Latex, tření, špehovačka. Každá sexuální libůstka nemusí být parafilií (iDnes.cz)

Sekce pro vkládání článků, které se nehodí do ostatních podsekcí Reakce na média a které jsou zároveň s ohledem na téma fóra relevantní, a následnou diskuzi mezi uživateli (případně i neregistrovanými návštěvníky). Prosím, vkládejte pouze články valné kvality.
Pravidla fóra
UPOZORNĚNÍ: Fórum Reakce na média vč. svých podsekcí právě prochází rekonstrukcí. Více informací se dozvíte ZDE.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5491
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2264 poděkování

Latex, tření, špehovačka. Každá sexuální libůstka nemusí být parafilií (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Latexové rukavičky, roubík do úst a bičík do ruky. Hra na nesouhlas a tresty. Kdy jde ještě o zpestření partnerského sexu a kdy už o takzvanou parafilii? A jaké jsou nejčastější sexuální „odchylky“, se kterými Češi ve svých fantaziích bojují? Podívejte se s námi pod české peřiny, možná se s některými zálibami dobře znáte.

Část 1/7

Některé z nás možná zanedlouho najdou pod stromečkem nejnovější erotické hračky nebo „rajcovní“ spodní prádlo, které se do práce rozhodně obléct nedá. Jiné darují „dárek nejvytouženější“ a konečně partnerovi odsouhlasí anální sex nebo návštěvu swingers klubu, ať už jen kvůli sledování děje, nebo pro potřebu exhibicionismu či střídání partnerů.

Jaké jsou vlastně nejčastější postelové záliby a preference Čechů? „Naprostá většina dospělých mužů preferuje dospělé ženy a naopak. Z posledních výsledků průzkumu sexuálního chování Čechů z roku 2013 víme, že převládá vaginální soulož, na druhém místě je orální sex a poté vzájemná masturbace,“ shrnul preferované sexuální chování klinický psycholog a sexuolog Petr Weiss s tím, že jde o data stará deset let a že ta aktuální se zrovna sbírají.

„Předpokládám, že zatímco v posledních výsledcích mělo s anální souloží zkušenost asi 17 procent dotázaných Čechů a Češek, pod vlivem dostupné pornografie, která slouží jako model k sexuálnímu chování, to bude v aktuálních číslech mnohem víc,“ dodal sexuolog.


My Češi máme dvě specifika: ve svých sexuálních postojích jsme ve srovnání s jinými národy velmi tolerantní. A české ženy uvádějí větší množství sexuálních partnerů.

sexuolog a profesor klinické psychologie Petr Weiss

Doplnil také, že Češi a Češky jsou k sexu tolerantnější než jiné národy. A české ženy sbírají zkušenosti od vícero partnerů, než je tomu zvykem třeba u „sousedek“.


Část 2/7

Není pochyb o tom, že příjemný experiment dokáže rozbít jakoukoli postelovou rutinu a přináší do vztahu nový náboj. Obzvláště v případě, kdy se partneři ve svých sexuálních fantaziích shodnou a „novinka“ v posteli se jim osvědčí. Kdy už nejde o zpestřování vztahu, ale o deviantní fantazie a praktiky, které dokážou partnerské soužití narušit?


Parafilie vs úchylka
  • Parafilie je oficiálním termínem a zastřešuje všechny preference, odchylky a deviace lidí, kteří „milují jinak“.
  • Zatímco deviace nás odkazuje k něčemu zcela mimo normu v negativním slova smyslu, k něčemu naprosto vzácnému, parafilie popisuje stálý sexuální zájem, který se může a nemusí stát diagnózou.
  • Úchylka je pak hanlivé označení jakékoli odlišnosti, které se již nepoužívá.
  • Nejčastějším typem parafilií v aktivitě jsou neodsouhlasené sexuální chování, neodsouhlasené násilí, voyerismus, exhibicionismus, fetiš (až deset procent populace), froterismus.
„To není snadné říct. Pokud se někomu něco líbí a občas si tím zpestří sex, nepovažoval bych to přímo za parafilii. Ale pokud si někdo bez toho sex ani nedokáže představit nebo jej vůbec nemůže mít, pak to jinak než jako parafilie označit nejde,“ míní gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

„Nejčastěji se v ordinaci setkávám s mírným BDSM, například svazováním, poutáním. Nebo třeba s fascinací na určitý druh erotického prádla či třeba kožené věci,“ dodal Turčan ze své praxe.

V odborných výzkumech odlišují sexuologové sexuální zájem od preference, bez které respondenti nedokážou dosáhnout vzrušení. Například fetišisté bez svého objektu zájmu, bez fetiše, nedokážou dojít ke svému sexuálnímu uspokojení. V takovém případě je fetiš – objekt zájmu, preferován nad partnerem.

S odlišnou sexuální preferencí se lidé zřejmě rodí a začíná se projevovat v pubertě. Parafilie však není nutně na diagnózu: většina lidí s parafilií, ať už jde o sadismus nebo třeba pedofilii, nikdy žádný delikt nespáchá. Řečeno jinak: pokud mám parafilní preference, nemusí to ještě znamenat, že se parafilně chovám.

V roce 2016 proběhl na toto téma v Česku výzkum, a ten ukázal, že u žen je parafilní preference mnohem méně zastoupená než u mužů, a to v jednotkách procent. Podle vedoucí výzkumného centra Národního ústavu pro duševní zdraví Kateřiny Klapilové jsou k tomu biologické důvody – žena si pro život hledá biologicky nejvhodnějšího partnera a její výběr tedy není tak rozmanitý.

U samotných sexuálních praktik v našich ložnicích se však už rozdíly mezi muži a ženami smazávají. Pojďme se podívat na ty, které u nás jednoznačně vítězí.


Část 3/7

Fetiš: kůže, latex, podpatky

► Ukázat spoiler
Část 4/7

Exhibicionismus a voyerství

► Ukázat spoiler
Část 5/7

Znáte froterství?

► Ukázat spoiler
Část 6/7

BDSM: nejčastější pokusy v ložnicích?

► Ukázat spoiler
Část 7/7

Pedofilie či hebefilie

Pedofilie je erotická fascinace a dlouhodobá sexuální náklonnost k nedospělým osobám: k chlapcům, k dívkám, či k obojímu pohlaví. Hebefilie je pak heterosexuální sexuální orientace na nedospělé ve věku 12 až 14 let.

U této parafilie odborníci upozorňují na důležitý fakt: lidé s touto parafilií ještě nutně nemusí být nebezpeční či deviantní vůči teenagerům a dětem. A lidé, kteří se dopustí násilí na dětech, ještě nutně nemusí být pedofily.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?