Koncept plánovaných změn na webu (týkající se hlavně článků)

Přání, nápady, návrhy na vylepšení, chvála, kritika a stížnosti registrovaných uživatelů. (Noví uživatelé fóra zde mohou zakládat témata či na již založená témata odpovídat až po schválení členem Týmu ČEPEK. Vlákna v této sekci bývají po čase zpravidla zamykány.)
Uživatelský avatar
Kuba
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Doma
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 13
ve věku do: 26
Příspěvky: 1484
Dal: 360 poděkování
Dostal: 288 poděkování

Koncept plánovaných změn na webu (týkající se hlavně článků)

Nový příspěvek od Kuba »

Vážení přispěvatelé a čtenáři,

spolu s ostatními členy týmu jsme se rozhodli představit Vám koncept plánovaných změn na webu, týkající se především oblasti článků, ve které momentálně cítíme velké mezery a prostor k vylepšení. Budeme rádi, pokud se ke koncepci vyjádříte a případně nám pomůžete návrhy na její vylepšení. Děkujeme!

----

Při tvorbě koncepce jsem vycházel především z následujících myšlenek:
- Pro nového čtenáře by měly být snadno k nalezení ty nejpodstatnější informace, neměl by se k nim nijak složitě proklikávat.
- Pravidelným návštěvníkům by měl web přinášet stále nové a nové články a informace, kvůli kterým se sem bude vracet, články číst a prohlubovat své vědomosti.

Aby mohlo spolu koexistovat obojí, připravil jsem návrh menu, které v první části nazvané „Základní informace“ tvoří přímé odkazy na nejzákladnější články, které kromě nejpodstatnějších a srozumitelně sdělených informací by měly obsahovat i odkazy na rubriky, fórum či další místa, kde čtenář bude moci k onomu základu získat další informace. Druhá část menu je nazvaná „Rubriky“ a půjde o seznam rubrik, do kterých budou seřazeny všechny články seřazené od nejnovějšího po nejstarší. Pravidelný návštěvník tak rychle zjistí, co je na webu nového, zatímco čtenář dorazivší poprvé může rychle najít základní informace bez toho, aby se musel prokousávat záplavou méně podstatných článků.

Přál bych si ovšem provést i další změny, kromě předělání menu a rubrik. Tyto změny mají primární cíl dosáhnout toho, aby se hned po načtení stránky čtenáři objevil na obrazovce nejnovější článek a to bez toho, aby musel scrollovat po stránce dolů nebo měl nastaveno ultra vysoké rozlišení. Články mají být jedním z důvodů, proč se k nám čtenáři budou vracet a proto by měly být ihned na očích!

Dosáhnout toho chci následujícími kroky:
1) Text „Slovo úvodem“ bude podstatně zkrácen na jeden odstavec s odkazem na původní text v českém a anglickém jazyce. Pravidelní návštěvníci si toto určitě při každé návštěvě nečtou a je zbytečné, aby se jim tento text pokaždé zobrazoval a oni museli hledat aktuální článek, kvůli kterému třeba přišly, až pod tím. Jelikož mi zmínka o Krafft-Ebingovi nepřipadá zase úplně zásadní, navrhuji vytvořit nový úvodní odstavec, který by odkazoval na původní text.

Návrh: „Vítejte na webu pedofilie-info.cz. Tento web vznikl za účelem prezentovat pravdivé a pokud možno objektivní informace o pedofilii. Naším cílem je pomoci lidem, kteří cítí, že by jejich sexualita mohla být zaměřena na děti, porozumět jejich odlišné sexualitě a zároveň vést hodnotný život a nedostat se do konfliktu se zákonem. Zároveň vítáme i návštěvníky, kterých se téma pedofilie osobně netýká a kteří se o této problematice chtějí dozvědět více či o ní s námi diskutovat. Více informací v článku Slovo úvodem.
English-speaking foreigners ale welcome to translated version of Introduction.“

2) Ze stálé první pozice bude odsunut článek o diplomové práci Karla Žáka. Zcela uznávám, že se jedná o zásadní dílo, které prakticky v českém jazyce nemá konkurenci a že je proto třeba jej maximálně propagovat, stejně jako další texty autora. Zároveň se ale domnívám, že stačí reklama, která bakalářské a diplomové práci bude poskytnuta na dalších místech, především se jedná o odkazy z řady článků, navrhuji i položku „Doporučené odkazy“ v pravém krajním sloupci, odkud by také mohly vést přímé odkazy na bakalářskou a diplomovou práci. Jedná se mi o to, že čtenář by měl hned pod krátkým uvítáním ve středním sloupci vidět nejaktuálnější článek.

3) Pokud by to bylo možné, navrhuji trošku zmenšit velikost nadpisů u článků.

Další (s postavením článků už nesouvisející) plánovaná změna na webu:
4) Navrhuji do pravého sloupce přidat položku „Doporučené odkazy“, kde budou odkazy na ty nejlepší weby a práce. Doporučuji:
- Wikipedie, heslo „pedofilie“
- Bakalářská práce Karla Žáka
- Diplomová práce Karla Žáka
- Jirkova stránka
- Kaszova stráka
- Hostův web
- Liddelova stránka
- MrXguardova stránka na Facebooku

Takto tyto weby budou propagovány podstatně lépe, než jen ze složky „Odkazy“. Postupně samozřejmě mohou být doplňovány další. Kromě textových odkazů by případně mohly být použity i bannery o nějaké rozumné velikosti (neměly by být příliš vysoké a také širší než sloupec).

Nabídka (menu) by po změnách měla vypadat takto:

Nabídka:
Základní informace: (1)
O nás (2)
Co je pedofilie (3)
Kdo je pedofil (4)
Coming out (5)
Rizikové situace (6)
Následky selhání (7)
Odborná pomoc (8)
Stručné odpovědi (9)
Další informace (10)

Rubriky: (11)
Poradna (12)
Aktuality (13)
Rozhovory (14)
Příběhy pedofilů (15)
Příběhy zneužitých (16)
Odborné články (17)
Historie (18)
Léčba (19)
Zajímavé filmy (20)
Zajímavé knihy (21)
Naše tvorba (22)
Názory a komentáře (23)

Web: (24)
Kontaktní formulář
Fórum
Chat
Odkazy
Ankety

1) „Pevná“ část webu (dalo by se taky říct, že jde o kvalitativní část webu), ve které by měly být přímé odkazy na ty nejpodstatnější články, aby se u těchto základních textů nestalo, že zapadnou na dno nějaké rubriky a pro nově příchozího budou těžko k dohledání. Položky v „základních informacích“ tedy budou odkazovat vždy ke konkrétnímu článku, který by pokud možno měl obsahovat snadno srozumitelný text s pouze základními informacemi a ideálně i odkazy na další články, rubriku článků či případně téma na fóru, ve kterém budou rozšiřující a prohlubující informace k těm zde uvedeným. Čtenář se tak rychle a snadno dostane k tomu nejpodstatnějšímu a v případě zájmu bude hned vědět, kam pokračovat pro podrobnější informace.
2) To samé co teď, plus seznam stálých členů redakce. A odkaz na kontaktování redakce.
3) Může být použit výtah Karla Žáka o „definici“ pedofilie, ale výhledově bych raději nějaký jednodušší text, třeba z věty „Paradigma oboru tak samo konstruuje a fixuje představu o tom, že některé typické projevy jsou považovány za jaksi vedlejší, akcidentální, zatímco za definující jsou zpravidla považovány pouze kriminální a patologické aspekty,“ si dle mě průměrný čtenář odnese maximálně to, že vůbec netuší, o čem je řeč. I při zjednodušení textu by odsud ale každopádně měl vést odkaz na Karlovu bakalářskou práci (pro ty, co chtějí hlubší a odbornější informace).
4) V podstatě náhrada toho, co by teď mělo být základem rubriky „Mohu být pedofil?“ což mi ale připadá jako lehce nešťastný název, jako by se někdo ptal, zda se pedofilem může stát. Tady by měl být článek, který se jednak částečně bude krýt s předchozím, neboť připomene, že pedofilem (většinou) není ten, kdo zneužije dítě, ale především by zde mělo být uvedeny některé charakteristické rysy, které jsou mnohdy pedofilům společné – tak, aby informace především napomohli tomu, kdo o sobě přemýšlí, zda náhodou taky nepatří mezi pedofily, když je dejme tomu rád ve společnosti dětí, ale nechce jim ubližovat. Takový článek momentálně na webu nemáme, je třeba jej napsat. V závěru by článek mohl odkazovat na Karlovu diplomku a rubriku „Příběhy pedofilů“.
5) O přiznání si vlastní deviace a svěření se blízkým. Lze použít Jirkův článek „Coming out“.
6) Při nabízení realistického pohledu na pedofilii musíme zmiňovat i stinné stránky. Zde by měly být základní rady pro pedofily, aby neuklouzli. Lze použít článek „Rizikové situace“ citující z Karlovy diplomky.
7) Myslím, že mezi základními informacemi by se mělo objevit i velké varování, kam „dobrovolné“ erotické hrátky s dětmi mohou vést. Pro děti i pro pedofila. Shrnující článek na toto téma na webu nemáme a konkrétně tenhle bych rád sepsal sám. Na závěr lze čtenáře odkázat na řadu zdrojů, ať už články týkající se mého příběhu, tak nějaká témata na fóru (např. „Když to i ona chce z Pedodaktylu), určitě i rubriku „Příběhy zneužitých“ a články o knihách, ať už odborných nebo beletristických.
8) Shrnující článek o tom, kde pedofil může hledat odbornou pomoc, jak vypadá ambulantní a ústavní léčba a že se v případě prosté návštěvy sexuologa není čeho bát. Chybět by určitě neměly ani základní informace o tlumících lécích. A měla by se zde i objevit informace, že ne každý pedofil nutně odbornou pomoc potřebuje, ale že pro některé může být nezbytná proto, aby je uchránila velkého průšvihu. Takový článek momentálně také nemáme. Naopak je toho dost, na co odkazovat, ať už deníky a další články týkající se ústavní léčby, tak příslušná témata na fóru. A samozřejmě raději také odkaz na Poradnu.
9) Článek pro „nejlínější“ čtenáře fungující na principu dotazu a odpovědí, kde by na stručný dotaz následovala co nejstručnější a nejjednodušší odpověď, pokud možno s odkazem na podrobnější informace. Obsahově by se kryl s ostatními články v rubrice, ale nabízet by mohl i víc. Nahradit by měl to, co je nyní nazváno jako „Slovníček pojmů“, ale nabízel by odpovědi na mnohem víc okruhů.
10) Seznam základní odborné literatury. A reklama pro Karla Žáka. Stejně tak by tam byly uvedeny i odkazy na z našeho pohledu nejpodstatnější pořady v TV a rádiu, články v novinách. A všechny tyto hlavní odkazy hezky na jednom místě, kde by na ně snadno dosáhl nově příchozí čtenář. :-) To zároveň nevylučuje, že by se o zde zmíněných akcích a novinkách obšírněji zmínilo v rubrice „Aktuality“ nebo v rubrice „Odborné články“ (kde se článek objeví navrchu a na očích pravidelným návštěvníků, ale během času zapadne dolů) – článek třeba o pořadu v televizi či vydání nové zajímavé bakalářské práce by se tak objevil jak v příslušné rubrice, tak by se odkaz na tento článek či přímo na dílo objevil zde, mezi dalšími důležitými odkazy, kde by byl vždy snadno k dohledání (nezapadl by pod záplavou nových a méně podstatných článků).
11) „Proměnlivá“ či dalo by se říct i kvantitativně zaměřené část webu. Půjde o klasické rubriky, které budou shrnovat články přibližně stejného tematického zaměření (přičemž jeden článek může být klidně ve více rubrikách), přičemž se v každé rubrice nahoře zobrazí vždy nejnovější články. Každá rubrika by však měla začínat i stručnou informací, co lze v dané rubrice nalézt, případně i s odkazem na vybrané články v rubrice (které tak v tom případě zase úplně nezapadnou). Některé rubriky by měly mít i své podrubriky (štítky), např. v rubrice „Léčba“ by se měly objevit podrubriky (štítky) jako ústavní, ambulantní, texty pacientů a tlumící léky.
12) Svým způsobem vlajková loď ČEPEKu, která by fungovala v nezměněné formě, pokud nedohodneme nějaká vylepšení či změny.
13) Jednak články zaměřené na aktuální dění ve společnosti, iniciativy, webové stránky, změny zákonů apod., ale také místo pro naši komunikaci směrem ke čtenářům, tedy celkově články jako „hledá se redaktor“, „vyšla nová kniha o pedofilii“ (pokud půjde o stručnou informaci o vydání či přípravě nové knihy, recenze či rozbor knihy by už spadala pod „Zajímavé knihy“), „v médiích se probírá případ, kdy je pachatel nesprávně označován za pedofila“, „reportáž z natáčení mikulášské oslavy pro filmový dokument“ atd.
14) S cílem zavést vlastní publicistiku bych kromě výše zmíněných „Aktualit“ nabídl i rozhovory, které jsou ostatně relativně snadné na zpracování. Pokusím se vyškemrat rozhovor od někoho z terapeutů, ale i kdyby se nepovedlo, možností je celá řada. Rozhovor by mohly dát významné osobnosti komunity, „spřátelené osoby“ jako Karel Žák či Veronika Lišková, šanci zviditelnit se by ocenil třeba i pan Brzek či jiní sexuologové. A kdyby se podařilo, zajímavý by byl třeba i rozhovor se ženou, která byla v dětství zneužívána.
15) Prakticky stejné jako teď. Jen asi bude vhodné zavést podrubriky (štítky) na „příběhy“ a „deníky“, ať ta rubrika není těmi deníky (momentálně mám připraveno asi 10 dalších dílů) úplně zahlcena. V úvodním textu do rubriky by měl být i odkaz na ještě fungující stránky, konkrétně především Jirkovi a Kaszovi.
16) Stejné jako nyní.
17) Články spíše odborného charakteru zabývající se tématy více do hloubky a psané pro laika složitějším jazykem. Patří sem referáty z různých kongresů, citace z diplomových a jiných prací či samostatné články „náročnějšího“ charakteru, jako jsou třeba „Mechanismy obrany ega“ od Hosta.
18) Spojení současných rubrik „Historie“ a „Slavní pedofilové“.
19) Všechny články týkající se ústavní a ambulantní léčby a tlumící medikace. Články budou dále členěny do podrubrik (štítků) zhruba následujícím způsobem: ústavní, ambulantní, texty z léčby, tlumící léky.
20) Stejné jako nyní.
21) Stejné jako nyní. Možnost zavedení podrubrik (štítků) „beletrie“, „odborná literatura“ a „jiné“
22) Povídky, básně, případně třeba i naskenované kresby – těmto kategoriím by odpovídaly i podrubriky.
23) V popisu této rubriky bude tučným písmem napsáno, že zde obsažené názory se nemusí shodovat s názory redakce. Chtěl bych trochu rozpoutat diskusi. A třeba být i někdy trochu kontroverzní, což rozhodně povede k oživení webu. Samozřejmě, nějaké základní hranice na slušnost, rozumnost a slohovou a gramatickou úroveň článků by byly zachovány (pravidla mohou přímo odkazovat k pravidlům fóra a chatu), jinak by ovšem rubrika byla otevřena všem zájemcům, co chtějí sdělit nějaký názor. V praxi by ty hranice měly vypadat zhruba takto – článek o tom, že zneužívat děti je fajn a v pořádku, by NEPROŠEL, článek o tom, že by nebylo od věci snížit hranici pro legální sex na 14 let už by PROŠEL, přestože většina redakce s tím nesouhlasí, ale jako téma k diskusi je to dobré (a klidně by na to někdo mohl zareagovat článkem, že by ta hranice naopak měla být spíš vyšší než v současnosti a oba články by na sebe vzájemně odkazovaly). Nebo jiný příklad, článek o tom, že zákony ohledně DP nejsou ideální ANO, článek o tom, kde na internetu najít DP už samozřejmě NE. Případně, články o tom, že jako redakce něco děláme blbě ANO, články že je pedofilie nebezpečná ANO, pokud by to obsahovalo argumenty a bylo by to sepsáno slušnou a neurážlivou formou, jinak NE. Ideálním stavem by bylo, kdyby někdo svým textem rozpoutal polemiku, do které by se zapojili další, kteří by napsali na danou věc vlastní odlišný názor a všechny tyto články týkající se jednoho tématu by na sebe odkazovaly (odkazy přímo vložené do článku, pokud by toho v budoucnu bylo hodně, mohly by se zavést štítky).
24) Součásti webu jako Fórum, chat, archiv anket. A kontaktní formulář.


Ještě před zavedením této koncepce je třeba doplnit chybějící články patřící do „Základních informací“. V případě nutnosti doplním chybějící informace sám (a nijak se nebráním jejich pozdějšímu přepracování, doplnění či upravení někým jiným), nicméně pokud byste měli čas a chuť, je třeba napsat následující články (případně uvést, pokud znáte už existující text, o kterém si myslíte, že by byl vhodný a dal by se na našem webu použít):
- Kdo je pedofil
- Následky selhání (jak jsem ale uvedl výše, konkrétně tento článek bych rád napsal sám
- Odborná pomoc
- Stručné odpovědi
- Další informace

Jelikož tyto články budou tvořit základ informací podávaných na pedofilii-info, myslím, že by měly pokud možno být jakýmsi kolektivním dílem, kdy ostatní autorovi článku poskytnou návrhy na doplnění a upravení a to třeba i průběžně, tedy tyto články budou postupně aktualizovány a vylepšovány.

Dále bych si přál, aby po spuštění nové koncepce na webu docházelo k jeho pravidelné aktualizaci (přidání nových článků) několikrát týdně, což bych ze začátku měl naplnit jednak zveřejňováním vlastních už připravených článků (momentálně hlavně deníky z léčby), zkopírováním kvalitních článků z Pedo.cz (dohodnuto s Danielem) a psaním nových vlastních článků. Průběžně bych chtěl do práce zapojit více lidí a to nejen ty, kteří přispějí jednou, třeba životním příběhem a potom už ne – i za takové příspěvky jsem rád, nicméně redakci by měli tvořit lidé, kteří budou psát v rámci svých možností pravidelně a kteří budou mít i možnost rozhodovat o dalších plánech (budou ve skupině ČEPEK). Ač tedy nyní (výhledově po několik měsíců) hodlám web články plnit především sám, postupně bych rád předával čím dál více práce ostatním, kteří se budou držet v nastolené linii, až bych se nakonec přesunul z aktivní spíše jen do postranní, poradní role (ono lze také předpokládat, že po propuštění z léčby budou mít postupně méně a méně času).

Na závěr si dovolím shrnout hlavní body:
- Přebudování menu, které bude částečně odkazovat na nejpodstatnější články a z části na rubriky, kde budou články zobrazovány od nejnovějších po nejstarší.
- Vzniknou úplně nové rubriky, v některých případech pak zase více dnes málo používaných současných rubrik bude seskupeno do jedné. Některé rubriky budou uvnitř rozlišeny štítky.
- Změny ve středním sloupci webu za účelem protlačení nejaktuálnějšího článku co nejvíc nahoru, aby byl hned na očích. Bude tak zkráceno úvodní slovo (s odkazem na stávající verzi) a odstraněn článek o diplomové práci Karla Žáka, která bude spolu s dalšími pracemi tohoto autora dále propagována na jiných místech.
- V pravém sloupci přibudou „Doporučené odkazy“, které povedou na nejlepší osobní stránky, další spřízněné weby a budou tam i přímé odkazy na bakalářskou a diplomovou práci Karla Žáka.
- Před spuštěním koncepce by bylo třeba doplnit chybějící články spadající do „Základních informací“, buď napsáním nových článků nebo vyhledáním použitelných textů. Jsem ochoten to udělat sám, ale budu vděčný za pomoc.
- Po najetí nové koncepce bude web pravidelně aktualizován a měla by se postupně tvořit stálá redakce z lidí, kteří mají schopnosti a čas přispívat.

Děkuji všem za přečtení, doplňující dotazy i návrhy ke koncepci. Věřím, že její naplnění povede k nové úspěšnější éře webu, ve které články budou hrát významnou roli a lidé sem budou pravidelně chodit i kvůli nim.

Kuba, šéfredaktor webu
Světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše.
- Vladimir Nabokov, Lolita (přeložil Pavel Dominik)