Saúdský kazatel umučil svou dceru. Místo vězení zaplatil jen pokutu (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
fenix

Saúdský kazatel umučil svou dceru. Místo vězení zaplatil jen pokutu (iDnes.cz)

Nový příspěvek od fenix »


Zabil vlastní dítě, zaplatil krvavé peníze a žije svobodně dál. Slavný saúdský duchovní Fajhan Ghamdi, který podle obvinění utýral pětiletou dceru k smrti, se po třech měsících ve vazbě vykoupil v přepočtu necelým milionem korun. Islámské právo takovou kompenzaci umožňuje.

Kazatel, který je v Saúdské Arábii pravidelně zván do televizních pořadů, přiznal, že svou dceru Lamiu bil rákoskou a elektrickými kabely. Podle organizace Women to Drive pochyboval o jejím panenství. Dívka v říjnu zemřela.

Důsledkem týrání utrpěla několikanásobné zlomeniny včetně rozdrcené lebky, přeražených zad, zlomených žeber a rukou. Trpěla navíc rozsáhlými popáleninami a podle sociální pracovnice byla také opakovaně znásilňována.

O tragickém případu informuje deník The Independent, který upozorňuje, že místo trestu smrti či dlouhého pobytu ve vězení stačilo Ghamdimu zaplatit 50 tisíc dolarů, tedy necelý milion korun, aby se vrátil k normálnímu životu.

Ve vazbě strávil tři měsíce, což je podle soudu dostatečný trest. Peníze má zaplatit matce. Kdyby se stejného zločinu dopustil na synovi, propuštění by ho stálo dvakrát tolik.

Přestože v přísně islámské Saudské Arábii platí tvrdý trestní řád, nemůže být otec za vraždu svého dítěte odsouzen k smrti. Stejně tak muži nehrozí poprava za zabití manželky.

Tři aktivisté, kteří před rokem bojovali, aby ženy mohly řídit auta, teď mimo jiné tato pravidla kritizují a volají po zaslouženém trestu pro otce dítěte. Podle arabské televize al-Džazíra pobouřil verdikt soudu také veřejnost po celé zemi.