," řekla ředitelka školky.

Ta se už dříve, před odsouzením Haškové k roční podmínce, nechala slyšet, že Hašková patřila k nejsvědomitějším učitelkám ve školce. Nyní se tedy věnuje čtyř až šestiletým dětem, ve třídě má na starosti sedmadvacet předškoláků.

Ve starším oddělení učitelka Hašková působila i loni do dubna, než musela kvůli podmínce školku opustit. "Paní učitelka nedostala od soudu ani zákaz činnosti, a to právě proto, že byla vždy hodnocena jako výborná pedagožka," připomněla Kněžínková. Samotou Haškovou se zkontaktovat nepodařilo.

Důvěru Naděždy Persy si však těžko získá. "Odsouzená byla, takže svým způsobem to byla její vina. Určitě to bude vnímat do konce života tak jako my. Bohužel, já jí v žádném případě další dítě nesvěřím. A nemám starost jen o své dítě, ale i o ty ostatní. Ta důvěra už tam není," řekla Persy.


S dětmi chodí na vycházky. I na ono osudné hřiště

Podle informací MF DNES dokonce začaly některé ženy v městysi sepisovat i petici proti návratu Haškové do školky. "Nespokojené rodiče jsem ujistila, že s paní učitelkou nepřijdou do styku. Víc už opravdu nemohu udělat," namítla Kněžínková.

Alena Hašková po svém návratu do školky s dětmi chodí i na vycházky. Podle ředitelky Kněžínkové učitelka s dětmi může navštěvovat i hřiště, kde se v roce 2009 tragická událost stala. Branky tam jsou však už bezpečně ukotvené.Sice to úplně nesouvisí s naším webem, ale říkal jsem si, že to sem dám. Je mi z toho totiž hodně smutno. Ta učitelka pravděpodobně prožila to nejhorší, co se jí mohlo jako učitelce stát - pod jejím dozorem zemřelo dítě. Kdekdo by se z toho asi sesypal, ale ona má dost síly se vrátit a dál pracovat s dětmi, dál být "jednou z nejlepších učitelek"... Pravděpodobně teď bude extra opatrná, aby se to, co se stalo, nikdy neopakovalo. A části rodičů to vadí.

Co by po ní chtěli? Aby se šla někam zahrabat a nikdy nevylezla? Aby se šla zabít? To je jako kdyby to snad udělala schválně. Stát se tohle mně, nevím, jestli bych měl sílu se ještě k dětem přiblížit. Tato učitelka má můj obdiv!
Dítě je úžasná bytost. Dej mu najevo lásku, ale opatrně. Zájmy dítěte jsou důležitější než tvoje. I když bys měl možná rád víc než jen pusu, nemůžeš. Nesmíš. Zradil bys sám sebe a ublížil tomu, koho jsi miloval. Nepodporuj tedy ubližování dětem ani jeho produkty, dětskou pornografii.
Uživatelský avatar
Kuba
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Doma
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 13
ve věku do: 26
Příspěvky: 1484
Dal: 360 poděkování
Dostal: 288 poděkování

Re: iDnes: Učitelka trestaná za pád branky na dítě je zpět.

Nový příspěvek od Kuba »

Ta paní to má rozhodně těžký. Nepamatuji si podrobnosti, ale když člověk hlídá tak velký kolektiv dětí, nemůže prostě úplně vždy pohlídat všechno. V drtivé většině případů se nic nestane, ale pokud ano, je z toho opravdu velký malér.
Světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše.
- Vladimir Nabokov, Lolita (přeložil Pavel Dominik)